HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

České lesy rostou, máme jich už dvojnásobek

Na 34 % celkové rozlohy našeho státu se nyní rozkládají lesy, jak se uvádí ve Zprávě o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky. Jsme na tom poměrně dobře, protože je to jenom 4 % pod průměrem EU. Na vrcholu evropského žebříčku přitom stojí Finsko s celkem 73 % lesů. Naopak nejméně lesnatých porostů, pouhých 11 %, má Nizozemí a Velká Británie. Pojďme se ale podívat, jak se u nás vyvíjelo zalesnění v dávné minulosti.


Smíšené lesy bývají mnohem odolnější než lesy jednodruhové.
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Lars Nissen Photoart

Války byly pro lesy příznivé

Kolem roku 1000 se lesy rozkládaly na 80 % našeho území. Převažovaly hlavně lesy smíšené skládající se z dubů, buků a jedlí. Později, v období od 11. do 14. století, byla část lesů vykácena a proměněna v zemědělskou půdu. Tento vývoj pokračoval s různými výkyvy až do 19. století. O krátkodobé samovolné zalesňování se v průběhu dějin postaraly například husitské války nebo třicetiletá válka. Až do poloviny 18. století ale nikde nedocházelo k cílené obnově lesa. Člověk dřevo kácel, využíval, ale nenahrazoval ho novou výsadbou. 

Tři patenty pro rozvoj  

Marie Terezie během své vlády už v 18. století vytvořila první zákony chránící lesy. Vydala za tímto účelem v roce 1750 hned tři patenty. Nechala sepsat rozlohy lesů, takže právě z její doby o nich máme první přesnější údaje. Podle tereziánského katastru u nás bylo zalesněno 1 118 000 hektarů půdy. Kromě toho přikazovala o lesy pečovat a sázet nové stromy. Tehdy také začaly být smíšené lesy vytlačovány lesy čistě jehličnatými, přibývaly jehličany na úkor listnáčů. To se dnes ukazuje jako nevhodné, protože jednodruhové lesy jsou mnohem zranitelnější.

Ke změně skladby lesů dochází hlavně v průběhu 19. století. Zatímco na jeho počátku je například smrků minimálně (cca 2 %), na konci je to už přes 50 %. Podobně roste podíl borovic (z počátečních 11 % asi na 40 %). 

Lesy se stále rozrůstají

Kolem poloviny 19. století tvoří lesy cca 29 % rozlohy českých zemí a lesní porosty přibývají. Jak je to možné, když populace roste a je potřeba stále více zemědělských plodin, aby se uživila? Je to jednoduché. Objevují se nové zemědělské postupy pomáhající k vyšším výnosům plodin. Proto je možné část půdy opustit a znovu zalesnit. Roste také podíl fosilních paliv, průmysl začíná využívat uhlí a tím klesá množství dřeva určeného na topení. Netěží se ani tolik dřeva na stavební materiál, protože se začíná používat beton či železo.  

Mohlo by vás zajímat: Kůrovec ničí české lesy. Ohrožuje i dřevěné stavby?

Podíl se více než zdvojnásobil  

Roste podíl lesů v horách, vrchovinách a pohraničí, tedy celkově v hůře dostupných oblastech. Tento trend podpořil i odsun sudetských Němců po 2. světové válce, kdy zůstalo spoustu pohraničních vesnic opuštěných. Trend zalesňování pokračuje i po roce 1989. Díky privatizaci a restitucím i stavbám průmyslových zón ubývá množství zemědělské půdy využívané k pěstování. Zalesňování zažívá podporu, třeba proto, že lesy zadržují vodu z dešťů, což je významné vzhledem k hrozbě povodní. Také lesy pomáhají mírnit dopady globálních klimatických změn. V současnosti dosahují lesy u nás rozlohy 2 660 000 hektarů. V porovnání s čísly z doby Marie Terezie je to více než dvojnásobek.  

Mohlo by vás zajímat: Lesní terapie: Jak vám mohou pravidelné procházky v lese pomoci?

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.02.2019

Photocredit: Lars Nissen Photoart

2

Video: Jak postavit jednoduchý lesní úkryt

Přemýšleli jste někdy, zda byste dokázali přežít v divočině? Ve videu se naučíte postavit šikovný úkryt pro nouzové přespání v lese.

Světová architektura: Američtí studenti postavili mini domek srostlý s lesem

Studenti architektury na univerzitě v americké Nebrasce navrhli a postavili mini domek z prefabrikovaných CLT panelů. Tato stavba slouží jako výukový prostor a je umístěn uprostřed hlubokých oregonských lesů.

Zelená čínská zeď: Proč největší zalesňovací projekt v historii nefunguje?

V Číně je třeba zastavit rostoucí poušť. Proč zalesňovací pokusy čínských soudruhů selhávají?

Užijte si digitální detox a dokonalý relax v chatě uprostřed lesa

Jedině chata, ke které ani nevede cesta, dokáže zajistit úplnou relaxaci a digitální detox. Dokázali byste v ní strávit pár dní?

Zázračná dřevěná kaple jako ozdoba lesního hřbitova

Dřevěná kaple na lesním hřbitově – spojení dvou netradičních počinů. Podívejte se na zázračnou stavbu, která je místem rozloučení i rozjímání.

Nejslavnější filmové lesy: Kde se natáčely Hvězdné války či Predátor?

Hollywood si umí přírodní kulisy pro natáčení dobře vybrat. Které lesy se díky nim změnily na Antarktidu nebo mimozemskou planetu?

Prokázáno: Stromy mají zásadní vliv na výsledky žáků ve školách!

Jak pomoci žákům základních škol k lepším výsledkům? Američtí psycholové radí: Zasaďte jim pár stromů na školním pozemku!

Nezvyklé dřevěné domy pastevců lákají k návštěvě Velike Planiny ve Slovinsku

Nahlédněte s námi do života slovinských pastýřů krav, kteří léto trávili ve stříbrných dřevěných salaších na Velike Planině.

Co bude po smrku? Která dřevina ho může v českých lesích nahradit?

Situace v našich lesích nevypadá pro smrk příznivě. Napadlo vás někdy, že by ho mohla nejen v lesích, ale i ve stavebnictví nahradit jiná dřevina?

5 dřevních hub, které by vás nenapadlo sbírat. Přesto jsou jedlé a velmi chutné

Rostou na stromech, pařezech i spadlých větvích a vypadají zvláštně. Ve skutečnosti jsou to jedlé a léčivé houby, které rostou i v zimě.