HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Postavte dětem dům, ve kterém nebudou trpět alergiemi a nemocemi

To, že životní prostředí má bezprostřední vliv na naše zdraví, není už dávno žádným tajemstvím. V dnešní době se spousta z nás snaží znovu se co nejvíce přiblížit k přírodě a chránit tak nejen ji, ale i své zdraví. A také zdraví našich dětí. Snažíme se zdravěji jíst, trávit více času v přírodě, sportovat a jezdit na víkendy na chalupu. Přesto je mezi námi, a to především mezi dětmi, stále více alergiků a astmatiků. A může za to především prostředí, ve kterém žijeme a denně se pohybujeme.


Dům pro děti
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

V klasické stavbě je velmi těžké udržet správnou vlhkost. Buď je vzduch příliš suchý a způsobuje podráždění sliznice, chronickou rýmu a dráždivý kašel, nebo naopak příliš vlhký, čímž se podpoří růst plísní a bakterií, které vyvolávají nejrůznější alergie. Podle pediatrů dnes v České republice trpí alergií 23 % dětí a počet alergiků neustále roste. Bydlíme-li ve zděné stavbě a nechceme-li zdraví našeho dítěte dále zhoršovat, nezbývá nám než neustále větrat a doslova vypouštět peníze z okna.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, itmpa, Bryce Spivey

Jak zajistit zdravé bydlení bez alergií a dalších nemocí?

Co se dá tedy dělat? Řešením může být právě masivní dřevostavba. V dřevostavbách se totiž opravdu lépe a zdravěji dýchá.

Naši předkové žili v dřevěných stavbách po staletí a až 20. století vytlačilo dřevo úplně na okraj zájmu a nahradilo ho umělými materiály, jako je ocel, hliník, sklo či beton. Uzavřené nedýchající stavby plné nezdravých materiálů a vláhy vyvolaly u svých obyvatel alergii – nemoc, kterou naši předkové v podstatě neznali. V současné době si lidé pomalu znovu nacházejí cestu ke dřevu a dalším přírodním materiálům.

Čtěte dále:  Historie dřevostaveb: odjakživa reagují na trendy své doby

Dřevo „dýchá“ a dětem se díky němu také dýchá lépe

Dřevo je přírodní materiál, který má příznivý vliv na zdraví člověka. Neobsahuje žádné nezdravé přísady, ani toxické látky. Dřevěný materiál má jedinečnou schopnost „dýchat a vyvážit vnitřní klima v místnosti. Vzduch prochází dřevem, čistí, zvlhčuje a udržuje příjemnou teplotu.

Dřevo jako materiál reguluje vlhkost, tzn. že stěny dřevostavby vlhkost buď absorbují nebo naopak uvolňují v závislosti na okolních podmínkách. Nedrží se v nich díky tomu žádné bakterie a další mikrobi, kteří by mohli vyvolat alergie.

A alergici také ocení, že dřevěné stavby jsou mnohem méně prašné – dřevo se nenabíjí statickou elektřinou, a tak se v místnosti nevíří prach.

Dřevostavbu nebudete zbytečně přetápět

Dřevo dokáže teplotu akumulovat pouze omezeně, zároveň ale pružněji reaguje. V létě se tedy nepřehřeje a v zimě se na rozdíl od zděných staveb rychleji vytopí. Dřevěné stěny mají vyšší povrchovou teplotu a přispívají tak k celkové pohodě.

V dřevěném domě se dobře žije, potvrdili vědci

V neposlední řadě dřevo ovlivňuje naši psychickou pohodu. Studie, které proběhly v Japonsku a Norsku dokázaly, že prostředí, které je útulné, má klidné barvy a používá dřevo jako stavební materiál, má pozitivní vliv na naše mentální i fyzické zdraví. Teplá a přirozená barva dřeva totiž pozitivně ovlivňuje stav mysli, zklidňuje nervový systém a navozuje pocity spokojenosti a klidu.

Stavba, která je zdravá pro člověka i pro přírodu

Naši mysl určitě zahřeje i pocit, že jsme vybudováním ekologické dřevostavby o krok blíž přírodě a jejímu zachování. Dopřejeme tím našim dětem život ve zdravém domě, který je v souladu s okolní přírodou, obklopíme je dřevem a přírodními materiály a zbavíme je alergií a civilizačních nemocí.

Čtěte dále:  Ekologické stavby jako utopie nebo budoucnost?

Zaujal vás náš článek? Dozvěděli byste se rádi více o výhodách dřevostaveb? Přečtěte si další články v sekci Proč dřevostavbu.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
11.04.2018

2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE