HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rekonstrukce střechy staršího rodinného domu krok za krokem

Pokud vlastníte starší rodinný dům, pravděpodobně se časem nevyhnete obměně střešní krytiny nebo celé konstrukce střechy. U starších staveb je také obtížnější odhadnout celkovou cenu výměny střechy, protože po odkrytí stávající střechy mohou vyvstat další náklady v podobě skrytých detailů, různých dozdívek a oprav stávajícího zdiva nebo betonování věnců. Přečtěte si článek a buďte připraveni.


Vazba krovu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Marek Kuchař (se souhlasem)

Krok 1: Přípravné práce 

Pokud máte v plánu obnovu střechy spočívající pouze ve výměně střešní krytiny a laťování, není potřeba řešit se stavebním úřadem žádné papírování za předpokladu, že se nebude měnit vzhled stavby, požární bezpečnost objektu a ani nebude ohroženo zdraví osob a životní prostředí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Marek Kuchař (se souhlasem), Marek Kuchař

Pozor na výjimku! Pokud však máte v plánu vyměnit vazbu krovu, je potřeba vyřídit pro tuto rekonstrukci střechy ohlášení stavby, jehož součástí by měl být také statický výpočet návrhu jednotlivých prvků krovu a jejich rozmístění na řešeném půdorysu domu. Z tohoto výpočtu je pak projektant schopný nakreslit výkres krovu a určit množství spotřeby dřeva.

Krok 2: Bourací práce

Na rodinném domě, kde probíhala kompletní obměna střešní konstrukce, se bourací práce staré střechy dělaly etapově. Jelikož stavební práce probíhaly v letních měsících, bylo potřeba v odpoledních hodinách část nové střechy provizorně zajistit proti možnému dešti ochrannými plachtami. Při bouracích pracích je nutné postupovat velmi opatrně a je také nutné zajistit třídění stavebního odpadu. V případě této opravy střechy se jednalo o odvoz staré betonové krytiny a třídění starého dřeva.

Co znamenají etapové bourací práce?

To znamená, že vždy se část střechy demontovala, a rovnou v ten den proběhla montáž části nové vazby krovu.

Krok 3: Montáž vazby

Vazbu krovu bylo potřeba přizpůsobit tvaru sedlové a pultové střechy. Nejdříve bylo potřeba v několika místech dozdít podpěry pro nové pozednicové trámy, na jejichž kotvení k nadezdívkovým stěnám se můžete podívat v naší fotogalerii.

Následovalo nakrácení řeziva pro jednotlivé krokve, které se do sebe u hřebenu zapasovaly plátováním a spojily přes závitové tyče. Na stávajícím domě nebylo možné udělat elektivní věncovou konstrukci, proto statik navrhnul ztužení krokví kleštinami ležícími na pozednicích. Vazba sedlové střechy se z větší části musela přizpůsobit stávajícím štítům, které musely být s ohledem na nové profily dřeva dozděny. Obdobné zednické práce byly provedeny také u štítové stěny pultové střechy.

Krok 4: Laťování a klempířské práce

Navazující prací na vazbu krovu je položení difúzní fólie, která se klade v pásech s překrytím všech konců mezi krokve a kontralatě. Následně je možné provést laťování, které je nutné přizpůsobit střešní krytině a celkové délce krokví. Laťování v našem případě také přesahovalo přes štítové stěny.

Po dokončení těchto tesařských prací následovalo kotvení háků pro střešní žlaby a osazení protihmyzové mřížky. Dále proběhla kontrola kotvení pozednic, přichycení podpěrných sloupků a všech důležitých míst, kam se po osazení střešní krytiny jen těžko stavebník dostane. V této fázi výstavby bylo možné také instalovat boční závětrné lišty.

Střešní latě 30x50 nebo 40x60?

