HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Ze staré maringotky vykouzlil útulné bydlení. Je to pro mě terapie, říká o rekonstrukci její majitel

Pokud patříte mezi příznivce alternativního bydlení nebo hledáte inspiraci pro dostupnou rekreaci, Tomášova maringotka vás nadchne. Na pouhých 14 m2 se mu podařilo vytvořit útulné útočiště, které mu poskytuje odpočinek od shonu města. Prohlédněte si krásný interiér a přečtěte si, jaké plány má s maringotkou Tomáš dál.


Ze staré maringotky vykouzlil útulné bydlení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Instagram za_dedinou (se souhlasem autora)

Tomáš pochází ze Slovenska, ale už více než 15 let žije v Praze v podnájmu. Dlouho pracoval v neziskovém sektoru, konkrétně s lidmi s poraněním míchy, a před sedmi lety si s kamarádem otevřel tetovací studio. Díky našetřeným penězům si mohl splnit svůj dětský sen a koupil si starou maringotku, kterou vlastními silami opravil. Podívejte se na úžasnou proměnu maringotky v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Instagram za_dedinou (se souhlasem autora)

Maringotka jako symbol kočovného života

„Mít maringotku byl můj sen od dětství. Vždy se mi líbil život kočovných cikánů a cirkusáků,“ říká Tomáš, který si před třemi lety za pár desítek tisíc koupil starou maringotku a začal si svůj sen plnit. Ideální pozemek předtím hledal asi rok a půl, až jej našel v krásném prostředí Českého středohoří.

Mohlo by vás zajímat: Maringotka k bydlení nebo jako chata: Za kolik je na prodej?

Maringotka a stavební povolení

Pokud vás zajímá, jak je to se stavebním povolením v případě maringotky, vždy záleží na tom, kam chcete maringotku umístit. Ne každý pozemek je pro umístění maringotky vhodný. Záleží také, jestli bude maringotka sloužit pro rekreaci, nebo pro trvalé bydlení. V případě trvalého bydlení je stavební povolení potřeba, v případě rekreace stačí pouze ohláška.

Rekonstrukce je pro mě terapie

Sympatický majitel tetovacího studia se rozhodl, že se rekonstrukce ujme sám, pouze za pomoci pár blízkých přátel. Byl zvědavý, jestli to dokáže, a jak sám říká, je to pro něj určitá forma terapie. Do maringotky jezdí vždy, když má čas a chuť, a protože má stále nové nápady na vylepšení, je to takový nekončící projekt. V současné chvíli má Tomáš vymyšlenou přístavbu, kvůli které již ale musí řešit stavební povolení.

Na malý prostor se vejde jen to nejdůležitější

Uvnitř má maringotka pouhých 14 m2, což často budí údiv příchozích, protože na fotkách se maringotka jeví větší. I tak se dovnitř vešla velká postel, jídelní stůl se dvěma židlemi a malá kuchyňka. Polovinu jedné strany zdobí velké okno s prosklenými dveřmi, uvnitř je tak plno světla a z maringotky je krásný výhled. V případě mrazů se dá okno uzavřít pomocí venkovních okenic, aby zbytečně neunikalo teplo.

Plánovaná přístavba udělá z maringotky plnohodnotnou chatu

Maringotku zatím vytopí pouze přímotop, kamna budou až v plánované přístavbě. Díky malému prostoru a dobré izolaci je ale vnitřní prostor vytopen rychle a teplo se drží uvnitř. V přístavbě by chtěl Tomáš vybudovat obývací pokoj a koupelnu s vanou. Z maringotky se tak stane plnohodnotná chata vhodná pro celoroční pobyt. Pokud vás proměna maringotky zajímá a chcete ji sledovat dál, nenechte si ujít Tomášův Instagram za_dedinou.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.02.2021

Photocredit: Instagram za_dedinou (se souhlasem autora)

4

Bydlet v malém domě, myslet ve velkém

Bydlení v malém domě může nabídnout podstatně více než málo místa.

Rekonstrukce zapomenuté maringotky: Kolik stojí a jak na to?

Máte starou maringotku, se kterou nevíte co dál? Toužíte po víkendovém místě v přírodě bez starostí? Načerpejte inspiraci na rekonstrukci maringotky v galerii.

Tiny house, který rozhodně nikdo nepřehlédne

Krásný tiny house na kolečkách, který přitahuje pozornost každého kolemjdoucího a na cestách je naprosto nepřehlédnutelný.

Rustikální tiny house dává svým obyvatelům svobodu

Majitelka rustikálního tiny house říká, že jim dal nečekanou svobodu. Co si myslíte vy, dokázali byste v něčem tak malém bydlet a necítit se omezeně?

Prostorná maringotka se stala ideálním bydlením pro dva dobrodruhy

Moderní tiny house na kolečkách vás překvapí svojí prostorností, komfortem a množstvím světla. Ideální bydlení pro dva dobrodruhy.

Mladá rodina bydlí v malém domku uprostřed lesů západně od Prahy

Bára s Jakubem vždy toužili po tom bydlet stranou od lidí v lesích. Svůj sen si splnili – postavili si menší domek v chatové oblasti. Co takový životní styl obnáší a je pro ně dům přestavený z původní chaty dostatečně velký?

Luxusní maringotka jako útočiště před shonem a hlukem každodenního života

Moderní mini domek na kolečkách je minimalistický, přesto luxusně zařízen a pro své majitele je ideálním útočištěm před hlukem a shonem. Nahlédněte do něj s námi.

Veselá maringotka se stala příjemným obydlím pro mladý pár a jejich dva psy

Pokud pracujete z domova a přitom ještě rádi cestujete, pořiďte si domek na kolečkách. Třeba krásně tyrkysový jako pár z našeho článku.

Petr: Mini domek místo chalupy jsme si postavili na Šumavě

Petr a Lucie se rozhodli pro moderní způsob chalupaření. Postavili si na Šumavě krásný mini domek místo chalupy a nemůžou si ho vynachválit. Prozradili i cenu.

Jak vyrobit stromové škrabadlo pro kočky: jednoduchý návod krok za krokem

Vyrobte si s námi stromové škrabadlo, které potěší nejen vaši kočku. V článku najdete podrobný návod a tipy, jaké dřevo vybrat.