HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Přeměnili 90letý dům na vícegenerační bydlení. Tchýni šoupli do garáže

Jak se v dnešní době poprat s bydlením? S pozemkem? S hypotékou? A napadlo vás už někdy vícegenerační bydlení? Jasně – málokdo chce sdílet svůj dům s rodiči jednoho či obou partnerů. Co kdybychom vám ale řekli, že je to možné a dokonce výhodné pro obě strany? Tato konkrétní rodina ubytovala tchýni v garáži, ale to ještě nemusí být váš případ. Nebo...?


Přeměnili 90letý dům na vícegenerační bydlení. Tchýni šoupli do garáže
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Erin Cullerton (se souhlasem)

90+ let stará rezidence

Rodinný dům byl postavený už před více než 90 lety. Objekt svým původním účelem nevyhovoval vícegeneračnímu bydlení. Bylo tedy nutné provést velké změny, aby mohl vzniknout prostor pro každého člena rodiny. Kompletní renovace zahrnovala interiéry, stávající garáž, terénní úpravy i venkovní vzhled domu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Erin Cullerton (se souhlasem)

Bydlíme společně a přesto odděleně

Cílem rekonstrukce rodinného domu bylo zvětšit prostory a vytěžit tak ze stávajícího domu maximum. Návrháři vpustili do domu více přirozeného světla přes velké otvory, střešní okna a světlíky. Chytře vymyšlené světlíky v koupelně a kuchyni si prohlédněte zde. Mimo to se tým také snažil o zachování životního stylu a potřeb pětičlenné rodiny. 

Facka od moderního stylu dnešní doby

Poznali byste tento dům, kdybyste tudy projížděli po několika dnech? Starý dům, kde dříve bydleli rodiče jednoho z partnerů, byl obyčejný, nezajímavý – nikoli však ošklivý. 

Při kompletní přestavbě byly opravy směřovány na moderní fasádu, dřevěné obložení a změnu formy domu. Mimo jiné byla taky více odhalena venkovní terasa a upraven terén před domem.

Uvnitř je spousta místa. Nevěříte? Vstupte

Zvenčí působí dům jako malý objekt, když vejdete dovnitř, zjistíte, že je to pravda. Ale místnosti vám i přesto budou připadat velké a prostorné, protože do domu byla instalována velká okna, díky kterým se pokoje opticky opravdu zvětšily. 

Babička bydlí v garáži. Ale moderní

U rodinného domu byla přistavěná i prostorná garáž, kterou rodina efektivně využila. Prošla kompletní renovací a modernizací – interiér i stav okolo domu. Dnes v ní žije klientova maminka. Přeměna stávající garáže na obytnou jednotku s příslušenstvím byla drastická. Garáž v tomto minidomku už snad nikdo neuvidí. Přesvědčte se sami.

Vícegenerační bydlení – ano, či ne?

Proč ANO:

  • Ušetříte. Bezpochyby.
  • Vaše děti budou mít babičku s dědou stále u sebe.
  • Nestíháte uvařit? A co vaše maminka?
  • Budete mít rodinu poblíž. Upevníte rodinné vztahy.
  • Prarodiče vám mohou také často pohlídat děti.
  • Až budou rodiče starší, můžete se zase vy postarat o ně a mít je nablízku.

Proč (spíš) NE:

  • Častokrát není respektováno soukromí.
  • Budete mít rodinu poblíž. Narušíte rodinné vztahy.
  • Respektování klidu a pohodlí. S domácími večírky počítejte tak do 21 hod.
  • „Můj dům, moje pravidla“ – řekněme spíše: „Náš dům, uděláme kompromisy.“

Dispozice podle mladých

Původní dispozice musela být změněna. Při vstupu do rodinného domu se ocitnete v předsíni, která je jako ostatní místnosti maximálně prosvětlená. Interiér je navržený do světlých odstínů, které pocit většího prostoru jen umocní. Dřevěné podlahy jsou světlé, stěny bílé, nábytek jednoduchý. Mohli jste si povšimnout, že styl interiéru trochu zabíhá do minimalismu.

Z chodby se dostáváme do koupelny, kde je světlo zajištěno světlíkem a do obývacího pokoje. V této hlavní obytné části zůstal původní krb, který návrháři jen malinko vyšperkovali. Krásný zakřivený strop byl spolu s původními okny také zachován.

Z obývacího pokoje se táhne dlouhá, na míru vyráběná knihovna přes kuchyni až do jídelny. Skříňky v kuchyni jsou vyrobeny z ořechového dřeva, celá kuchyně tak velice vynikne.

Inspiroval vás tento moderní dům pro tři generace? Podělte se s námi o vaše zkušenosti s vícegeneračním bydlením do diskuze.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.12.2022

Photocredit: Erin Cullerton (se souhlasem)

1

Nízkonákladová dřevostavba se stala dokonalým útočištěm pro mladou rodinu

Moderní rodinný dům je dokonalým propojením všech důležitých aspektů u stavby: Je krásný, nízkonákladový a šetrný k životnímu prostředí. Prohlédněte si ho zblízka.

Rodinný dům se zastavěnou plochou 400 metrů čtverečních si na skromnost nehraje

Prostorný dům s rozlohou zastavěné plochy kolem 400 metrů čtverečních si rozhodně na skromnost nehraje. Slouží k obývání pro rodinu se dvěma dětmi a dvěma psy, kteří často vítají ve svém domě návštěvy. Proč při takové ploše majitelé odmítli postavit patrový dům?

Rodinný dům skoro celý pod zemí – má 253 metrů čtverečních

Prohlédněte si s námi neobvykle řešený patrový rodinný dům, který je částečně ukrytý pod zemí. Vyniká nejen svojí dřevěnou střechou s měděnou krytinou.

Velký rodinný dům na malém pozemku na předměstí

Jak nejlépe zužitkovat prostor vašeho skromného pozemku, když máte od malička sny o velkém rodinném domě? Co třeba propojit exteriér a interiér pomocí jídelního stolu?

Starý hliněný dům z 19. století citlivě zmodernizovali. Z chlívku mají terasu

Starou hliněnou stavbu přeměnilo architektonické studio na krásný rodinný dům. Interiér nové dřevostavby je moderní, prosvětlený a nabízí krásné prostředí.

Nechte se inspirovat nápady a proměňte váš rodinný dům na útulný domov

Nastal pro vás ten správný čas přestěhovat se s rodinou z malého bytu do útulného rodinného domu? V našem článku vám ukážeme spoustu inspirace domů se současnou architekturou z domova i ze světa.

Rodinný dům lze pořídit levněji než byt. Odborník radí, jak na to

Jak vyřešit otázku vlastního bydlení v této těžké době. Odkládat rozhodnutí, či neodkládat? Koupit raději byt, nebo postavit dům?

Rodinný dům zasadili 75 cm do země. Netradiční nápad má dokonalý výsledek

Dřevostavba, která je zasazená 75 cm do země, ukrývá krásný interiér. Nakoukněte s námi dovnitř a podívejte se na moderní průchozí pokoje i vhodně řešené úložné prostory.