HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Když stavební úřad nedodrží termín, existuje cesta, jak se bránit

Zažil to už skoro každý. Úřady jsou přetížené a často nestíhají odbavovat nápor požadavků, které každým dnem přichází od občanů. Na vině nemusí být pouze laxnost konkrétních úředníků. Může se jednat i o přetížení způsobené změnou legislativy. Často jsou také úřady vystaveny šikaně ze strany občanů, kteří úřad stále dokola zahlcují zcela nesmyslnými požadavky, a úřad má povinnost na vše reagovat. Co když jste si dali na stavební úřad podání, ale úřad nedodržel lhůtu? Je možné se bránit.


Když stavební úřad nedodrží termín
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Čas jsou peníze

Jak hovoří staré přísloví, čas je poměrně zásadní veličinou, která hraje rozhodující roli v celém stavebním procesu. Často nastává situace, že je investor již pod tlakem stavební firmy, která je připravena začít, ale nemá ještě v ruce všechna potřebná povolení, která již měl podle svého harmonogramu a plánů mít. Taková situace může nejen zkomplikovat celý proces, ale také jej velmi prodražit. A to nejen z organizačního hlediska, ale i například s ohledem na růst cen stavebních materiálů. Známe případ, kdy investor kvůli průtahům tratil na stavbě rodinného domu přes milion korun.

Moderní dům měli postavený za 3 týdny. Prozradili, jak urychlit proces na stavebním úřadě

Když úředník neúřaduje

Pokud z úřadu nepřichází reakce na podanou žádost v zákonem stanoveném termínu, je určitě vhodné se v první řadě dotázat na to, z jakého důvodu dochází ke zpoždění a zda by bylo možno s tím něco udělat. Určitě je vhodné úředníka také informovat o okolnostech, jež mohou dané zpoždění způsobovat. Z jeho či její reakce již snadno poznáte, zda daný úředník dělá, co může, a nebo jednoduše se mu do vyřizování vaší žádosti nechce. Ve většině případů se jedná o tu první variantu. Je však i možné, že nastala ta druhá. Co s tím?

Podáváme podnět pro nečinnost

Úřad má svůj nadřízený orgán, obvykle je to krajský úřad, který je nadřazen nad obecním stavebním úřadem. Vy jako občan máte právo v tuto chvíli podat něco jako reklamaci právě tomuto nadřízenému orgánu. Tomuto podání se říká tzv. podnět pro nečinnost. Jakmile jej nadřízenému orgánu podáte, ten má povinnost do věci zasáhnout a zjednat pořádek. V první řadě se tedy s vaším stavebním úřadem spojí a zjistí, co se děje, a přiměje jej k bezodkladnému vyřešení vašeho případu. Tato páka tedy může vám jako investorovi velmi pomoci, a ušetřit tak nejen čas, ale i značné peníze.

Ohleduplnost na prvním místě

Je však vždy vhodné brát v potaz situaci, ve které se skutečně nacházíme. Úřad může být skutečně značně přetížen a pokud jeví známky, že se snaží nám vyhovět, nemá smysl jej zdržovat další agendou s vyřizováním stížnosti podané nadřízenému orgánu.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Pořídili si krbovou vložku a tepelné čerpadlo. Za energie dají jen 3 000 Kč

Chroničtí stěžovatelé

Fenoménem doby jsou také tzv. chroničtí podavači všemožných žádostí, kteří takovou činnost dělají buď z nudy, zlého úmyslu a nebo často i z důvodu vlastní duševní poruchy. Pokud je občan svéprávný, má právo podávat na úřad jakékoli žádosti chce. Úřad je musí prošetřovat. Úředník v tomto směru bohužel nemá státem danou ochranu a možnost takříkajíc chronického stěžovatele vyignorovat. Často se tak stává, že před vámi na úřadě musí úředník odbavit stohy nesmyslných podání od duševně narušené osoby a až teprve se dostane na vás. Tuto situaci bohužel nezbývá než respektovat a věřit, že v dohledné době dojde k právní úpravě, která dá úředníkům do ruky nástroj, jak se takovému zbytečnému přetížení bránit.

Vydáno dne:
05.04.2024

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
Zdroj: § 80 správního řádu (Zákon č. 500/2004 Sb.)

1

Mladému páru se podařilo obejít pravidla a získat stavební povolení. O taktice promluvili v rozhovoru
Slečna Veronika a její přítel se potýkali během návrhu domu s velkou řadou problémů. Jak se jim nakonec podařilo získat stavební povolení?

Na stavební povolení se nemusí čekat roky. Hotovo může být i za pár dnů
Češi pokládají délku povolovacích procesů za otravnou a nepřiměřenou. Podle nového průzkumu však povolení stavby trvá mnohem kratší dobu, než si většina lidí myslí.

Moderní dům měli postavený za 3 týdny. Prozradili, jak urychlit proces na stavebním úřadě
Všichni víme, jak se někdy táhne vyřízení stavebního povolení na stavebních úřadech. Tito majitelé z Moravy potřebovali bydlet co nejdříve, a tak zakročili.

Lidé mohou v tichosti přijít o své stavební pozemky
Vlastníte vy nebo někdo z vašich blízkých stavební pozemek? Dost možná vás vyvedeme z omylu. Je totiž docela dobře možné, že váš pozemek již stavební není, a jeho hodnota se tak několikanásobně snížila.

Stavební úřad může přijít k vám domů na kontrolu. Pokud ho nepustíte dovnitř, hrozí pokuta 50 tisíc
Jedná se sice o váš vlastní pozemek, koho na něj však pustíte, si v některých případech sami vybrat nemůžete. Zvláště, pokud se to týká úřadů.

Hrozí kolaps stavebního řízení kvůli digitalizaci. Varují před ní už i starostové a hejtmani
Snaha o digitalizaci stavebního řízení se pro ministerstvo proměnila v závod s časem. Tomu, že se vše podaří stihnout v termínu, věří už jen samotné ministerstvo.

Běžný pozemek lze zdarma změnit na stavební. Jeho hodnota vzroste na několikanásobek
Vlastníte vy nebo někdo z vašich blízkých nějaký pozemek? Pak jistě víte, že jeho hodnota se velmi liší na základě toho, k jakému účelu jej lze využít.

Od 1. 7. se očekává zahlcení stavebních úřadů. Kdo něco potřebuje, měl by jednat ihned
Nový stavební zákon je tu a jak tomu bývá v podstatě vždy, kdy dochází k takto dramatickým změnám, přinese ve svém přechodovém období i značnou míru chaosu.

Lidé podávají na stavební úřad špatné žádosti. Zbytečně pak čekají
V povědomí většiny lidí jsou úřady obecně zapsány jako něco, s čím je lepší vůbec nepřicházet do styku. Ať chceme nebo ne, někdy je to však bohužel nevyhnutelné.