HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěné koupací sudy jako zdravá alternativa bazénů – bez chemie a se spoustou zdravotních benefitů

Koupací sudy se pomalu ale jistě stávají velmi oblíbeným doplňkem na zahradu, kde jsou zajímavou alternativou klasických bazénů. V koupacím sudu si můžete po celý rok užívat horkou koupel, která má příznivé účinky na fyzické i duševní zdraví. Koupel v sudu milují i děti, o to víc, pokud sud opatříte i bublinkovými a masážními tryskami. Přečtěte si, jaké jsou typy koupacích sudů, a inspirujte se v bohaté galerii.


dřevěný koupací sud
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Yaroslav Shuraev (Pexels)

Co je to koupací sud a k čemu slouží

Jedná se o oválnou nebo kulatou bedněnou nádobu ze dřeva, opásanou kovovými obručemi se sponou, které stahují jednotlivé díly k sobě, aby sud dobře těsnil. Koupací sudy se používají pro horké koupele, které můžete doplnit i masážními či bublinkovými tryskami. Voda v sudu se ohřívá pomocí kamen na dřevo, které jsou umístěné buď uvnitř sudu, nebo vně. Sud může být celodřevěný nebo s nerezovou, plastovou či sklolaminátovou vložkou. Různé typy si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Jaké dřevo je na koupací sud nejlepší a jak je to s jeho životností, vám prozradíme na následujících řádcích.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Yaroslav Shuraev (Pexels), Ron Lach (Pexels), Pezibear (Pixabay)

Jaké dřevo zvolit na celodřevěný koupací sud a jaká bude jeho životnost?

Pro výrobu koupacích sudů se používá nejčastěji dřevo ze sibiřského modřínu, jehož životnost se pohybuje okolo 15 až 20 let. Často se můžeme setkat i se sudy ze smrkového dřeva či ze sibiřské borovice. Tady je životnost nižší, pouze okolo 10 až 15 let. Pokud ale dřevo tepelně ošetříme (mluvíme o tzv. thermowoodu), jeho životnost se rapidně zvýší a pravděpodobně bude vyšší než u modřínu. Stále častěji se také používá dřevo z červeného cedru, které lépe izoluje, je méně roztažné, méně rozesychá a je odolnější vůči bakteriím i vodnímu kameni. Při správné péči může být životnost sudu z cedrového dřeva až 30 let.

Jak o celodřevěné sudy pečovat

Celodřevěné sudy mají své nezaměnitelné kouzlo, kontakt se dřevem zkrátka ničím nenahradíte. A pro mnoho lidí je to dostatečný důvod pořídit si celodřevěný sud, i přes extra péči, kterou vyžaduje. Hlavní a základní pravidlo je, že sud se nesmí zcela vypouštět, vždy by mělo na dně zůstat alespoň 10 cm vody, aby dřevo nerozeschlo. Mohly by tak vzniknout netěsnosti, které už by se nedaly napravit. V sudu se nedoporučuje používat chemii a prostředky pro čištění vody, takže je určitě vhodné používat filtraci, a i tak vodu v sudu často měnit. Při výměně vody sud zevnitř důkladně umyjte, zabráníte tak množení řas, bakterií a plísní.

Dřevěný sud znamená také více vody a delší dobu ohřevu

Celodřevěné sudy jsou díky absenci vložky velmi prostorné, takže se do sudu vejde více lidí než do stejně velkého sudu s vložkou. Zároveň to ale také znamená, že pro jeho napuštění budete potřebovat více vody (od 1 400 do 3 000 litrů) a její ohřev zabere více času, v průměru to bývá 4 až 6 hodin. Sudy s vložkou se naproti tomu lépe čistí a jejich životnost je výrazně vyšší. Jaký sud si vyberete, je tak čistě na vaší preferenci. Inspirujte se v naší galerii.

Názor redakce: Pořízení koupacího sudu s sebou nese pozitiva i negativa a záleží, co u vás převáží. Negativním aspektem je jistě nutnost časté výměny vody, které se tak při pravidelném koupání spotřebuje opravdu hodně. Na druhou stranu je tu pozitivní vliv horké koupele na tělesnou i duševní stránku člověka. Horká voda rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh, zbavuje tělo oxidu uhličitého, vyplavuje endorfiny, což jsou známé hormony štěstí, a také snižuje stres, uvolňuje namožené svaly a pomáhá k lepšímu spánku.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Barbora Matušková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
18.05.2022

Photocredit: Yaroslav Shuraev (Pexels)

1

Mohlo by Vás zajímat: