Na nejlepším víně si brzy pochutnáte v dřevěném vinařství o průměru 40 metrů
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Na nejlepším víně si brzy pochutnáte v dřevěném vinařství o průměru 40 metrů

Návštěvnické a degustační centrum a areál velkého vinařství. Že takové stavby musí v památkově chráněné krajině působit rušivě? Nemusí. Všechny potřebné provozní součásti se schovaly pod jednu pořádnou střechu, která je celá ze dřeva. Vznikla tak nevšední chrámová struktura, kde je dobře lidem i vínu.


Největší dřevěné vinařství
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Foster + Partners Studio

Francouzské město Saint-Émilion se nezapsalo na světovou mapu jen díky dochovaným historickým památkám, ale především díky tomu, že se nachází ve středu akvitánské oblasti, na dohled od Bordeaux. Je to kraj, který žije vínem a je mu naprosto oddán. Zdejší oblast je také zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO jako kulturní, člověkem spoluvytvářená krajina. Je to klenot světového vinařství. A právě proto, že tu tradice a řemeslo chovají v úctě, si dávají velmi záležet na tom, jaké architektonické projekty tu připustí k realizaci. Nechtějí totiž ranit ducha místa.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Foster + Partners Studio

Chrám vína a radosti z poctivé práce

Když se v roce 2015 poprvé objevila poptávka po zřízení nového návštěvnického centra v krajině táhlých prosluněných kopců a vinic, začalo se soutěží nejrůznějších návrhů. Z ní pak vzešel jako vítěz projekt architektů z dílny Foster + Partners. Jejich představa toho, jak by stavba měla vypadat, totiž uchvátila celou porotu. Navrhli totiž stavbu, která by v zásadě nevybočovala ze zdejší krajiny, ale dotvářela ji. Nečněla pyšně nad ní, ale vyrůstala z ní, byla součástí terénu. A navzdory svým majestátním proporcím by vlastně pořád zůstala skromným chrámem vína.

Svět vína jako na dlani

Příměr k sakrální stavbě není náhodný, protože ona kruhová stavba se jmenuje Le Dôme, tedy Dóm. A nemělo by nás zaskočit, že byť její poloměr přesahuje 20 metrů, je celá její kupole i stěny kompletní strukturou ze dřeva. Je skutečně monumentální. „Krajina v okolí stavby byla zásadním protagonistou celého návrhu,“ říká autor návrhu Norman Foster. Proto stavba nabízí nepřerušený výhled do všech stran, po 360° celé výseče. Právě do obvodu jsou situovány vyhlídkové plošiny, posezení a degustační úseky. Až bude stavba stát, budete odtud moci sledovat vinice a pochutnávat si na nejlepších výsledcích práce zdejších vinařů.

Výhled na vinice i výrobní proces

Kde se ale z hroznů rodí víno? Ani to si v Le Dôme nenechávají pro sebe. Vinařské zázemí včetně lisů je situováno do sníženého přízemí přímo ve středu kupole dómu. Vidět tak můžete nejen dění venku, ale i v jádru celého procesu, v srdci budovy. Kombinace prožitku zevnitř i zvenčí bude místu zjevně dodávat nevšední atmosféru. Ukázkou nevšedního přístupu k hledání architektonických řešení je zasazení okulu, kruhového střešního průniku, do budovy. Jím prochází denní slunce do středu dómu i do dílny vinařů.

Návštěvník tak bude mít přímé spojení se všemi nezbytnými součástmi vzniku vína: vinicemi, lisem i sluncem, bez kterého by tohle všechno ztrácelo chuť i smysl. Od momentu, kdy z hlavní cesty odbočí alejí vinoucí se mezi vinohrady, až ke vstupnímu portálu do dómu, je veden sluncem a vůní. „Bude to dokonalá ukázka dialogu stavby s okolím,“ pochvaluje si Jonathan Maltus, majitel a hlavní investor.

Dóm může existovat jen díky dřevěné struktuře

Dóm je navíc kvůli lepší cirkulaci vzduchu rozdělen na dvě úrovně, chcete-li rampy. Jednu vnitřní a druhou vnější s volně průchozí galerií uprostřed. Nehrozí tak přehřívání. Místo se stane vinařstvím, degustačním prostorem, infocentrem, podnikovou prodejnou, muzeem vína. Všechno hezky pod jednou střechou. A ta si rozhodně pozornost zaslouží. Konstrukce s průměrem čtyřiceti metrů, složená ze vzájemně se podpírajících šikmých trámů, vytváří vnější krunýř celé stavby.

Žádný jiný materiál by toho nebyl schopen, aniž by se jeho vliv negativně nepromítl do klimatu interiéru nebo na kvalitě produktů. Světlost a prodyšnost celého prostoru je nepřerušena sloupy, je to jeden kompaktní dóm.

Střecha je obložena terakotovými dlaždicemi, zatímco spodní část budovy  zděná zeminou a betonem  je částečně zabořena do země, aby se snížil její vizuální dopad na okolní terén. Své velikosti navzdory je celá stavba dokonalá svou nenáročností a přirozeností, s jakou zapadá do zdejší krajiny. Vinařství se stane ozdobou Saint-Émilionu i celého vinařského regionu Bordeaux.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Radomír Dohnal

Vydáno dne:
18.02.2021

Photocredit: Foster + Partners Studio

0

Mohlo by Vás zajímat: