HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Dřevostavba z exotického mravenčího dřeva Lapacho

Dřevina Lapacho je nejvíce rozšířená v Jižní Americe a používá se mimo stavitelství i k jiným (lékařským) účelům. Umístění této moderní budovy do scenérie venkovské krajiny poblíž Josého Ignacia se jeví jako perfektní volba. Přečtěte si také, jaké další netradiční materiály byly v domě použity.


Dřevostavba z exotického mravenčího dřeva Lapacho
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Marcos Guiponi (se souhlasem)

Použitý materiál

Společnost architektů Fabrica de Casas se rozhodla pro odolné dřevo Lapacho jako řešení fasádního obkladu. Tato surovina není tolik využívaná, každopádně výsledek stojí určitě za to. Mrkněte do naší galerie fotografií a přesvědčte se sami. Podlahy položené všude v interiéru jsou porcelánové (o rozměru 30 × 60 cm). Výjimkou je jen sprchový kout a venkovní terasa. Černá okna jsou hliníková a pro dveře bylo použito masivní eukalyptové dřevo. Na našem trhu se vyskytuje poměrně málo a pro truhlářské výrobky se příliš nepoužívá. Výhodou je však jeho barevná stálost, tvrdost, odolnost a jednoduché obrábění. 

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Marcos Guiponi (se souhlasem)

Hra se světlem

Stavba orientovaná na jih je v trvalém kontaktu s krajinou. Dekorační lamely umístěné u hlavního vchodu do objektu propouští sluneční paprsky, čímž vytváří estetickou atmosféru. Jsou zároveň součástí jedné linie s prosklenými dveřmi a francouzskými okny u terasy. Tudíž je možné vidět „skrz“ objekt. Další posuvné dveře jsou potom v ložnici na druhé straně domu.

Léčivé mravenčí dřevo Lapacho

Dřevo známé pod označení Lapacho nebo též mravenčí dřevo (v odumřelých kmenech lapacha se totiž rádi usídlují mravenci) bylo vybráno z mnoha důvodů. Nejenže se jedná o velmi tvrdé dřevo, je především i hladké a odolné vůči rozkladu. Tento materiál nevyžaduje takovou nutnost údržby jako jiné dřeviny. Svoji barvu a texturu s postupem času mění.

I přesto, že má surovina spousty výhod, má i své záporné stránky. V tomto případě zde hraje velkou roli cena. Pokud by se vám zamlouval nápad obkladu z této dřeviny, může se vám cena pohybovat okolo 80 až 100 tisíc/m3.

Mimo jiné je Lapacho známé pro své léčivé účinky v oblasti léčby širokého rozpětí infekcí.

Mohlo by vás zajímat: S pomocí vybraných druhů dřevin lze léčit horečku, malárii či odhalit rakovinu

Interiér domku

Plocha objektu je přibližně 80 m2. Obývací pokoj je první místností, na kterou narazíte při návštěvě domu. Je spojený s jídelnou a rohovou kuchyní navrženou do stejného odstínu. Navíc je obdařen i krbovými kamny. Podél jedné strany vede chodba, na jejímž konci je ložnice. Koupelna je malá, avšak moderně řešená. Co byste řekli na okno ve sprchovém koutě? A jak je tento nápad řešený? Clonou? Odpověď najdete v galerii.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
07.08.2021

Photocredit: Marcos Guiponi (se souhlasem)

0

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE