HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Život v duchu minimalismu aneb úklid podle Marie Kondo

Kdo o ní neslyšel, jako by nikdy nebyl. O kom je řeč? O japonské královně úklidu, Marii Kondo. Tato žena je profesionálem přes úklid, ale i organizaci domova či pracovního prostředí. Marie si svým přístupem k úklidu získala během posledních let spousty příznivců. V čem spočívá kouzlo její techniky?


Marie Kondo
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Bench Accounting

Kdo je Marie Kondo?

Marie Kondo je Japonka, která má ráda pořádek nejen ve svém životě, ale i ve svém domově. Protože jen v uklizeném a poklidném prostředí se můžeme cítit nejlépe. Marie se narodila v roce 1985 a úklid miluje již odmalička. I proto nechápala, jak může být někdo neschopný udržet ve svém domově pořádek. Jedním z míst, kde jako malá uklízela, byla její školní třída. Velmi často se stávalo, že se zvedla ze židle a začala porovnávat knihy na policích během vyučování. V čem spočívá její tajemství? Prohlédněte si její tipy ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Bench Accounting, RISEConf, aliwest44, Sarah Dorweiler

Samozřejmostí pak byl úklid domova, v němž vyrůstala. Velmi ráda uklízela oblečení svých rodičů. Našla způsob, jak ušetřit co nejvíce místa ve skříni, i proto občas pomáhala svým sousedům s balením na dovolenou. Marie dokonce strávila celých 5 let v šintoistickém chrámu, kde je kladen důraz na pořádek těla i mysli.

Postupem času se Marie rozhodla sepsat knihu, která předá informace o jejím až zázračném úklidu ostatním. V knize lze najít informace o teorii uklízení, ale i o jejím dětství. Marie sama přiznává, že je pro ni úklid jakousi formou mánie. Celý úklid lze shrnout do tří hlavních fází. Musíme si určit, které věci nám dělají radost. Poté musíme věci roztřídit do kategorií, ne do pokojů; nakonec musíme najít místo každé jedné věci, kterou doma máme.

Jak uklidit podle Marie Kondo?

Všechny předměty dejte na jednu hromadu

První myšlenka, která vás nejspíš napadne, je ta, že takový úklid bude nejspíš trvat i několik dní. A my vám dáme za pravdu. Výsledkem tohoto úklidu však bude spokojená domácnost. Nemluvě o tom, že úklid můžete provést jak celý najednou (třeba o víkendu), tak i postupně. Principem „hromad“ je uskupení všech předmětů stejné kategorie na jedno místo. To znamená, že nebudete svůj domov uklízet po místnostech, ale po skupinách věcí. Knihy dáte na jedno místo, oblečení na druhé, všechny papíry na další. Díky tomuto postupu si uvědomíte, kolik zbytečností od každé kategorie doma skladujete. Když jsou rozmístěny po celém interiéru, často si tohoto „problému“ nevšímáme. Často pak při úklidu narazíme na dosud zapomenuté podklady, ale i věci, které měly zmizet už před několika lety.

Nechte si jen to, co vám dělá opravdovou radost

Jedním ze základních principů úklidu podle metody KonMari je ponechání těch věcí, z nichž máme radost. Proto se snažte, aby při úklidu pod vašima rukama prošel úplně každý předmět, který doma máte. Roztřiďte tak veškeré knihy, oblečení, kosmetiku – zkrátka všechno. Pokud budete mít z daných věcí radost, ponechte si je. Pokud k nim budete mít neutrální citovou vazbu, nebo dokonce i negativní, vyhoďte je. Doma si nechte jen to, co vás bude nabíjet radostí.

Nechte nostalgii za zády

Lidé jsou tvorové nostalgičtí. I proto máme velmi často problém zbavit se věcí, které třeba již dávno nepoužíváme. A doma si je necháváme pouze z nostalgie. Podle Marie by však tyto předměty neměly ležet na dně krabice, kde se k nim s největší pravděpodobností již nevrátíte. Když už si je chcete nechat, měly by se začít aktivně využívat.

Staré papíry musí z domu

Ačkoliv je dobré nechat si tu a tam záruční listy či faktury, které bychom mohli ještě někdy potřebovat, někdy není od věci některé z těchto zbytečností vyhodit pryč. Hodně z nás má totiž tendence skladovat i několik desítek let staré dokumenty, které už vůbec nepotřebujeme. Tyto dokumenty nejenže zabírají zbytečně mnoho prostoru, navíc jsou pouhými lapači prachu. Nemluvě o tom, že v současnosti máme téměř cokoliv v digitální podobě, takže tisk mnohdy není ani potřeba.

Skládání oblečení podle Marie Kondo

Marie Kondo nikdy neskládá oblečení na sebe, vždy za sebe. Díky tomu každý kousek složený speciálním způsobem stojí tak, aby bylo vše hezky přehledné. Nestane se vám tak, že byste zapomněli na to, co ve svém šatníku vlastně máte.

I velikost je důležitá

Předměty, které nechcete nechat stát na polici, ale raději byste je umístili do nějakých pěkných boxů, do nich můžete uschovat ideálně podle jejich velikosti. Když pak budete něco hledat, budete vědět, kam musíte sáhnout.

V kuchyni jen to, co opravdu používáte

V kuchyni mějte po ruce vše, co používáte nejčastěji. Proto hrníčky neskladujte tam, kam nedosáhnete, když vám polici, kde byste hravě dosáhli, zabírá spotřebič, který použijete pouze jednou za měsíc.

Každá věc musí mít své místo

Poslední důležitý princip dle Marie Kondo je ten, že vše musí mít své místo. U každého předmětu, který bude mít své místo, bude větší šance, že jej tam i zpět vrátíte. V případě, že doma necháte jen to důležité, bude větší šance, že si udržíte pořádek.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.02.2020

Photocredit: Bench Accounting

1

Údržba dřevěné podlahy: Úklid, lakování, renovace

Dřevěná podlaha je skvostem každého domu. Jak dřevěnou podlahu udržovat, aby vypadala stále jako nová, se dozvíte v tomto článku.

Tiny House jako fenomén: Chytré bydlení, kde není ani centimetr navíc

Účelné bydlení ve vlastním domku, ale na minimální ploše. I tak by se dal charakterizovat fenomén tiny house. Co všechno se za tímto pojmem skrývá a jak se v malých domcích trvale bydlí?

Navštivte s námi minimalistický dům Gjovik House ve stylu dánského hygge

Útulnost a pohodlí ve spojení s drsnou norskou přírodou? Navštivte s námi minimalistický dům Gjovik House ve stylu dánského hygge.

Minimalistický dům pokrytý vzácným bílým cedrem

Jemnost, jednoduchost a kanadská divočina. To je dřevostavba Okno na jezero. Prohlédněte si ji v našem článku.

Ukliďte dům krok za krokem. Na co nezapomenout?

Čeká vás pořádný úklid? Kde na nás číhá největší špína a odkud s úklidem začít? Poradí tipy a rady nejen našich čistomilných babiček.

Nábytek z palet: tipy jak si levně a originálně vybavit byt

Chcete si vybavit byt a máte hluboko do kapsy? Máme pro vás řešení. Stačí několik dřevěných palet a zařídíte si celou domácnost.

Dům postavený z bývalé garáže v západním Londýně vás okouzlí

Jak může vypadat dům postavený místo bývalé garáže? My můžeme tvrdit, že báječně. Zkuste se o tom přesvědčit i vy v našem článku.

Černý tiny house na kolečkách je obklopený australskou divočinou

Energeticky samostatný minidomek na kolečkách stojí uprostřed australské divočiny a je tím ideálním místem k dokonalému odpočinku. Prohlédněte si ho v naší bohaté fotogalerii.

Luxusní maringotka jako útočiště před shonem a hlukem každodenního života

Moderní mini domek na kolečkách je minimalistický, přesto luxusně zařízen a pro své majitele je ideálním útočištěm před hlukem a shonem. Nahlédněte do něj s námi.

Moderní rodinné bydlení vytvořili v tradiční zástavbě velkoměsta

Útulné rodinné prostředí vytvořila moderní přístavba v historické části velkoměsta. Dokonalý způsob, jak chytrým způsobem využít nevyužitou část pozemku v tradiční zástavbě.