HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Obytná maringotka ve stylu Provence realizovaná svépomocí na jihu Čech

Martina s Honzou se rozhodli postavit vlastní maringotku u Jindřichova Hradce. Manželé nejsou zkušenými stavaři, a i přesto vypadá výsledek naprosto úžasně. Přečtěte si, s čím se během stavby potýkali a kde se převážně inspirovali. 


maringotka ve stylu Provence
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Martina Coufalová (se souhlasem)

Co vás přivedlo na myšlenku postavit maringotku?

Fenomén ubytování ve stylu tiny house sledujeme s manželem již delší dobu, a jelikož máme chuť neustále něco vytvářet a pozemky u chalupy nabízejí prostor pro umístění tohoto typu ubytování, rozhodli jsme se pro realizaci maringotky svépomocí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Martina Coufalová (se souhlasem)

Podle čeho jste si vybírali lokalitu umístění?

V dané lokalitě máme chalupu s přilehlým pozemkem. 

Řešili jste při plánování domu něco nestandardního?

Vzhledem k tomu, že šlo o naši první maringotku a ani jeden nemáme technické vzdělání, naráželi jsme na spoustu drobných překážek. Ty jsme ale snad úspěšně dokázali překonat.

Jak probíhal návrh vaší maringotky?

Návrh jsme si vytvářeli sami, hodně nám pomohly inspirativní nápady z Pinterestu nebo zahraničních realizací. Snažili jsme se v rámci malého prostoru maximálně využít každou část a domníváme se, že se nám podařilo vytvořit plnohodnotné ubytování.

Kdo prováděl realizaci? Dělali jste si něco svépomocí?

Kostru maringotky nám vyrobila rodinná firma a zbytek jsme dokončili sami s pomocí přátel, kteří se pohybují v různých stavebních oborech.

Jakou roli hrálo v celém projektu dřevo?

Vyjma základní konstrukce je celá maringotka ze dřeva. Na vnější obklad byl použit sibiřský modřín, vnitřek je obložen dřevěnými palubkami, podlahu pokrývá dřevěná podlaha. Jedinou výjimkou je sprchový kout, který je obložen dlaždicemi.

Podívejte se na všechny fotografie v bohaté galerii.

Jak dlouho probíhal celý proces výstavby?

Návrh začal vznikat asi před dvěma roky, realizace pak probíhala od loňského podzimu do jara.

Jaká je dispozice maringotky?

Maringotka tvoří jeden velký prostor, kde se nachází velká patrová postel s úložným prostorem, kuchyňská linka s umyvadlem (s teplou i studenou vodou) a plynovým sporákem, jídelní stůl, drobné úložné prostory a elektrický krb. Druhá místnost je koupelna se sprchovým koutem, WC a umyvadlem s úložným prostorem (skříňkou).

Velkými francouzskými okny se vstupuje na terasu, kde se nachází paletové sezení, kovový stolek se dvěma židlemi a malý gril. Paletové sezení je možné v případě deště ochránit pomocí namontované markýzy.

Nedaleko maringotky jsme nechali postavit malé dětské hřiště, je zde i trampolína a manželův sen je umístění venkovního vyhřívaného koupacího sudu.

Jak máte vyřešený systém vytápění?

Maringotku vytápíme pouze elektrickým krbem.

Splnila maringotka vaše očekávání?

S výsledkem jsme moc spokojeni. Kdybychom byli opět na začátku, určitě bychom se rozhodli stejně, jen bychom u některých procesů zvolili jednodušší postup. Jelikož jsme stavitelé „amatéři“, tak jsme na různé obtíže naráželi. Celkově bychom však nic neměnili. 

S čím jste nejvíce spokojení?

Určitě jsme nadšení z terasy, kterou jsme původně neplánovali. Nicméně její realizace opticky zvětšila prostor a umožňuje trávit příjemný čas v maringotce a zároveň být na čerstvém vzduchu. Využívá ji převážně naše širší rodina, když dorazí k nám na chalupu do jižních Čech, a hodně také naši kamarádi a známí. V poslední době se stává i útočištěm pro našeho desetiletého syna.

Co vám na novém tiny house domku nejvíce vyhovuje?

V maringotce sice nežijeme, ale máme radost z její realizace ve stylu Provence i jejím zasazení do místní krajiny. Říkáme jí maringodka.

Je něco, co byste vzkázali lidem, kteří zvažují podobný projekt?

Je dobré si uvědomit, že vše, co vidíme na zahraničních serverech a inspirativních fotografiích, je sice realizovatelné, ale často finančně i realizačně velmi náročné. Důležitá je důsledná příprava, díky níž se vyhnete spoustě zbytečných chyb – víme, o čem mluvíme. :)

Manželům moc děkujeme za poskytnutý rozhovor a přejeme mnoho spokojených chvil v nové maringotce.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
07.05.2022

Photocredit: Martina Coufalová (se souhlasem)

2

Maringotka k bydlení nebo jako chata: Za kolik je na prodej?

Maringotky k bydlení nebo jako chata jsou stále populární. Maringotka na prodej je možná za odvoz nebo i za statisíce. Jak se v nich bydlí? Dozvíte se zde.

Rekonstrukce zapomenuté maringotky: Kolik stojí a jak na to?

Máte starou maringotku, se kterou nevíte co dál? Toužíte po víkendovém místě v přírodě bez starostí? Načerpejte inspiraci na rekonstrukci maringotky v galerii.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 4: Konečně interiér

Náš domeček na kolečkách, který stavíme svépomocí, je pod střechou. V dnešním díle dokončíme práci v exteriéru a vrhneme se na vnitřek.

Veselá maringotka se stala příjemným obydlím pro mladý pár a jejich dva psy

Pokud pracujete z domova a přitom ještě rádi cestujete, pořiďte si domek na kolečkách. Třeba krásně tyrkysový jako pár z našeho článku.

Starou chatu proměnili téměř svépomocí na plnohodnotný rodinný dům

Mladá rozrůstající se rodina koupila starou barabiznu. Levně a z velké části svépomocí ji přestavěla na plnohodnotný rodinný dům. Jak vypadá výsledek?

Ze staré maringotky vykouzlil útulné bydlení. Je to pro mě terapie, říká o rekonstrukci její majitel

Proměna staré maringotky v útulnou chatu v krásném Českém středohoří. Podívejte se, jak si Tomáš poradil s malým prostorem.

Lepší než byt. Lidé objevují kouzlo levného domku na kolečkách, maringotky zažívají boom

Zajímá vás, proč stále více lidí volí život na malém prostoru? Přečtěte si o výhodách maringotek a prohlédněte si bohatou galerii.

Video: Áčkovou chatu postavil mladý kutil svépomocí ze 7 trojúhelníků

Šikovnému kutilovi se podařilo postavit krásnou mini chatu ve tvaru písmene A. Trvalo mu to téměř jeden celý rok s velkými přestávkami. Navíc stavěl jen z materiálů, které měl doma. Jak postupoval?

Stavba maringotky svépomocí do půl milionu se saunou – v blízkosti přehrady Les Království

Jaké materiály byly použity na stavbu maringotky svépomocí za 500.000,- Kč? Přečtěte si článek se všemi informacemi.

Tři kamarádky se vrhly do investice za 800 tisíc – postavily si svépomocí tiny house u Pelhřimova

V Pelhřimově stojí kouzelná maringotka, která ukrývá krásný příběh tří kamarádek. Podívejte se na malý tiny house vyrobený svépomocí v naší fotogalerii.