HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

České dřevěné stavby dobývají svět. Rozhledna „Kaktus“ vykvetla v Jeruzalémě

V Jeruzalémě vyrostla pod taktovkou českého architekta Martina Rajniše fascinující dřevěná rozhledna připomínající kvetoucí kaktus. Tato stavba je výjimečná nejen svým tvarem a umístěním, ale také symbolikou se silným příběhem. Ve fotogalerii pak naleznete nejen finální podobu rozhledny, ale i fotky z příprav, výroby a montáže. 


Rozhledna „Kaktus“
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ivan Němec

Opět se potvrdilo, že Češi umí dělat krásnou, kvalitní a světově uznávanou práci. A platí to i pro dřevostavby! Ve Svatém městě vyrostla šestnáctimetrová rozhledna ve tvaru kaktusu, která zkrášluje a stává se dominantou západní části Jeruzaléma v zahradách Hansen House. Autorem této pozoruhodné stavby je osobitý architekt Martin Rajniš. Celý proces návrhu i realizace probíhal v režii Čechů.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ivan Němec

Kaktus sabra jako symbol izraelské povahy

Jeruzalémská rozhledna v zahradách Hansen House nese název Ester a tvarem připomíná kvetoucí jedlý kaktus s názvem sabra. To má hlubokou symboliku, kaktus sabra v tamním klimatu roste, často se z něj vysazují živé ploty. Zároveň je to označení pro Židy narozené v Izraeli. A tento jedlý kaktus údajně zrcadlí i povahu Izraelců. Na první pohled totiž působí „pichlavě“, v jádru jsou ale milí a přátelští.

Rozhledna v samém centru kulturního dění

Jeruzalémská rozhledna koresponduje tvarem i designem se zahradou Hansen House, která ji obklopuje. Tato zahrada byla vždy centrem umění a místem prolínání různých kultur a náboženství. Vznikla před čtyřmi lety rozsáhlou rekonstrukcí bývalého leprosária (ústav pro nemocné leprou) postaveného křesťany v 19. století, které nějakou dobu provozovali moravští bratři. Mezi pacienty tu byli i muslimové, přitom se jedná o židovskou část města. To dokazuje pestrost zdejší komunity.

Pod rozhlednou vznikne i prostor pro pořádání kulturních akcí. Nebudou chybět workshopy, promítání či hudební akce. Mimo jiné by zde měl být také bar, ve kterém se bude čepovat české pivo! Rozhodně stojí za to se tam vydat.

Mohlo by vás dále zajímat: Stezka korunami stromů v Krkonoších (Tip na výlet)

Konstrukční řešení „Kaktusu“ v kostce

Dřevěná vyhlídková věž byla navržena a vyrobena v České republice. Poté byla rozmontována, naložena do kontejnerů, převezena do Jeruzaléma a na místě smontována českým týmem stavebníků.

Konstrukce rozhledny je tvořena dvěma statickými systémy. Hlavní nosné jádro tvoří čtyři dřevěné sloupy (280 × 280 mm), které jsou smontovány dohromady s točitým vřetenovým schodištěm procházejícím uvnitř dřevěného nosného kvádru. Celá tato základní nosná kostra musela být smontována ve vodorovné poloze a přemístěna na základovou desku dvousettunovým mobilním jeřábem.

Druhým nosným systémem je vnější osmiboká konstrukce tvořící samotný tvar kaktusu. Kromě estetického významu slouží tento „plášť“ také jako ochrana hlavního vnitřního nosného jádra před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

TIP na výlet: Stezka korunami stromů

V úrovni vyhlídkové plochy (12 metrů nad zemí) se nachází dřevěná podlaha, která je vynášena oběma výše uvedenými statickými systémy.
Rozhledna připomíná již zmiňovaný kaktus sabra v květu. Dřevěná okna umístěna v kopuli věže znázorňují rozkvetlé okvětní lístky kaktusu. Tyto okna je možné otevřít ručně za pomocí speciálního teleskopického systému. Návštěvník má tak možnost zažít výhled na krásný Jeruzalém za jakéhokoliv počasí.

