HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chata postavená v tradičním duchu dokonale zapadne do alpského údolí

Tradiční dřevěné či kamenné stavby se do hor prostě hodí. Naši předkové dokázali dokonale využít místní materiály a polohu stavby i se přizpůsobit většinou náročným povětrnostním podmínkám. Velká část těchto staveb přežila staletí a dočkala se renovace, některé zanikly a jejich místo zabral les či louka.


Neobvyklá chata připomínající Rubikovu kostku nabízí fascinující výhledy na vrcholky Alp
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Laurent Cousin (se souhlasem)

Raccard jako přirozený výběr pro danou oblast

Jedna z horských staveb, která se dochovala až dodnes a dočkala se citlivé přestavby, je chata v Chamonix-Mont-Blanc, v malebném údolí ve Francii přímo pod nejvyšším alpským vrcholem. Na krásném, ale pro stavbu poměrně náročném pozemku už poslední dvě století stála malá kamenná stodola. Právě specifika pozemku přivedla architekty na myšlenku postavit na existující stavbě tradiční švýcarské horské obydlí – raccard. Je to ideální stavba do strmého terénu. Dokáže i v horském terénu zajistit úchvatné výhledy do všech světových stran a nastavit všechny místnosti plnému slunci. Navíc dokonale zapadne do okolní krajiny a nijak nenarušuje její poklidný přírodní ráz. Přesvědčte se sami v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Laurent Cousin (se souhlasem)

Rubikova kostka zajistila dostatek světla i parádní výhledy do všech stran

Raccard je charakteristická stavba pro švýcarskou část Alp. Na kamenném, často vyvýšeném základě je postavená samostatná dřevěná část, obsahující pouze jednu místnost. V minulosti sloužila jako půda či stodola včetně sýpky. Vyvýšené sloupy, na kterých chata stojí, ji mají chránit především před myšmi a dalšími hlodavci, kteří by ohrožovali uskladněné obilí, slámu a jiné plodiny.

Architekti zvolili jako základnu již existující stavbu, na kterou postavili první patro ve tvaru raccardu. Využití existující stavby se ukázalo jako poměrně složitý úkol, který ve výsledku stavbu zkomplikoval a i časově prodloužil. Bylo potřeba vyřešit ideální dispozici a orientaci stavby. Aby byl splněn požadavek klienta na výhledy do všech stran a dostatek světla v místnostech, dostala chata tvar nevyřešené Rubikovy kostky. Kostka je posazena na základu v pootočené poloze a disponuje typickými převisy raccardu.

Obrovské okno bylo největším stavebním zásahem do přírodního okolí

Vrchní část stavby je obložena speciálním obložením, které má podtrhnout krabicový aspekt chaty. Bylo vyrobeno na míru z modřínového dřeva, které vyrostlo v okolí. Střecha je jakoby nepřesně posazená na kostku, na jedné straně přesahuje a na druhé nezakrývá celé patro. Je také obložena modřínovým dřevem. Velmi ambiciózním prvkem pro horskou stavbu je obrovské okno. Pokrývá celou stěnu obývacího pokoje a kvůli jeho mimořádným rozměrům si dodávka a instalace vyžádaly speciální stroje a nástroje.

Dřevo, krb a dostatek světla pro pocit pohody

Chata bude obsazená po většinu roku, po všechna roční období. Proto byl i interiér důkladně naplánován, aby dokázal v zimě i v létě poskytovat pohodlné a příjemné bydlení celé rozšířené rodině. Teplé odstíny dřeva, z něhož jsou vyrobeny podlahy, schody, některé stropy a většina nábytku, krásně doplňuje sklo a kov. Architekti si vyhráli se světlem, které do místností proudí ze všech stran a úhlů. V obýváku je umístěn velký závěsný krb, který v zimě navodí atmosféru pohody a tepla.

Mohlo by vás zajímat: Volíte mezi krbem a krbovými kamny? Inspirujte se 40 moderními variantami

Příběh důvěry mezi architektem a jeho klientem

Raccard je především příběhem rodinné kontinuity a rodinných vazeb. Sám klient je synem klienta architektova otce a agenturu si vybral ke splnění svého alpského snu na základě důvěry, která vznikla během jejich předchozí spolupráce. Majitel věděl, že architekt vyznává stejné hodnoty jako jeho otec a že vzájemná důvěra přispívá k plynulé a snadné realizaci projektu. Pro architekta to byl ideální projekt – postavený na přátelských vztazích.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.02.2022

Photocredit: Laurent Cousin (se souhlasem)

1

Chata pro lidi, kteří milují drsný severský les a moře

Jaké jsou typické tradiční dřevostavby v Estonsku? Říká se jim koda. Tamní architekti přišli s novinkou a jejich archaický design upravili pro potřeby moderního bydlení. Jak to dopadlo?

Tradiční venkovská chata citlivě usazená do krajiny. Jako by tu stála odjakživa.

Jako by tu stála po staletí. Dokonale bezpečná a pohodlná, přitom jednoduchá chata v duchu tradiční venkovské architektury.

Chaty kryté dřevěným krunýřem ustojí polární klima. Navrhl je počítač.

Extrémně nehostinné podmínky už nejsou pro nový koncept výstavby dřevostaveb překážkou. Průzkum i výrobu obstarají počítače, na vás je jen montáž.

Stylová ruská chata se vznáší nad řekou

Dům, nebo most? Bridge House obsadil oba břehy malé říčky a vyplnil prostor, nad kterým se doslova vznáší. Pohodlí vám tu ale chybět nebude. Nahlédněte s námi dovnitř.

Chata, která je skryta před nepříznivým počasím v dřevěné kapuci

Norské počasí je velmi chladné. I proto byl dům, na který se dnes podíváme, vybaven dřevěnou kapucí, která jej chrání před větrem.

Jak vypadá chata na střeše Evropy? Nenáročná, soběstačná.

Unikátní chata ve švýcarských Alpách se nachází opravdu na pomyslné „střeše Evropy“. Je vyrobena z prefabrikovaných modulů a přitom je kompletně soběstačná jak po stránce energií, tak vody. Jak se toho docílilo?

Chata připomínající UFO „přistála“ v Alpách

Tato UFO chata nabízí netradiční pohled na rekonstrukce dřevostaveb. Původí padesát let stará stavba získala nové moderní využití, aby mohla sloužit několika dalším generacím.

Chatu s výhledem na Mont Blanc vyhřívá geotermální energie

V zimě není nic parádnějšího než odjet do luxusní chaty uprostřed Alp a u sálajícího krbu si užívat fascinujícího výhledu na Mont Blanc. Navštivte s námi takovou idylku.

Při rekonstrukci horské chaty se inspirovali tradičními stodolami i skandinávským stylem

Chata stojící na úpatí Mont Blanc se dočkala kompletní rekonstrukce včetně zelené střechy. Prohlédněte si famózní výsledek v galerii.

Originální chata v Alpách připomíná rozvětvený strom. Interiér je plný dřeva a slunce

Prohlédněte si zajímavou chatu stojící na vrcholu sjezdovky. Lyžařům nabízí pohoštění a odpočinek s dokonalými panoramatickými výhledy.