HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Levná rozhodně nebyla – malá chatka s vnitřním ohništěm a čedičovým obkladem si na skromnost nehraje

Tiny housy či malé domky jsou čím dál více oblíbeným a vyhledávaným bydlením. Není se čemu divit, protože tu mluvíme o dostupném bydlení, které je minimalistické a respektuje svobodu a udržitelnost. Dnes vám představíme unikátní projekt, který zase tak levný není, protože se majitel zaměřil na výběr kvalitních a  exkluzivních materiálů, ale jeho filozofie je velmi skromná. Nachází v lesích u jezera a jeho interiér je netradiční.


Tiny house s unikátním interiérem nadchne každého
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Atelier OSLO, photo: Lars Petter Pettersen (se souhlasem)

Výběr materiálů tu hrál prim

Malý dům, který stojí na krásném místě v přírodě u jezera, kde je vystaven silnému větru, a vyvolá ve vás pocit splynutí s přírodou. K tomuto pocitu přispívá i volba materiálu, kterým je dům zvenku obložený, a světlé dřevo, které vás provází celým minimalistickým interiérem ve skandinávském stylu. Na kvalitě se tu zkrátka nešetřilo.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Atelier OSLO, photo: Lars Petter Pettersen (se souhlasem), Jonas Adolfsen, Atelier Oslo

Konstrukce tiny housu s fantastickým výhledem

Tento tiny house se skládá z prefabrikovaných modulů. Hlavní konstrukcí je křížem lepené lamelové dřevo doplněné konstrukční překližkou Kerto. Jedná se o desky frézované na CNC strojích a definují geometrii zvenčí i zevnitř. Pod topeništěm je malý betonový základ pro stabilizaci. Tiny house je založen na ocelových tyčích zavrtaných přímo do skály.

4 důvody, proč jsou pro založení dřevostavby lepší zemní vruty než beton

Jakou roli tady hraje sklo?

Velké prosklené stěny jsou umístěny v obývacím pokoji a jídelním prostoru. Jedná se o nadstandardní bezrámové zasklení. To vytváří přímější vztah s přírodou venku, protože váš pohled nic neruší. Podívejte se na toto řešení ve fotogalerii.

Souvislé plochy březové překližky

Interiér domku je tvarován jako souvislý prostor, nejsou v něm žádné dělicí příčky. Zakřivené stěny a stropy tvoří souvislé plochy opláštěné 4mm březovou překližkou. Pravoúhlou geometrii má jen několika venkovních stěn, které poskytují úkryt před větrem. 

Krbová kamna jako táborový oheň

Ve středu chaty, v hlavní přístupové úrovni, se nachází vnitřní ohniště. Díky jeho provedení můžete u ohně získat pocit, že sedíte u otevřeného ohně někde v krajině. Při pohledu ze všech úrovní v interiéru na krb vidíte a můžete si ho vychutnat, jak v sedě dál od ohně, tak vleže v bezprostřední blízkosti. Topeniště je celé prosklené, zasazené přímo do země a vytopí celý prostor chaty.

Chata s úžasnými závěsnými kamny – designová vychytávka, která vytopí celý dům

Půdorys s funkčními zónami

Podlaha kopíruje terén a rozděluje půdorys do několika úrovní, které také vymezují různé funkční zóny interiéru. Přechody mezi těmito úrovněmi vytvářejí schody, které poskytují různá místa pro sezení a ležení. Tento tiny house má neobyčejné vybavení, pěkný interiér a možnost dosáhnout nezapomenutelných pohledů do přírody, která je v jeho bezprostřední blízkosti.

Čedičové obklady a pravoúhlá geometrie

Venku má chata více pravoúhlou geometrii a stěny i střecha jsou pokryty 20mm čedičovými kamennými deskami, které jsou položené po vzoru podobnému těm, které se často používají pro tradiční dřevěné obklady v Norsku.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.11.2022

Photocredit: Atelier OSLO, photo: Lars Petter Pettersen (se souhlasem)

1

Chaty Shelter na ostrově Manshausen

Tyto chaty si nechal postavit norský polárník Børge Ousland na vlastním ostrově Manshausen. Tyto chaty visuté z části do moře mají sloužit jako ubytování pro rybáře, kteří křižují pobřeží v blízkosti Lofot na kajacích.

Video: La Luge je moderní odpočinková chata v kanadských horách

Ze sjezdovky rovnou do vířivky! Dovedete si představit lepší místo pro zimní dovolenou?

Úchvatná chata s minimální uhlíkovou stopou

Chata na břehu kanadského jezera, ve které je vše podřízeno trvalé udržitelnosti, nízké spotřebě energie a snaze nezanechávat uhlíkovou stopu.

Cabin ED: Útěk do divočiny může skončit tragédií nebo ubytováním v luxusní chatě

Kombinovaná dřevostavba, která se inspirovala tvarem andských velehor, nabízí útočiště odvážným dobrodruhům i milovníkům přírody. Prohlédněte si ji ve fotogalerii.

Norská chata postavená s láskou k přírodě

Norové staví krásné dřevěné domy od nepaměti. Vždy s úctou ke dřevu a láskou k přírodě. Stejně tak byla postavena i moderní chata v našem článku. Dozvěďte se více.

Tiny house, který rozhodně nikdo nepřehlédne

Krásný tiny house na kolečkách, který přitahuje pozornost každého kolemjdoucího a na cestách je naprosto nepřehlédnutelný.

17letý student Radek si vlastníma rukama staví tiny house na kolečkách a plní si tak svůj dětský sen

Jak si svépomocí postavit tiny house? Přečtěte si příběh Radka, který si v 16 letech začal stavět svůj malý domek na kolečkách.

50+ tiny house domečků nejrůznějších stylů a tvarů – inspirujte se tím nejlepším

Top výběr těch nejlepších i nejbizarnějších miniaturních domečků z celého světa: na kolečkách, na kuřích nožkách i na vodě. Prohlédněte si pestrou galerii.

Instalace a přípojky pro tiny house – možnosti a příklady provedení

V tomto článku si vysvětlíme a ukážeme, jak se v konstrukci mobilního tiny housu vedou rozvody instalací a jak se řeší jeho připojení na energie.

Sama a bez předchozích zkušeností si postavila tiny house. I když jí život házel klacky pod nohy

Tato mladá žena se rozhodla postavit si vlastní tiny house i přesto, že neměla žádné zkušenosti. Byla na vše sama. Prozradila nám cenu, materiály i popis dispozice.