Zpečetění česko-izraelských vztahů

Rozhledna Ester byla slavnostně otevřena 9. listopadu 2017. Celý projekt je potvrzením dobrých česko-izraelských vztahů, které byly na diplomatické a kulturní úrovni obnoveny po roce 1990.

Na celém procesu stavby spolupracovali s Martinem Rajnišem i Tomáš Kosnar a Zbyněk Šrůtek, příběh vzniku rozhledny by měla zdokumentovat plánovaná kniha od fotografa Ivana Němce.

Mezi další významné stavby architekta Rajniše patří dřevěná vzducholoď Gulliver v pražském Doxu (2016), Poštovna Anežka na Sněžce (2007), muzeum a maják Járy Cimrmana v Jizerských horách (2013) nebo rozhledna Máminka na Krušné hoře (2015).

Zaujala vás tato unikátní dřevěná konstrukce? Podívejte se na další rozhledny, které můžete navštívit i v České republice.


Vyhlídková věž Ester v číslech:

  • měří 16 metrů
  • váží 18 tun
  • přepravena byla ve 2 kontejnerech
  • montáž trvala v 5 lidech 2 týdny
  • stojí v 3000 let starém městě Jeruzalém
  • slavnostní otevření 9. listopadu 2017

Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.02.2018

Photocredit: Ivan Němec

4

Stezka korunami stromů (tip na výlet)

Chystáte se v létě na Lipno? Pak nesmíte vynechat stezku korunami stromů. Podívejte se do fotogalerie, co vás čeká.

Stezka v oblacích (tip na výlet)

Chcete se procházet po oblacích? V tom případě musíte navštívit Stezku v oblacích na Dolní Moravě! Koukněte na fotogalerii, jaký úžasný výhled na vás čeká.

Stezka korunami stromů v Krkonoších (Tip na výlet)

Víte, že je nově otevřená vyhlídková stezka v Krkonoších? Neváhejte a jeďte se podívat na úchvatný výhled na Krkonošský národní park!

Rozhledna s hravou konstrukcí z oceli a dřeva

Strážní věž nabízí krásný výhled do holandské krajiny. Rozhledna se nachází v přírodní oblasti De Onlanden poblíž města Groningen. Nechte se unést fotogalerií této rozhledny.

Norská rozhledna Herdla: vyhlíželi tu bombardéry, teď vítají ptáky

Netradiční dřevěná rozhledna dokreslila poklidnou atmosféru ptačího ráje v Norsku. Prohlédněte si ji ve fotogalerii.

Navštivte s námi minimalistický dům Gjovik House ve stylu dánského hygge

Útulnost a pohodlí ve spojení s drsnou norskou přírodou? Navštivte s námi minimalistický dům Gjovik House ve stylu dánského hygge.

Před shonem velkoměsta utekli pod tropické palmy. Prohlédněte si dřevostavbu Palmyra House.

Víkendová chata na indický způsob nebo spíše luxusní dřevostavba mezi tropickými palmami – tak by se dala charakterizovat stavba Palmyra House. Podívejte se, jak vypadá netradiční útočiště před ruchem velkoměsta.

Rozhledna Obervedere: Čtyři stromy, prkna ze stodoly a výhled na vinice

Působivá stavba nemusí stát miliony. Zato dobrý výhled je k nezaplacení. Prohlédněte si rozhlednu Obervedere ve fotogalerii.

Muzeum borovic: Z nudné expozice udělali místo, které vás nadchne

Muzeum borovicové pryskyřice. Zní to jako nuda? V čínské v Pine Park Village postavili muzeum, které vás nudit nebude.

Pět nejzajímavějších českých rozhleden ze dřeva – tipy na výlet

Jezdíte rádi po výletech a nebojíte se výšek? V tomto článku naleznete několik typů, kam vyrazit v Česku na zajímavé dřevěné rozhledny.