Svou babičku odmítli dát do domova důchodců. Na zahradě jí svépomocí postavili malinký domek
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Svou babičku odmítli dát do domova důchodců. Na zahradě jí svépomocí postavili malinký domek

Mladý pár vzal osud své babičky do vlastních rukou a našel jí místo pro důstojné bydlení. Přestavěli jí malinký domek na zahradě, který původně býval garáží. A to celé svépomocí. Jak se v domečku babičce bydlí?


Domeček pro babičku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ed Sozinho (se souhlasem)

„Je to problém, který řeší stovky rodin napříč celými Spojenými státy,“ tvrdí architekti ze studia Best Practise, kteří tu sehráli roli odborného dozoru. Co přesně? Mladí lidé vylétávají z hnízda, stěhují se za prací, zakládají vlastní rodiny. A jejich rodiče či prarodiče pak zvolna stárnou v osamění. Kilometry i hranice států, které je dělí od jejich rozrůstajícího se příbuzenstva, se s přibývajícími lety stávají stále větší překážkou.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ed Sozinho (se souhlasem)

Podzim života

Na důchodce pak čeká v lepším případě dům s pečovatelskou službou, kam je jejich ratolesti přijdou jednou za čas navštívit. A to je trochu smutný podzim života. Chvályhodná snaha sestěhovat celou rodinu dohromady a mít pod jednou střechou třeba tři generace zase naráží na omezené finanční a prostorové možnosti lidí. Skoro jako by taková situace neměla řešení.

Místa je vlastně dost

Mladý pár ze Seattlu se ale rozhodl, že se pesimistickou zažitou praxí řídit nebudou a svou babičku si k sobě stejně nastěhují. Jejich finanční možnosti jim sice neumožňovaly, aby jí pořídili nájem hned přes ulici nebo aby vlastní obydlí rozšířili o pár dalších místností. Ale přesto si poradili: Přestavili nízkou garáž na zahradě svého domu na samostatný dvoupokojový domek. Jeho třiapadesát metrů obytné plochy sice není mnoho, ale v zásadě to pro nenáročnou a stále čilou americkou důchodkyni stačí. Aby ne, jen pár kroků přes rozkvetlou zahradu se totiž nachází dům s jejími vnoučaty, která se o ni hezky postarala. K přestavbě a rozšíření původního krytého parkování postačila jen trochu větší hromada dřeva. Podívejte se na úžasnou proměnu garáže ve fotogalerii.

Bezbariérové bydlení

Nečekejte ale žádný kurník. Objekt rozdělený do dvou spojitých místností s vlastním hygienickým zázemím a kuchyňským koutem je velmi elegantní. Prostor je zařízen velmi neformálně v příjemném domáckém duchu. Do detailu se přitom počítá se sníženou mobilitou obyvatelky, takže je celý veden v jednoúrovňovém profilu. I připojená etáž s mezonetem je pohodlně přístupná zvenčí, kde se vstup nachází v úrovni mírně svažitého terénu. Zadní trakt dřevěného domku je totiž zasazen do svahu s převýšením 1,8 metru.

Harmonie obou domácností

Velmi pečlivě je tu rozvrženo umístění oken ve stěnách i ve střeše, tak aby stavbou přirozeně prostupovalo denní světlo, ale interiér se přitom nepřehříval. Krokve zůstaly odhalené a zpřístupňují tak plnohodnotný dojem luxusu vysokého stropu. Vše potřebné je tu na dosah. Pár metrů do koupelny, k pračce nebo ke kuchyňské lince. Obyvatelka je ale nezpochybnitelným „vládcem svého prostoru“ a není odkázaná na ničí rozmar nebo péči zdravotních sester, jako by byla v pečovatelském domě. Když bude chtít s něčím pomoci, má svou rodinu přes dvůr. Prostorové oddělení obou domů, byť skutečně jen pár metry dvora, nebývale přispívá k harmonii obou domácností. Nikdo není krácen na svém soukromí a zároveň mohou být všichni spolu, když chtějí. Drtivou většinu práce na stavbě odvedl mladý pár.

Chcete se starat o vlastní rodiče, nebo o auto?

Na přestavění dřevěné garáže využívané dříve jako úložný prostor nebylo skutečně nic těžkého nebo nákladného. Architekti tu vystupovali spíše v roli poradenské, konzultační. A jak sami říkají, něco se tu sami naučili. „Na to, že sestěhovat k sobě rodiče nebo prarodiče není možné, si stěžují lidé po celých Státech. Ale garáž za domem má skoro každý. Je tedy spíš otázkou, jestli se chcete raději postarat o své auto, nebo příbuzné.“

Mohlo by vás zajímat: Moderní dvougenerační bydlení – dvojbungalov ze dřeva

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Adam Konečný

Vydáno dne:
17.06.2022

Photocredit: Ed Sozinho (se souhlasem)

35

Mohlo by Vás zajímat: