HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Lepší než byt. Lidé objevují kouzlo levného domku na kolečkách, maringotky zažívají boom

Dnešní generace, která uvažuje o vlastním bydlení, přemýšlí jinak, než tomu bylo dřív. Mladé lidi už neláká představa hypotéky na 30 let a nechtějí se ani starat o velké domy. Objevili kouzlo mini domků, které jsou pro jejich styl života plně dostačující a finančně mnohem výhodnější. Oblíbeným zástupcem mini domků u nás je maringotka, která tu má dlouhou tradici a v posledních letech se těší stále větší oblibě. Pojďme se podívat, co život v maringotce obnáší a jaké jsou jeho světlé i stinné stránky.


Lepší než byt. Lidé objevují kouzlo levného domku na kolečkách, maringotky zažívají boom
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kateřina Hadravová - Maringotka snů

Maringotky a jejich tradice na našem území

Nejdříve trochu historie. Maringotky máme asi všichni spojené s cirkusy a kočovnými cikány. V 19. a v první polovině 20. století sloužily jako obytný přívoz pro potulné kolotočáře a cirkusáky, ale také pro pastevce, kteří se přemísťovali se svým stádem. Tento způsob života byl později stále vzácnější a z maringotek se následně staly dočasné ubytovny pro stavební dělníky, šatny a skladiště nářadí. S příchodem 21. století pak maringotky začaly získávat na oblibě, tehdy převážně u alternativně smýšlejících lidí, kteří tíhli k přírodě a jednoduchému stylu života. Zároveň to byla generace lidí, která vyrostla na dnes již kultovním seriálu Cirkus Humberto, a maringotka tak pro ně byla jistou nostalgií a synonymem svobodného života. Dnes jsou maringotky vyhledávaným řešením pro spoustu mladých rodin, které touží po dostupném bydlení nebo místě pro rekreaci. Jak se maringotky proměnily v čase, se můžete podívat v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Kateřina Hadravová - Maringotka snů, Doreen Nagler, Homecrux , Nanne

Proč si pořídit maringotku a jaká je jejich cena

Mezi jednoznačné výhody maringotek patří jejich pořizovací cena. Ať už se rozhodnete pro novou maringotku, kterou koupíte kompletně hotovou, nebo se pustíte do rekonstrukce staré maringotky, cenově vás to vyjde vždy výrazně levněji než koupě či stavba domu. Řádově se bavíme o desítkách tisíc korun za starou maringotku k rekonstrukci a stovkách tisíc za maringotku novou. Cena málokdy překročí 1 milion korun, záleží, jak jste nároční na vnitřní vybavení a různé vychytávky.

Umístění maringotky na pozemek a stavební povolení

Jako další výhodu mnozí spatřují to, že pro umístění maringotky na pozemek není potřeba stavební povolení, čímž odpadá zdlouhavý neoblíbený proces a jednání s úřady. Úřadu se ale stejně nevyhnete. Rozhodně totiž neplatí, že můžete maringotku „zaparkovat“ kdekoliv, třeba na louce nebo v lese. Umístění maringotky na pozemek musíte vždy ohlásit na příslušném úřadě. Pokud plánujete v maringotce bydlet rekreačně či celoročně, musíte ji umístit buď na stavební pozemek nebo pozemek určený k rekreaci. V případě, že pozemek nevlastníte, budete také potřebovat souhlas majitele. I tady můžou platit různé výjimky a můžeme potvrdit, že co úřad, to jiná zkušenost. Proto je před koupí pozemku vždy dobré na úřad zajít a zjistit si tamní podmínky pro umístění maringotky.

Život bez zbytečného haraburdí

Ač se mnohým lidem při představě bydlení na pár metrech čtverečních ježí chlupy na celém těle, ti, co to vyzkoušeli, už většinou na tento styl života nedají dopustit. Často zjistí, že spoustu věcí, které dřív považovali za nezbytné, k životu vůbec nepotřebují, a že se jim bez nesmyslného hromadění věcí žije mnohem lehčeji. Svoboda, kterou díky tomu objevili, je pro ně k nezaplacení.