Krok 5: Pokládka střešní krytiny

Na střechu byla zvolena hnědá pálená taška v povrchové úpravě glazura. Při pokládce střechy je vždy nutné rozpočítat jejich počet co do výšky a šířky střechy. Obvykle se začíná od těch nejsložitějších míst (v našem případě úžlabí) a nevyhneme se také zařezávání jednotlivých tašek do potřebných tvarů. Potom se postupuje z obou stran směrem do vnitřní plochy střechy. Po vyskládání plochy střechy z jednotlivých tašek můžeme ty přebytečné schovat na půdu, pokud bychom někdy v budoucnu potřebovali náhradní.

Věděli jste, že...

Hnědá pálená taška v povrchové úpravě glazura představuje lesklou hladkou povrchovou úpravu, která zaručí, že ani po letech se nebude na ploše střechy držet mech, tak jak to často vídáme u betonových tašek.

Krok 6: Zateplení půdy

Poslední akcí při rekonstrukci střechy u této stavby byla pokládka tepelné izolace. Byla zvolena minerální skelná vata a z části polystyren.

V prostoru půdy bylo potřeba nejdříve umístit izolaci mezi podlahou půdy a dolní části kleštiny. Zde byla rozvinuta izolace v pásech o tloušťce 120 mm. Mezi jednotlivé kleštiny se pak vložily pásy izolace o tloušťce 180 mm, jejichž umístění je kolmé na první vrstvu izolace a všechny styčné spáry první vrstvy jsou tak překryty. Je tak zabráněno případným tepelným mostům. Na části půdy jsou uskladněny věci investora. Jelikož minerální izolace v roli není pochozí byly veškeré předměty na půdě umístěny na desky polystyrenu tloušťky 200 mm. Zateplená půda byla překryta v celé ploše tenkou difúzní folií proti usazování prachu do minerální izolace. 

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
12.10.2022

Photocredit: Marek Kuchař (se souhlasem)

2

Krov: Kritéria pro jeho výběr

Povíme si tři základní kritéria, podle kterých lze volit mezi jednotlivými systémy krovů.

Nepodceňte izolace střechy, teplo stoupá vzhůru

Proč a jak izolovat střechu, aby vám bylo doma příjemně v létě i v zimě?

Bungalov nebo dům na patro?

Podíváme se na výhody a nevýhody přízemních a vícepatrových domů.

Nadkrokevní izolace: Větší obytnou plochu v podkroví chce každý

Nadkrokevní izolace vám nejen zvětší prostor v interiéru, ale také eliminuje tepelné mosty a tím sníží tepelné ztráty vašeho domu. Podívejte se na skladbu nadkrokevní izolace a zvažte i její nevýhody.

Návrh a realizace dřevěné garáže na auta s obytným podkrovím – návod, jak na to

Mít vlastní garáž je snem mnoha motoristů. V dnešním článku jsme se zaměřili na garáže ze dřeva včetně návrhu i možností provedení. Načerpejte rady i inspiraci.

Svépomocí si zrekonstruovali podkroví u rodičů za 250 tisíc. Výsledek je dokonalý

Rodiče jim nabídli pomocnou ruku, a tak mladá rodina s rekonstrukcí podkroví neváhala. Obešli se dokonce bez hypotéky. Nedopatřením ovšem vyhodili klenot celého podkroví.

Obytné podkroví – inspirace a tipy, na co myslet při rekonstrukci staré půdy

Rekonstruujete staré podkroví? Přečtěte si naše tipy a doporučení, na co si dát při rekonstrukci podkroví pozor a načerpejte inspiraci v galerii.

Filip s Milanem dokázali svépomocí postavit luxusní, celoročně obyvatelnou chatu

Filip s Milanem opravili chatu u Českých Budějovic. Unikátní dřevostavba leží až 20 metrů nad hladinou vody.

Navštívili jsme mladou rodinu, která bydlí v mini domku na Moravě za 850 tisíc

Jana a Petr se rozhodli žít alternativně. Ušetřili spoustu peněz, v něčem se museli přizpůsobit, ale vůbec je to neomezuje ve spokojeném životě. Navštivte jejich domek u lesa.