HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Replika roubenky v Orlických horách: Podaří se vám najít alespoň 10 rozdílů?

Každý má jistě představu o tom, jak by měl jeho nový dům vypadat. Co když ale nenaleznete vhodný pozemek? Není nic zvláštního na tom koupit stávající dům a pustit se do rekonstrukce. Někteří lidé zajdou ještě dál a původní dům úplně odstraní. Vznikne jim tak stavební pozemek, na kterém si mohou postavit prakticky cokoliv. Co když ale na pozemku stojí stará tradiční poloroubenka?


Roubenka v Orlických horách
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Dekwood

Také byste nad ní jen mávli rukou a pustili se do demolice? Podívejte se na průběh projektu, jehož výsledkem je roubenka, která jako by z oka vypadla té původní.

Majitelé této tradiční roubenky posunuli pojem rekonstrukce zase o něco dál. Rozhodli se totiž pro zachování vzhledu původní stavby a poloroubenka v Orlických horách, tak dostala úplně nový kabát.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Dekwood

Původní roubení bylo třeba zcela odstranit a stavba tak byla odkryta až na středovou pec. Ta jediná společně s kamenným zdivem a sklepním prostorem ve svahu, zůstaly zachovány. 

Návrh konstrukce od úplného začátku

Nový návrh musel vycházet z půdorysných rozměrů zachovaného zdiva a základů. Konstrukcí roubení a krovu bylo potřeba znovu navrhnout, protože v současné době už jsou na bydlení jiné požadavky. Výška stropu v původní roubence byla příliš nízká a musela se zvýšit.

Vyhoví roubenka současným požadavkům na bydlení?

Také krov bylo potřeba přizpůsobit většímu zatížení, kvůli horskému pásmu Orlických hor. Nový krov tak má konstrukci vytvořenou z vysušených KVH hranolů o celkové kubatuře 17,7 m3.

Rozdíly hledejte v materiálech

Nová roubená stěna je složena pouze z lepených BSH hranolů 200x240 mm bez přidané izolace a s podélnou mezerou. Lepené BSH hranoly jsou tvarově stabilní a nemusí se tak řešit sedání stavby vlivem seschnutí trámů. Celková kubatura roubení vyšla na tuto roubenku 10,4 m3.

Podobně je řešena konstrukce krovů, kde byly pro změnu použity KVH hranoly. Také se jedná o sušené lepené řezivo, ale oproti BSH hranolům mají rozdílné délkové napojení prvků. Aktuální cenu KVH hranolů zjistíte zde.

Proč na krovy používat KVH hranoly? Jsou opravdu dražší?

Zadní část přístěnku a štít roubenky mají rámovou konstrukci, takže se skutečně jedná o kombinovaný konstrukční systém nejen dřeva s kamenem, ale i sendvičem. Napojení roubené stěny na zděnou část bylo potřeba řešit sloupkem s drážkou, do kterého se uložilo vodorovné roubení.

Respekt k tradicím

Původní roubená architektura v České republice je velmi různorodá a některé roubenky mohou být i 200 let staré. I přes jejich dlouhou životnost však nemusí vyhovovat současným požadavkům na bydlení.

Je chvályhodné, že hlavní myšlenkou tohoto projektu bylo zachování konceptu roubené stavby v původní podobě. Nové roubení dodalo roubence jiskru a architektonický návrh, který kopíruje původní stav vzbuzuje dojem, že tato roubenka zde stojí už celá staletí.

Podívejte se do fotogalerie na celý průběh stavby.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.03.2018

Photocredit: Dekwood

8

Moderní roubené domy z lepených hranolů

Jaké jsou výhody moderních roubených domů, z čeho a jak se vyrábí, jak se staví a jak dlouho vydrží? To vše se dozvíte v tomto článku.

Rozměrové změny srubů a roubenek

Víte, že dřevo je schopné měnit své rozměry na základě změny vlhkosti okolního prostředí? Jaký je rozdíl mezi sesycháním a bobtnáním a jaké dopady to může mít při výstavbě srubů a roubenek

Adršpašské skály a jejich nejkrásnější roubenky (tip na výlet)

Hledáte tip na výlet? Adršpašské skály jsou jedním z nejkrásnějších míst v ČR. V naší fotogalerii si můžete prohlédnout roubenky v nádherné přírodě.

Hamousův statek: Unikátní roubenka, která neztratila své kouzlo

Plánujete výlet v okolí hradu Křivoklát? Hamousův statek je krásně dochovaná roubenka ve Zbečně, kterou určitě nesmíte minout.

Chci roubenku! Ale jakou? Dnes už je totiž z čeho vybírat

Není roubenka jako roubenka. Víte, že roubenka nemusí být jen jednoduchá stěna z masivního dřeva? Moderní roubené stěny splňují i dnešní tepelně technické požadavky a horkou novinkou je i pasivní roubenka.

Roubenka z Vultureni: jak ožívají staré dřevostavby v Rumunsku?

Rumunští architekti dokazují, že roubenky ještě nepatří do skanzenů. Může z nich být i velmi moderní a stylové bydlení. Podívejte se ve fotogalerii.

Fascinující rekonstrukce dřevostaveb, které pamatují dobu katedrál

Staré dřevěné sýpky dnes zemědělci nepotřebují. Naštěstí jim architekti našli jiné využití a zachovali tím ukázku řemeslného umu starých mistrů tesařů.

Starobylý Wistmanův les oplývá záhadami a tajemstvím

Starobylé a pokroucené kmeny, mechem pokryté balvany, staleté duby a příběhy plné nadpřirozených bytostí – to je Wistmanův les. Nahlédněte do něj s námi.

Nezvyklé dřevěné domy pastevců lákají k návštěvě Velike Planiny ve Slovinsku

Nahlédněte s námi do života slovinských pastýřů krav, kteří léto trávili ve stříbrných dřevěných salaších na Velike Planině.

Pět nejoblíbenějších roubenek z Čech a Moravy

Víte, jak vypadá pět nejoblíbenějších roubenek v Česku? Jsou mezi nimi moderní i tradiční stavby. Prohlédněte si je a inspirujte se.