HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Proč (ne)držet dřevostavby při zemi?

Stále častěji se setkáváme s projekty vícepatrových dřevostaveb. Dřevěné budovy se začínají vracet do městské výstavby a nejen rodinné domy, ale i takzvané budovy občanské vybavenosti, jako jsou banky, školy či nemocnice, se častěji staví právě ze dřeva. Tento trend je však stále více patrný spíše v zahraničí.

V nedávném článku Nepřítel pětipatrových budov jsme nastínili český přístup k vícepodlažním dřevostavbám. Tento článek vám přiblíží švýcarský pohled na věc. S nadsázkou bychom jej mohli přejmenovat na „Vícepodlažní dřevostavba investorův přítel“.


Vícepatrová dřevostavba

Jaké faktory způsobují to, že dřevo jako stavební materiál znovu vstupuje do výstavby městských budov?

Za tímto trendem na jedné straně stojí subjektivní nebo chcete-li soft faktory, jako například blahobyt, zdraví, rentabilita, moderní pojetí. Na straně druhé jsou tvrdé faktory, jako statické a stavebně-fyzikální vlastnosti dřeva, jeho cena, tvárnost, dostupnost a především ekologické aspekty, které ho dělají tak atraktivní.

Cesta sem byla tvrdá a obtížná. Dřevařský průmysl za sebou nemá vlivné lobby, které by obecně podporovalo dřevo jako stavební materiál. Má však odborníky architekty a dřevařské inženýry, kteří jsou vychováváni prostřednictvím cíleného vzdělávání a jsou schopní se v tématice dřevěných konstrukcí orientovat a přemýšlet.

V mnoha rovinách byly odstartovány výzkumy na témata ekologie, ekonomiky, požární ochrany, akustiky, životnosti i udržitelnosti dřevěné výstavby. S tímto úzce souvisí vývoj v elektronickém zpracování dat, ale také v technologii obráběcích center a robotů. Vyvíjí se i odborný pohled na dřevostavby (úvahy o životním cyklu LCA, úvahy o udržitelnosti, 2000-Wattové úvahy) a všeobecné povědomí veřejnosti o nich.

Tyto změny zapříčinily například to, že u nás ve Švýcarsku se od roku 2006 smí stavět šestipatrové dřevostavby a dřevo jako stavební materiál najdete v konstrukcích mnoha vícepodlažních budov, budov odolných proti zemětřesení nebo v energeticky renovovaných budovách.

Bude Vás zajímat: Lepené dřevo to natře oceli

Hybridní dřevostavba

Kdo si představuje pod pojmem „hybridní“ pouze auto, dělá velkou chybu. Moderní vícepodlažní dřevostavba je prakticky vždy hybrid dřeva a dalších materiálů.

Dřevo je ve srovnání se sportovcem desetibojař. Součtem svých vlastností a schopností se řadí na čelo stavebních materiálů, ale například u staveb nad čtyři podlaží musí být schodiště nezávislý úsek, a proto se dělá z betonu.

Dřevo má prim i co se týče přesnosti stavby. Dnešní architekt má často problémy s přesností surového stavebnictví, kdy se jeho dům rozchází mnohdy o více než několik centimetrů na patře. Využívají se proto precizní dřevěné konstrukce se statickým zesílením jako základ, který se pouze zalije betonem. Tuto technologii můžete najít v betonových krycích deskách, středních patrech vícepatrových dřevostaveb, ale i v jejich stěnách.

Hybridní dřevostavba se navíc chová lépe než monolitické konstrukce, a to jak v akustice, požáru, tak i při zemětřesení.

Dřevěná ochrana investic

Hospodářské krize v posledních letech ukázaly, že nemovitosti představují trvalou hodnotu. To ovšem tehdy, je-li budova správně postavená a vypadá dobře. Jinými slovy to musí být stavba energeticky úsporná, odolná a přitažlivá.

Bude Vás zajímat: Výpočet nákladů na vytápění

Investor dnes musí velmi pečlivě uvažovat, jak bude dům stavět. Musí to dělat tak, aby byl jeho dům vždy plně pronajat a vydržel mnoho let. Se současnými ohromnými náklady na energii nechce totiž žádný nájemce ani kupující žít v energetické „ždímačce“.

V dnešní době chceme naopak všichni žít v lehkém dřevěném domě s krásnou dřevěnou podlahou, dýchat čerstvý vzduch a cítit příjemnou pokojovou teplotu. Chladné betonové zdi, alespoň mně, více než rodinnou pohodu připomínají parkovací garáž.

Bude Vás zajímat: Typy dřevěných podlah: Parkety, prkna, plovoucí a další

Jedním z nejsilnějších argumentů dřevařského průmyslu je rychlost, protože čas jsou peníze. Čím rychleji a čím déle nová budova stojí, tím více se zhodnocuje vložená investice. Proto jsou dnes dřevostavby posuzovány bankami velmi odlišně. Proč je tedy držet při zemi a nepostavit o několik pater vyšší?


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.04.2012

15

Česká legislativa je nepřítel pětipatrových dřevostaveb

Kvůli němu lapáme po dechu a zahraniční kolegové se nám ztrácí

Vícepodlažní dřevostavby za použití sádrovláknitých desek

Vícepodlažní domy, které mají ve Skandinávii a Severní Americe dlouhou

Nezapomněli jste na tyto 3 elementární prvky ve svém projektu dřevostavby?

Jsou nehmatatelné až zanedbatelné. Mohou vás však stát víc než peníze.

7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace

Jednoduchá konstrukční pravidla a dřevo vám bude sloužit věčně.

Olympijský ovál ve Vancouveru 1. díl – Koncepce a požadavky

Olympidáda je dávno za námi, ale dřevo-stavitelský klenot zůstal

Olympijský ovál ve Vancouveru 2.díl – Hlavní nosná konstrukce

Rozbor inovativních řešení, která byla použita pro hlavní konstrukci stadionu

Jaké jsou omezení a limity pro dřevostavby? Mentalita zděných domů

Jaké mají dřevostavby omezení a limity? Nejsou často jen v naší hlavě?

5 vlastností dřeva, které musíte znát, než nakoupíte trámy na stavbu

O jaké vlastnosti nám dostupných dřevin je vhodné se zajímat a proč? Čtěte

Rizika dřevostaveb? Cena domu a firma, která jej bude stavět, říká Vratislav Blaha

Co stojí za rozvojem dřevostaveb u nás, a kde se schovávají rizika, na která byste si při výběru domu měli dát pozor?

Dřevěné kanceláře v Sydney: Jak se staví vícepatrové dřevostavby?

Když architektovi při navrhování zahradního skleníku ujede ruka, může vzniknout i kancelářský komplex. Podívejte se.