HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Lepší než byt. Lidé objevují kouzlo levného domku na kolečkách, maringotky zažívají boom

Dnešní generace, která uvažuje o vlastním bydlení, přemýšlí jinak, než tomu bylo dřív. Mladé lidi už neláká představa hypotéky na 30 let a nechtějí se ani starat o velké domy. Objevili kouzlo mini domků, které jsou pro jejich styl života plně dostačující a finančně mnohem výhodnější. Oblíbeným zástupcem mini domků u nás je maringotka, která tu má dlouhou tradici a v posledních letech se těší stále větší oblibě. Pojďme se podívat, co život v maringotce obnáší a jaké jsou jeho světlé i stinné stránky.


Lepší než byt. Lidé objevují kouzlo levného domku na kolečkách, maringotky zažívají boom
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kateřina Hadravová - Maringotka snů

Maringotky a jejich tradice na našem území

Nejdříve trochu historie. Maringotky máme asi všichni spojené s cirkusy a kočovnými cikány. V 19. a v první polovině 20. století sloužily jako obytný přívoz pro potulné kolotočáře a cirkusáky, ale také pro pastevce, kteří se přemísťovali se svým stádem. Tento způsob života byl později stále vzácnější a z maringotek se následně staly dočasné ubytovny pro stavební dělníky, šatny a skladiště nářadí. S příchodem 21. století pak maringotky začaly získávat na oblibě, tehdy převážně u alternativně smýšlejících lidí, kteří tíhli k přírodě a jednoduchému stylu života. Zároveň to byla generace lidí, která vyrostla na dnes již kultovním seriálu Cirkus Humberto, a maringotka tak pro ně byla jistou nostalgií a synonymem svobodného života. Dnes jsou maringotky vyhledávaným řešením pro spoustu mladých rodin, které touží po dostupném bydlení nebo místě pro rekreaci. Jak se maringotky proměnily v čase, se můžete podívat v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Kateřina Hadravová - Maringotka snů, ohefin, GoSun, enneafive

Proč si pořídit maringotku a jaká je jejich cena

Mezi jednoznačné výhody maringotek patří jejich pořizovací cena. Ať už se rozhodnete pro novou maringotku, kterou koupíte kompletně hotovou, nebo se pustíte do rekonstrukce staré maringotky, cenově vás to vyjde vždy výrazně levněji než koupě či stavba domu. Řádově se bavíme o desítkách tisíc korun za starou maringotku k rekonstrukci a stovkách tisíc za maringotku novou. Cena málokdy překročí 1 milion korun, záleží, jak jste nároční na vnitřní vybavení a různé vychytávky.

Umístění maringotky na pozemek a stavební povolení

Jako další výhodu mnozí spatřují to, že pro umístění maringotky na pozemek není potřeba stavební povolení, čímž odpadá zdlouhavý neoblíbený proces a jednání s úřady. Úřadu se ale stejně nevyhnete. Rozhodně totiž neplatí, že můžete maringotku „zaparkovat“ kdekoliv, třeba na louce nebo v lese. Umístění maringotky na pozemek musíte vždy ohlásit na příslušném úřadě. Pokud máte maringotku pouze k rekreaci, měl by vyhovovat jakýkoliv pozemek. Pokud však plánujete v maringotce bydlet celoročně, musíte ji umístit buď na stavební pozemek nebo pozemek určený k rekreaci. V případě, že pozemek nevlastníte, budete také potřebovat souhlas majitele. I tady můžou platit různé výjimky a můžeme potvrdit, že co úřad, to jiná zkušenost. Proto je před koupí pozemku vždy dobré na úřad zajít a zjistit si tamní podmínky pro umístění maringotky.

Život bez zbytečného haraburdí

Ač se mnohým lidem při představě bydlení na pár metrech čtverečních ježí chlupy na celém těle, ti, co to vyzkoušeli, už většinou na tento styl života nedají dopustit. Často zjistí, že spoustu věcí, které dřív považovali za nezbytné, k životu vůbec nepotřebují, a že se jim bez nesmyslného hromadění věcí žije mnohem lehčeji. Svoboda, kterou díky tomu objevili, je pro ně k nezaplacení.

Rekonstrukci maringotky nepodceňte

Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci staré maringotky, doporučujeme vám nejprve vše řádně nastudovat a ideálně si najít nějakého odborníka, který vám bude k ruce. V našich končinách, kde téměř půl roku panuje zima nebo chladnější měsíce, je základem dobré zateplení maringotky. Bez toho by celoroční pobyt nebyl možný. Na internetu existuje spousta návodů, rad a postupů, dobré jsou také tematické skupiny třeba na Facebooku, kde vám lidé ochotně poradí.

Mohlo by vás zajímat: Ze staré maringotky vykouzlil útulné bydlení. Je to pro mě terapie, říká o rekonstrukci její majitel

Mají maringotky vůbec nějakou nevýhodu?

Jako vše, i maringotky mají svá „ale“. Život v nich volí hlavně lidé, kteří mají vztah k přírodě a chtějí ji tak být blíž. Skvělé je to v letních měsících, kdy můžete spoustu času trávit venku a do maringotky chodíte v podstatě jen spát. Zimy však můžou být pro některé jedince na malém prostoru dlouhé. U párů se může dostavit ponorka a potřeba většího soukromí, zvláště když oba pracují z domova. Změna také nastává ve chvíli, kdy se narodí první dítě, a mladá rodina může časem zjistit, že už jim malý prostor nestačí. Vždycky si však můžou maringotku ponechat jako víkendové útočiště a na stáří se do ní zase vrátit.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Barbora Matušková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
05.05.2021

Photocredit: Kateřina Hadravová - Maringotka snů

11

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE