HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Nejkrásnější dřevěná mola z celého světa

Tajemná krása opuštěných přístavních mol svádí k procházkám. Tenká, dřevem vymezená hranice mezi souší a nedozírnými končinami oceánu totiž probouzí fantazii. Slaný vzduch, vítr ve vlasech a křik racků, to vše voní dálkou a dobrodružstvím, je příslibem očekávání, exotických dálek a šťastných návratů. Načerpejte s námi inspiraci...


Molo se západem slunce
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Omer Unlu

Teorie je jasná

Zadání zní jasně a stroze: Je třeba vytvořit pevnou nebo plovoucí plošinu, která vám umožní dosáhnout z břehu k zakotvené lodi. Záleží jen na velikosti plavidla a povaze vodní masy. Jinak budete budovat molo pro zaoceánský parník na rozbouřeném moři, odlišný formát zvolíte pro rybářské loďky na jezeře nebo řece. Důležitá je vlastně jen hloubka, aby loď nenarazila na dno. Plošinu mola přitom nad hladinu vyvyšují pylony, podpůrné sloupy. To proto, aby se stavba nemusela prát s proudem a vlnami.

Nenáročná, ale zásadní infrastrukturní stavba

Jako nenáročná, ale svým významem funkčně zásadní stavba, se tak mola začala nezávisle na sobě objevovat u každého přístavu, který nenabízel ideální podmínky přírodního kotviště. Je to vlastně jedna z první masivních infrastrukturních staveb tradičně budovaných ze dřeva od starověku až do dnešních dní.

Životnost?

Záleží na materiálu a okolních podmínkách. Pokud se do struktury pustí dřevokazné houby nebo vilejši, nebude to trvat dlouho, než se rozpadne. Jiné ale dokázaly přežít celá staletí, byť přístavy kolem nich už dávno zanikly.

Nejdelší molo

O velikosti a délce dřevěných přístavních mol přitom rozhoduje původní účel. Některé jsou skutečně nízké a vytváří jen jakési chodníky na vodě. To většinou tam, kde je vzdutí vln minimální. Jiné jsou skutečně mohutné, většinou přímo navazující na doky a sklady. Kromě těchto manipulačních mol pro nakládku a vykládku zboží ale narazíme i na překrásná mola vyhlídková, která přímo vybízejí k procházkám. Takové Southendské molo ve Velké Británii, s délkou 2158 metrů, je nejdelší na světě. Z ústí Temže vede přímo do moře. Prohlédněte si ho i další krásná mola z celého světa v naší galerii.

 

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Radomír Dohnal

Vydáno dne:
07.01.2019

Photocredit: Omer Unlu

0

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE