HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stavíte pasivní dům? Nová zelená úsporám vám přispěje až 450 tisíc korun

Postavit pasivní dům vyžaduje perfektní projekt a použití prvotřídních materiálů s vysokými tepelně-izolačními vlastnostmi. Domy s nízkou potřebou energie jsou dražší než běžné stavby. Majitelé ale ušetří na provozních nákladech. Až do roku 2021 na výstavbu pasivních domů přispívá stát. Jak o dotaci zažádat?


Nová zelená úsporám
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Studio804

Dotační program Nová zelená úsporám nyní běží v kontinuální výzvě. O peníze tak můžete žádat průběžně. Připraveny jsou miliardy korun, které stát získal z prodeje emisních povolenek. Dotační program podporuje zateplování rodinných domů, instalaci tepelných čerpadel, solárních panelů a dalších úsporných a ekologických zdrojů. Příspěvek můžete získat také na výstavbu zelených střech nebo na využití tepla z odpadní vody.

O příspěvek si můžete říct i jako stavitel pasivního domu. Je třeba říci, že Nová zelená úsporám nepracuje s pojmem pasivní dům. Dotace rozdává na „výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností“.

O dotaci v programu Nová zelená úsporám mohou požádat vlastníci nebo stavebníci rodinných domů – jmenovitě fyzické osoby, společenství vlastníků jednotek, bytová družstva, města a obce, podnikatelé a další právnické osoby.

Příjem dotací zahájil Státní fond životního prostředí 22. října 2015 a potrvá do 31. prosince 2021 nebo do vyčerpání alokovaných finančních prostředků. Od počátku tohoto dotačního programu proplatil Státní fond životního prostředí ČR přes 14 tisíc žádostí a domácnostem rozdal přes 2,3 miliardy korun.

Maximálně 450 tisíc korun na dům

Žadatelé si mohou o příspěvek říci před zahájením, v průběhu i po dokončení realizace podporovaných opatření. Podpora je poskytována formou jednorázové fixní dotace. Na dům s velmi nízkou energetickou náročností žadatel získá 300 tisíc korun, na dům, který navíc doplní technologiemi využívajícími obnovitelné zdroje, dostane o 150 tisíc korun více. Dotace na výstavbu domů v Moravskoslezském a Ústeckém kraji je o 10 % vyšší.

Požadavky na pasivní domy

Aby byli žadatelé úspěšní, musí jejich domy splnit požadované parametry. Mimo jiné například limit na měrnou roční potřebu tepla na vytápění. Stavba musí také využívat rekuperaci.

Sledovaný parametr

Označení [Jednotky]

Podoblast podpory

B.1

Podoblast podpory

B.2

Měrná roční potřeba tepla na vytápění

EA
[kWh.m-2.rok-1]

? 20

? 15

Měrná neobnovitelná primární energie

EpN,A
[kWh.m-2.rok-1]

? 90

? 60

Součinitel prostupu tepla jednotlivých konstrukcí na systémové hranici

U
[W.m-2.K-1]

? Upas

? Upas

Průměrný součinitel prostupu tepla obálkou budovy

Uem
[W.m-2.K-1]

? 0,22

? 0,22

Průvzdušnost obálky budovy po dokončení stavby 

n50
[1.h-1]

? 0,6

? 0,6

Nejvyšší denní teplota vzduchu v místnosti v letním období 

?ai,max 
[°C]

? ?ai,max,N

? ?ai,max,N

Povinná instalace systému nuceného větrání se zpětným získáváním tepla

[-]

Ano

Ano

Zdroj: SFŽP

Měření průvzdušnosti obálky domu

Každý pasivní dům musí mít dokonale těsnou obálku. Její parametry prověří měření průvzdušnosti obálky budovy. I to lze financovat z dotací Nová zelená úsporám, stejně jako zpracování odborného posudku. Celkem může žadatel získat 35 tisíc korun. O podporu v této oblasti ovšem může zažádat jen v případě, že se hlásí o dotace na stavbu pasivního domu.

Čtěte dále: Je to pasivní dřevostavba? 4. díl na téma vzduchotěsnost

Dotace na solární elektrárnu

Pasivní domy jsou úzce provázané s moderními technologiemi využívajícími obnovitelné zdroje. Nově je možné z dotací financovat i výkonnější domácí fotovoltaické elektrárny s výkonem přes 4 000 kWh ročně. Takové zdroje jsou vhodné zejména pro větší domy nebo pro rodiny s dětmi. Z Nové zelené úsporám mohou žadatelé na solární elektrárnu získat až 150 tisíc korun.

Bude vás zajímat: Vyplatí se solární ohřev vody?

Ekologické stavební materiály jsou podpořeny bonusem

Výhodnější dotace dostanou stavebníci, kteří využijí výrobky a materiály s vydaným environmentálním prohlášením typu III. Potom je výstavba zvýhodněna částkou 10 tisíc korun. Všechna environmentální prohlášení typu III musí být zpracována v souladu s ČSN EN ISO 14 025, případně EN 15 804 a musí být ověřeny nezávislou akreditovanou osobou.

Pro přiznání dotace musí být použito alespoň pět různých výrobků nebo materiálů se zpracovaným environmentálním prohlášením. Souhrnné způsobilé výdaje spojené s pořízením výrobků musí být alespoň 150 tisíc korun.

Jak zažádat o dotaci na pasivní dům?

Dotace Nová zelená úsporám má na starosti Státní fond životního prostředí. Na rodinný dům lze uplatnit jen jednu žádost a je vhodné je už od začátku zpracovávat projekt na výstavbu domu tak, aby odpovídal požadovaným parametrům. Žádosti se podávají na krajských pobočkách SFŽP.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.05.2018

Photocredit: Studio804

1

Co se stane, když stavbu řídí umělá inteligence, která se učí z cizích chyb?

Prohlédněte si program, který vám poradí, co se dá na vašem stavebním plánu zlepšit. Alice umí pohotově poradit, když věci nejdou podle plánu.

Dřevěný dům, který je synonymem zdravého bydlení

Dřevěný dům v chladné Bretani je díky své organické architektuře, vysoké energetické účinnosti a používání ekologických materiálů přímo vzorem zdravého bydlení.

Jak přeměnit stavbu z roku 1905 na moderní dům? Architekt to zvládl

Přečtěte si, jak architekt postavil moderní udržitelný dům, a to i na místě stoleté stavby. Dům dokonale zapadl do okolní tradiční zástavby.

Certifikace FSC: skvělý nápad, který se bohužel nepovedl?

Nad certifikací FSC se vznáší temné stíny. Ukazuje se, že tuhle prospěšnou myšlenku je velmi snadné zneužít, a bohužel se tak často děje. V čem je problém?

Strom u vašeho domu se vám může pěkně vyplatit. Zvedá totiž cenu nemovitosti

Stačí pár vzrostlých stromů a cena vámi nabízené nemovitosti může být až o pětinu vyšší. Stromy totiž přináší nejen stín, ale také blahobyt.

Byty levnější nebudou. Přinese největší český bytový dům ze dřeva změnu?

V Praze budou stát nové moderní byty z CLT panelů. Interiéry vypadají přímo luxusně. Jaký dopad bude mít tato výstavba na životní prostředí?