HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nejvyšší dřevěná věž světa stojí nedaleko českých hranic

Chcete navštívit nejvyšší dřevěnou stavbu Evropy i světa a zároveň necestovat daleko? Poblíž česko-polských hranic vyrostla rádiová vysílací věž, která se řadí mezi moderní dřevěné obry. Rádiová věž se nachází v polské hraniční oblasti Horní Slezsko ve městě Gliwice.


Gliwická rádiová věž
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kuba Szymik (se souhlasem)

Smutná historie věže

Vznik dřevěné věže

Gleiwitz Radio Tower – to byl první název rádiové věže, když byla postavena v roce 1934. Jak určitě vidíte, nejedná se o polský název věže. V době, kdy byla stavba postavena, se nacházela ještě na území Německa.

Druhá světová válka

Poté přišel rok 1939, přesněji 31. srpen, kdy došlo k přepadení vysílačky v Gliwicích speciálními příslušníky SS převlečených do polských uniforem. SS příslušníci vyslali rádiem výzvu v polštině k boji proti Němcům. Poté na místě zanechali těla zastřelených vězňů z koncentračního tábora Dachau, převlečená do polských uniforem. Tato událost měla dosvědčit polskou agresi vůči Německu a měla se stát jedním z důvodů útoku na Polsko.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Kuba Szymik (se souhlasem), Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland

Poválečný význam věže

Během druhé světové války vysílací věž zničena nebyla. Po válce v roce 1955 začala sloužit k rušení středovlnných stanic např. Rádio Svobodná Evropa a dále k rušení vysílajících programů polského jazyka ze západní Evropy.

Slezská Eiffelova věž

Tímto názvem byla věž nazývána slezským obyvatelstvem. Slezská Eiffelova věž se tyčí do výšky 118 metrů, co ji činí nejvyšší dřevěnou stavbou Evropy i světa. Její dřevěná konstrukce je z impregnovaného modřínu a je spojená mosaznými konektory. Na věži můžeme vidět čtyři platformy. Poslední plošina se nachází ve výšce 109,7 metrů nad zemí. Tato plošina má čtvercový tvar s rozměry 2,13 × 2,13 metrů. Na plošinu je přístup po žebříku s 365 schůdky. Prohlédněte si fascinující dřevěnou věž v naší fotogalerii.

Mohlo by vás zajímat: WoHo v Berlíně – nejvyšší dřevostavba světa bude stát v řádech miliard

V dnešní době je rádiová věž využívána jako radiostanice s šedesáti vysílači. Se svým televizním a rozhlasovým signálem dokáže pokrýt velkou část Horního Slezska. Nedaleko věže můžeme najít muzeum vysílače, kde můžeme zhlédnout i film s rekonstrukcí přepadení v roce 1939. Kolem věže byl nově vybudován park s lavičkami.

Zdroj informací: Wikipedia


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
30.08.2021

Photocredit: Kuba Szymik (se souhlasem)

2

Nejvyšší dřevostavba světa byla postavena svépomocí

Nejvyšší dřevostavbu světa jste mohli hledat v ruském městě Arkangelsk a našli byste ho celkem jednoduše. S výškou 44 metrů, 13 pater byl nepřehlédnutelnou dominantou města.

Dřevostavba postavená na hlavu

Na první pohled nic zvláštního, ale jen pokud umíte chodit po stropě

Rozhledna s hravou konstrukcí z oceli a dřeva

Strážní věž nabízí krásný výhled do holandské krajiny. Rozhledna se nachází v přírodní oblasti De Onlanden poblíž města Groningen. Nechte se unést fotogalerií této rozhledny.

Experimentální útulna vyrostla na betonovém bunkru

Jaké využití mohou mít bunkry v českém pohraničí? Stojí na místech s rozhledem, tak proč z nich neudělat turistické útulny?

Kam sahají nejvyšší dřevostavby světa? Mají až desítky pater!

Přemýšlíte, jakých výšek mohou dosahovat budovy ze dřeva? Pojďte se podívat na přehled nejvyšších dřevostaveb světa.

Nejvyšší dřevostavba světa má 18 pater a všechny její byty už jsou vyprodané

Představujeme vám aktuálně nejvyšší dřevostavbu světa. Má 18 pater a stojí v Norsku. Co nám o ní prozdradil její autor Rune Abrahamsen?

Minichatku celou ze dřeva stavěl vlastníma rukama několik let

Mladý polský architekt chtěl vybudovat něco výjimečného, a tak se rozhodl postavit si malou útulnou chatku ze dřeva celou svépomocí. Inspirujte se jeho prací v dnešním článku.

Rozhledna Bukovka střeží kraj čarodějnických procesů, světově proslulých sklářů a tajemných kostelů

Dřevěná rozhledna stojí na Bukovém kopci krátce, ale kraj pod ní pamatuje mnohé. Vydejte se s námi na výlet a objevte jeho tajemství.

Věž Kalich v Litoměřicích prochází unikátní rekonstrukcí. Ta zahrnuje i tradiční plavení dříví

Podívejte se na unikátní rekonstrukci dřevěné věže domu Kalich v Litoměřicích, při které byly použity tradiční postupy ze 16. století.

Nenápadná dřevěná rozhledna leží v krásném kraji lidových tradic, pověstí a kultury

Prohlédněte si rozhlednu Kunovická hůrka a nechejte se zlákat na výlet do kraje prodchnutého kulturou a lidovými obyčeji.