HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Proč (ne)držet dřevostavby při zemi?

Stále častěji se setkáváme s projekty vícepatrových dřevostaveb. Dřevěné budovy se začínají vracet do městské výstavby a nejen rodinné domy, ale i takzvané budovy občanské vybavenosti, jako jsou banky, školy či nemocnice, se častěji staví právě ze dřeva. Tento trend je však stále více patrný spíše v zahraničí.

V nedávném článku Nepřítel pětipatrových budov jsme nastínili český přístup k vícepodlažním dřevostavbám. Tento článek vám přiblíží švýcarský pohled na věc. S nadsázkou bychom jej mohli přejmenovat na „Vícepodlažní dřevostavba investorův přítel“.


Vícepatrová dřevostavba

Jaké faktory způsobují to, že dřevo jako stavební materiál znovu vstupuje do výstavby městských budov?

Za tímto trendem na jedné straně stojí subjektivní nebo chcete-li soft faktory, jako například blahobyt, zdraví, rentabilita, moderní pojetí. Na straně druhé jsou tvrdé faktory, jako statické a stavebně-fyzikální vlastnosti dřeva, jeho cena, tvárnost, dostupnost a především ekologické aspekty, které ho dělají tak atraktivní.

Cesta sem byla tvrdá a obtížná. Dřevařský průmysl za sebou nemá vlivné lobby, které by obecně podporovalo dřevo jako stavební materiál. Má však odborníky architekty a dřevařské inženýry, kteří jsou vychováváni prostřednictvím cíleného vzdělávání a jsou schopní se v tématice dřevěných konstrukcí orientovat a přemýšlet.

V mnoha rovinách byly odstartovány výzkumy na témata ekologie, ekonomiky, požární ochrany, akustiky, životnosti i udržitelnosti dřevěné výstavby. S tímto úzce souvisí vývoj v elektronickém zpracování dat, ale také v technologii obráběcích center a robotů. Vyvíjí se i odborný pohled na dřevostavby (úvahy o životním cyklu LCA, úvahy o udržitelnosti, 2000-Wattové úvahy) a všeobecné povědomí veřejnosti o nich.

Tyto změny zapříčinily například to, že u nás ve Švýcarsku se od roku 2006 smí stavět šestipatrové dřevostavby a dřevo jako stavební materiál najdete v konstrukcích mnoha vícepodlažních budov, budov odolných proti zemětřesení nebo v energeticky renovovaných budovách.

Bude Vás zajímat: Lepené dřevo to natře oceli

Hybridní dřevostavba

Kdo si představuje pod pojmem „hybridní“ pouze auto, dělá velkou chybu. Moderní vícepodlažní dřevostavba je prakticky vždy hybrid dřeva a dalších materiálů.

Dřevo je ve srovnání se sportovcem desetibojař. Součtem svých vlastností a schopností se řadí na čelo stavebních materiálů, ale například u staveb nad čtyři podlaží musí být schodiště nezávislý úsek, a proto se dělá z betonu.

Dřevo má prim i co se týče přesnosti stavby. Dnešní architekt má často problémy s přesností surového stavebnictví, kdy se jeho dům rozchází mnohdy o více než několik centimetrů na patře. Využívají se proto precizní dřevěné konstrukce se statickým zesílením jako základ, který se pouze zalije betonem. Tuto technologii můžete najít v betonových krycích deskách, středních patrech vícepatrových dřevostaveb, ale i v jejich stěnách.

Hybridní dřevostavba se navíc chová lépe než monolitické konstrukce, a to jak v akustice, požáru, tak i při zemětřesení.

Dřevěná ochrana investic

Hospodářské krize v posledních letech ukázaly, že nemovitosti představují trvalou hodnotu. To ovšem tehdy, je-li budova správně postavená a vypadá dobře. Jinými slovy to musí být stavba energeticky úsporná, odolná a přitažlivá.

Bude Vás zajímat: Výpočet nákladů na vytápění

Investor dnes musí velmi pečlivě uvažovat, jak bude dům stavět. Musí to dělat tak, aby byl jeho dům vždy plně pronajat a vydržel mnoho let. Se současnými ohromnými náklady na energii nechce totiž žádný nájemce ani kupující žít v energetické „ždímačce“.

V dnešní době chceme naopak všichni žít v lehkém dřevěném domě s krásnou dřevěnou podlahou, dýchat čerstvý vzduch a cítit příjemnou pokojovou teplotu. Chladné betonové zdi, alespoň mně, více než rodinnou pohodu připomínají parkovací garáž.

Bude Vás zajímat: Typy dřevěných podlah: Parkety, prkna, plovoucí a další

Jedním z nejsilnějších argumentů dřevařského průmyslu je rychlost, protože čas jsou peníze. Čím rychleji a čím déle nová budova stojí, tím více se zhodnocuje vložená investice. Proto jsou dnes dřevostavby posuzovány bankami velmi odlišně. Proč je tedy držet při zemi a nepostavit o několik pater vyšší?

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Michal Šopík
Hlavní inženýr Vesper Frames s.r.o.

Vydáno dne:
26.04.2012

15

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE