HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dodavatelé energií dluží zákazníkům miliony. Jak se mohou lidé bránit?

Řekli jste si, že se budete snažit ušetřit na energiích nějakou tu korunu. Poctivě jste po sobě zhasínali a pračku dávali prát zásadně během levnějšího tarifu. Snaha se následně projevila na vyúčtování, které slibovalo, že vám dodavatel musí vrátit přeplatek. To však ještě nemusí znamenat, že máte vyhráno. Narůstá totiž počet případů, kdy tento přeplatek není dodavatelem uhrazen a zákazníci jej musí vymáhat. Často se přitom jedná o desítky tisíc. Přečtěte si, jak v takové situaci postupovat.


Jak postupovat v případě, když vám dodavatel nechce vrátit přeplatek za energie
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Ivan Radic (Flickr CC 2.0)

Je nutné nadále platit dodavateli zálohy?

Povinnost hradit zálohy za dodávky elektřiny a plynu je sjednána ve smlouvě. Pokud trvá dodávka, platí také sjednaná povinnost hradit zálohy. Na druhé straně, pokud byl zákazníkovi vyúčtován přeplatek, který nebyl vyrovnán, má dodavatel vůči zákazníkovi dluh.

Podle občanského zákoníku (§ 1982), dluží-li si strany vzájemně plnění dluhu může každá z nich prohlásit vůči druhé straně, že svoji pohledávku započítává proti pohledávce druhé strany. Započtením se obě pohledávky ruší v rozsahu, v jakém se vzájemně kryjí. Pokud zákazník dále platí zálohy dodavateli, jenž mu dluží přeplatek, vystavuje se riziku, že jeho přeplatek bude narůstat, a zároveň nejistotě, zda mu dodavatel přeplatek vrátí.

Jestliže dodavatel zákazníkovi nevrátil přeplatek a zákazník má povinnost uhradit zálohu, je oprávněn vůči dodavateli učinit úkon započtení, tedy sdělit dodavateli, že zálohu neuhradí z toho důvodu, že vůči ní započítává dluh dodavatele. Jeho povinnost platit zálohy je splněna oznámením započtení pohledávky vůči dluhu dodavatele.

Jak ukončit smlouvu s dodavatelem?

Občanský zákoník říká, že pokud poruší jedna strana podstatným způsobem smlouvu, může druhá strana bez zbytečného odkladu od smlouvy odstoupit. Pokud dodavatel vyúčtoval zákazníkovi přeplatek v nezanedbatelné výši, který zákazníkovi nevrátil, jedná se o podstatné porušení smlouvy. Pokud tedy chce zákazník ukončit smlouvu se svým stávajícím dodavatelem a zvolit si dodavatele jiného, lze odstoupit od smlouvy s odkazem na její podstatné porušení.

Je třeba si pohlídat, abyste v době výpovědi měli již sjednanou smlouvu u nového dodavatele a nestalo se tak, že budete po nějakou dobu bez energií.

Důležité je připomenout, že odstoupením od smlouvy se povinnost dodavatele zaplatit zákazníkovi přeplatek neruší.

Mám elektrokotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Jak se domoci vyplacení přeplatku?

Pokud dodavatel neuhradí přeplatek zákazníkovi dobrovolně na základě výzvy, může se zákazník domáhat uhrazení přeplatku pouze formou exekuce. Buď skrze soudního exekutora, či příslušný soud. K exekuci pohledávky musí zákazník disponovat tzv. exekučním titulem. Výjimku by představovala situace, kdy by u dodavatele bylo zahájeno insolvenční řízení. V takovém případě lze pohledávky uplatnit pouze přihlášením do insolvenčního řízení.

Co bude s přeplatkem, když dodavatel ukončuje činnost?

Pokud by dodavateli skončila licence, dluh dodavatele vůči zákazníkovi by trval i nadále a zákazník jej může vymáhat. Rozdíl je v tom, že pouze nebude moci realizovat započtení vůči zálohovým platbám.

Na vývoj ceny elektřiny a plynu v poslední době se můžete podívat v galerii

Co když vás dodavatel převádí k jinému obchodníkovi?

Může se stát i to, že sám dodavatel převede zákazníka k jinému dodavateli. V takovém případě dochází i k převedení dluhu na nového dodavatele, dluhy za neuhrazené přeplatky nezanikají. Zákazník je v takovém případě oprávněn postupovat vůči novému dodavateli všemi výše uvedenými způsoby.

Případný převod zákazníka k jinému dodavateli mu musí být oznámen. Do obdržení takového oznámení by měl trvat na splnění dluhu po svém stávajícím dodavateli, poté vůči dodavateli novému.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

95 metrů čtverečních za 3,7 milionů – bungalov 4+kk nabízí vše pro rodinu

Co dělat, když vás kontaktuje jiný dodavatel?

Často dochází také k případům, kdy zákazníky kontaktuje jiný obchodník s tím, že ví o problémech jejich dodavatele, a nabízí jim změnu dodavatele a uzavření smlouvy. Zákazníci by se v takových případech měli chovat opatrně. Je pravděpodobné, že tento obchodník informaci a kontakt získal od jejich problémového dodavatele, a využívá situaci k uzavření nové smlouvy.

Zákazník by se takto mohl ocitnout ve smluvním vztahu s někým, kdo spolupracuje s jejich neseriózním dodavatelem, případně se vystavovat sankci za předčasné ukončení smlouvy u stávajícího dodavatele.

Vydáno dne:
28.01.2024

Photocredit: Ivan Radic (Flickr CC 2.0)

3

Ceny elektřiny a plynu. Které tarify jsou nejvýhodnější? Srovnání distributorů

Jaká distribuční sazba elektřiny vychází aktuálně nejvýhodněji a který distributor plynu má nejnižší ceny? Srovnaní dodavatelů... Číst více →Mám elektrokotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Existuje několik základních principů, jak snížit náklady za vytápění elektrokotlem. Která distribuční sazba je nejvýhodnější?.. Číst více →Nová virtuální baterie poskytuje elektřinu za 1,8 Kč za kWh. Opravdu se ale vyplatí?

Virtuální baterie je efektivní ve zpětném získávání levné elektřiny. Jak vůbec funguje a je opravdu tak výhodná?.. Číst více →Dodavatelé energií nabízí službu s cenou elektřiny 1,8 Kč za kWh

Elektřinu za 1,8 Kč/kWh lze opravdu získat. Distributoři nabízejí službu, která je schopna vám ji poskytnout. O co přesně se jedná?.. Číst více →Domácí elektrárnu lze mít bez legislativních omezení. Odborníci je ale nedoporučují

Díky ostrovnímu systému docílíte absolutní energetické soběstačnosti na distribuční síti. Odborníci zde však vidí zásadní problém... Číst více →Pračky na teplou vodu uspoří až 65 % elektřiny. Proč na trhu chybí?

Pračky na teplou vodu nemusejí vodu dlouze ohřívat a voda v bojleru v sobě může mít akumulovanou velmi levnou obnovitelnou energii. Proč přestali výrobci tyto pračky dodávat?.. Číst více →Nová elektrárna dokáže vyrobit 1 kWh za 0,14 Kč

Nový typ speciální modulární elektrárny vyrobí elektřinu za neuvěřitelných pár haléřů. Kdy můžeme očekávat její spuštění v Česku?.. Číst více →Pokuta za elektřinu vyrobenou domácí fotovoltaikou může být až tisíce korun za každý kilowatt

Přetoky elektřiny do distribuční sítě vám nemusí vždy vydělat. V některých případech za ně budete dokonce platit vy. Na co si dát pozor, aby se to nestalo?.. Číst více →Kolik zaplatíte za 1kWh tepla v 2024? Srovnali jsme uhlí, plyn, dřevo a elektřinu

Věčná otázka přicházející s každou zimou se dostává na scénu i letos: Čím je nejlepší topit? Je lepší zvolit uhlí, dřevo, plyn nebo elektřinu?.. Číst více →Dodavatelé energií nevrací přeplatky za elektřinu a plyn. Lidé zpětně vymáhají i desítky tisíc

Každý den přibývají stížnosti spotřebitelů, kterým dodavatelé nevracejí přeplatky z vyúčtování. Jak se můžete v takovém případě bránit?.. Číst více →