Rekonstrukci maringotky nepodceňte

Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci staré maringotky, doporučujeme vám nejprve vše řádně nastudovat a ideálně si najít nějakého odborníka, který vám bude k ruce. V našich končinách, kde téměř půl roku panuje zima nebo chladnější měsíce, je základem dobré zateplení maringotky. Bez toho by celoroční pobyt nebyl možný. Na internetu existuje spousta návodů, rad a postupů, dobré jsou také tematické skupiny třeba na Facebooku, kde vám lidé ochotně poradí.

Mohlo by vás zajímat: Ze staré maringotky vykouzlil útulné bydlení. Je to pro mě terapie, říká o rekonstrukci její majitel

Mají maringotky vůbec nějakou nevýhodu?

Jako vše, i maringotky mají svá „ale“. Život v nich volí hlavně lidé, kteří mají vztah k přírodě a chtějí ji tak být blíž. Skvělé je to v letních měsících, kdy můžete spoustu času trávit venku a do maringotky chodíte v podstatě jen spát. Zimy však můžou být pro některé jedince na malém prostoru dlouhé. U párů se může dostavit ponorka a potřeba většího soukromí, zvláště když oba pracují z domova. Změna také nastává ve chvíli, kdy se narodí první dítě, a mladá rodina může časem zjistit, že už jim malý prostor nestačí. Vždycky si však můžou maringotku ponechat jako víkendové útočiště a na stáří se do ní zase vrátit.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
05.05.2021

Photocredit: Kateřina Hadravová - Maringotka snů

21

Maringotka k bydlení nebo jako chata: Za kolik je na prodej?

Maringotky k bydlení nebo jako chata jsou stále populární. Maringotka na prodej je možná za odvoz nebo i za statisíce. Jak se v nich bydlí? Dozvíte se zde.

Rekonstrukce zapomenuté maringotky: Kolik stojí a jak na to?

Máte starou maringotku, se kterou nevíte co dál? Toužíte po víkendovém místě v přírodě bez starostí? Načerpejte inspiraci na rekonstrukci maringotky v galerii.

Tiny House jako fenomén: Chytré bydlení, kde není ani centimetr navíc

Účelné bydlení ve vlastním domku, ale na minimální ploše. I tak by se dal charakterizovat fenomén tiny house. Co všechno se za tímto pojmem skrývá a jak se v malých domcích trvale bydlí?

Prostorná maringotka se stala ideálním bydlením pro dva dobrodruhy

Moderní tiny house na kolečkách vás překvapí svojí prostorností, komfortem a množstvím světla. Ideální bydlení pro dva dobrodruhy.

Luxusní maringotka jako útočiště před shonem a hlukem každodenního života

Moderní mini domek na kolečkách je minimalistický, přesto luxusně zařízen a pro své majitele je ideálním útočištěm před hlukem a shonem. Nahlédněte do něj s námi.

Veselá maringotka se stala příjemným obydlím pro mladý pár a jejich dva psy

Pokud pracujete z domova a přitom ještě rádi cestujete, pořiďte si domek na kolečkách. Třeba krásně tyrkysový jako pár z našeho článku.

Petr: Mini domek místo chalupy jsme si postavili na Šumavě

Petr a Lucie se rozhodli pro moderní způsob chalupaření. Postavili si na Šumavě krásný mini domek místo chalupy a nemůžou si ho vynachválit. Prozradili i cenu.

Michaela: Místo bytu máme dřevostavbu, vyšlo nás to levněji, máme klid a zahradu

Přečtěte si rozhovor s paní Michaelou, která spolu s rodinou vyměnila byt za dřevostavbu a nám prozradila, jaké komplikace museli řešit.

Luxusní tiny house pro spisovatelku má ložnicí s výhledem do 3 světových stran

Nádherný tiny house byl vytvořen na objednávku spisovatelky, která píše dětské knihy. Její nový domeček vypadá jako z pohádky!

Obytná maringotka ve stylu Provence realizovaná svépomocí na jihu Čech

Martina s Honzou si postavili obytnou maringotku svépomocí u Jindřichova Hradce. Kde čerpali inspiraci a jaké jsou jejich postřehy z výstavby?