HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stylový tiny house, který majitelka získala díky televizní show

Od roku 2014 mohli američtí diváci sledovat každý týden 5 sezón reality show Tiny House Nation. Moderátoři cestovali po celé Americe a pomáhali párům a rodinám s výstavbou inovativních tiny housů. Hlavním tématem show byla touha žít jednoduše. Lidem, kteří chtěli žít v malém domku do 45 m2, pomáhali s návrhem a realizací.


Originální tiny house do L má i velkou terasu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Viva Collectiv (se souhlasem)

O modulární domek si napsala přímo do soutěže

Asha, violinistka hrající v orchestru, onemocněla jako mladá rakovinou prsu, a ačkoliv to může znít jako klišé, nemoc doslova přes noc změnila její pohled na život. Věci najednou ztratily hodnotu, nejdůležitější se pro ni staly zážitky a zkušenosti. Rychle si uvědomila, že svoboda, klid a jednoduchý život jsou pro ni zásadní hodnoty. Když v televizi zhlédla několik epizod  Tiny House Nation, došlo jí, že tiny house je pro ni to pravé.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Viva Collectiv (se souhlasem)

Nemusela si brát hypotéku

Možnost kdykoliv se s domem vydat na cestu ji nadchla. Plusem byla i nízká cena takového domku. Ta jí umožnila vyhnout se hypotéce, kterou by určitě potřebovala na stavbu či koupi většího domu. Asha absolvovala filmovou fakultu, tak se rozhodla natočit filmovou esej o své představě bydlení a poslat ji do produkce reality show. Měla štěstí, byla vybrána a v červenci 2016 tak začala její cesta k vybudování vysněného malého domova, který si můžete nyní celý prohlédnout v naší galerii.

Tiny house postavený přímo pro milovníka hudby

Asha tehdy žila v New Yorku, ale rozhodla se přestěhovat na venkov, kde každý zná každého a lidé si navzájem pomáhají. Její bratr se s rodinou před několika lety přestěhoval do menšího města v Arkansasu a tak, když se jí zeptali, kde by chtěla stavět, vybrala si místo blízko nich. Se stavbou kromě moderátorů show oslovila i architekta Briana Crabba, specialistu na tiny housy. Z jejich návrhu vzešel unikátní malý domek hodný milovníka hudby. Má nejen velkou terasu, která slouží jako pódium pro koncerty, část domku je ve skutečnosti funkční zesilovač. Jakýkoli elektrický hudební nástroj lze zapojit do části přívěsu a zesílit prostřednictvím předních reproduktorů. 

Jednu část malého domu tvoří mobilheim

Minidomek ve tvaru L se skládá ze dvou na sebe kolmých částí. Větší část o obytné ploše 37 m2 stojí na pevných základech jako klasický dům, menší má pouhých 12 m2 a je to v podstatě maringotka na kolečkách, která se může kdykoliv vydat na cestu. Tyto dvě části jsou spojeny velkou dřevěnou terasou, která byla navržena speciálně pro koncerty. Z toho důvodu je také ve přední části domu. Vzadu by sice měla více soukromí, ale raději ji postavila směrem k ulici, aby to působilo přívětivěji. Na terase už probíhají koncerty místních hudebníků nebo umělců, kteří do města dorazí.

Mohlo by vás zajímat: Tiny house – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Každá část tiny housu má svoji funkci 

Hlavní dům, který spočívá na pevných základech, obsahuje kuchyň, obývací pokoj, koupelnu a ložnici v podkroví. Uvnitř se dům zdá překvapivě prostorný díky vysokým stropům, oknům a garážovým vratům na míru, která propouštějí světlo. Konferenční stolek lze přestavět na stolek na střih videa s vestavěnými zásuvkami. V kuchyni visí kolečko z recyklovaného kola, které po otočení sníží stojan na hrnce a pánve na dostupnou úroveň. Menší část na kolech je zvukotěsná díky recyklovanému denimu a plní hned několik funkcí: hudební místnost a nahrávací studio, pokoj pro hosty a mobilní prostor pro hudební festivaly. 

Asha byla i z bytu zvyklá žít v malém prostoru a na tomto domě se jí líbí, že má všechno, co skutečně potřebuje. Prostor je otevřený a jasný se spoustou světla. Díky množství oken a rozsáhlé verandě působí prostorně a díky dvěma samostatným strukturám do L vypadá mnohem větší. Prohlédněte si ho celý v naší fotogalerii, kde najdete i další projekty od stejného architektonického studia.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
17.06.2022

Photocredit: Viva Collectiv (se souhlasem)

2

Tiny house, jaký jste ještě neviděli

Chtěli byste si pořídit nějaký neobvyklý tiny house na kolečkách? Co třeba se skleníkem a houpačkou jako pár v našem článku?

17letý student Radek si vlastníma rukama staví tiny house na kolečkách a plní si tak svůj dětský sen

Jak si svépomocí postavit tiny house? Přečtěte si příběh Radka, který si v 16 letech začal stavět svůj malý domek na kolečkách.

Tiny house a jeho komplikované řešení dispozice – poradíme vám, jak na to

Jestliže patří mezi vaše hobby kutilství, máte v sobě kreativního ducha, velkou dávku odhodlání, trpělivosti a v neposlední řadě toužíte po nezávislosti, přečtěte si náš článek. Slyšeli jste už o fenoménu dnešní doby – tiny housech?

150+ tiny house domků – minimalistické bydlení na překrásných místech

Chtěli byste si postavit tiny house? V této nabité inspirační galerii najdete nejrůznější tiny housy z celého světa zajímavých tvarů, konstrukcí i materiálů. Vyberte si ten pravý pro vás.

Bratři z Estonska vymysleli zrcadlový tiny house, který dokonale splývá s okolím

Variabilní mini domek se zrcadlovými stěnami se sice tváří neviditelně, rozhodně ale stojí za povšimnutí. Prohlédněte si úžasný tiny house v galerii.

Dovolená na soukromém ostrově v Česku – objevte tiny house u Hradce Králové

Ostrov a v Česku? Prohlédněte si toto nanejvýš originální místo v naší fotogalerii. Majitelé prozradili při rozhovoru spoustu detailů.

Tiny house doslova na počkání – objednáte online a bydlíte už za 60 dní

Prohlédněte si tiny house ze Španělska, který předběhl svou dobu. Modulární mini domek si můžete objednat online a bydlet už za dva měsíce.

Nikol a Martin postavili levný modulový tiny house za necelé tři měsíce

Fandíte minimalismu a k životu nepotřebujete spoustu prostoru? Pořiďte si modulový tiny house jako Nikol a Martin. Je levný a za tři měsíce bydlíte.

Tiny house – to není jenom alternativní forma bydlení, to je životní styl

Pokud jste se rozhodli pro svobodnější styl bydlení, připravili jsme pro vás článek na téma přemístitelného domku, tzv. tiny housu na kolečkách.

Tiny house na Vysočině s rustikální fasádou z modřínových fošen postavil kompletně svépomocí

Úžasný tiny house s koupacím sudem na Vysočině je téměř hotový, chybí už jen ohrada s alpakami. Podívejte se na fotky z výstavby tiny housu i úžasný finální výsledek.