Venkovní dřevěná učebna vrací děti do přírody a na čerstvý vzduch
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Venkovní dřevěná učebna vrací děti do přírody a na čerstvý vzduch

Učení venku není žádná novinka. Snad každý pedagog potvrdí, že děti se na čerstvém vzduchu lépe soustředí, jsou otevřenější, komunikativnější a učení je zkrátka víc baví. Známí čeští architekti se tomuto poznatku rozhodli jít naproti a navrhli venkovní učebny (sezónní i celoroční), které slouží jak pro klasické učení, tak pro trávení volného času.


Venkovní didaktická učebna a herna v jednom
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: René Volfík

Sezonní didaktické herny nabízí přirozené prostředí pro rozvoj dětí

První tři sezonní venkovní učebny vznikly za podpory odboru školství MHMP v Praze za účelem zkvalitnění školní výuky. Učebna je koncipována jako stavba kontejnerového typu, jejíž stěny tvoří dřevěné svislé laťky s rozestupy, takže prostor uvnitř je vzdušný a prosvětlený. Učebna umožňuje výuku jako v běžné třídě, děti jsou však navíc na čerstvém vzduchu, a mohou se tak harmonicky rozvíjet v přirozeném prostředí. Jak taková venkovní učebna vypadá uvnitř, se můžete podívat v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: René Volfík

Venkovní učebny se snadno promění v zábavné herny a naopak

Učebny jsou vybaveny pojízdnou tabulí, skládacími dřevěnými židlemi a dřevěnými podložkami, které umožňují psaní a kreslení. K dispozici jsou také ukládací boxy pro výukový materiál. Celý prostor se dá variabilně proměnit v hernu se stolky, židličkami, posuvnými interaktivními boxy a vestavěnými policemi pro práci s přírodním nebo výtvarným materiálem či dalšími pomůckami. Tato variabilita umožňuje používat hernu pro výuku stejně jako pro volnočasové aktivity školní družiny a klubu.

Mohlo by vás zajímat: Venkovní didaktická herna získala prestižní ocenění Dřevěná stavba roku 2020. Přečtěte si o dalších oceněných stavbách.

Celoroční venkovní učebna zcela nahradí běžnou třídu

Celoroční venkovní třída vznikla jako zcela soběstačná učebna, která nabízí plnohodnotné možnosti vyučování během celého roku. Učebna je zateplená a osvětlená, má přivedenou elektřinu a vodu. Díky prosklení ze tří stran jsou děti v přímém kontaktu s okolní přírodou, a zažívají tak zcela nové možnosti učení. Učebnu je možné vybavit i interaktivním displejem a wi-fi routerem, což umožní používat např. tablet s měřícími sensory na přírodovědné bádání.

Z venkovní učebny jsou nadšené nejen děti, ale i pedagogové

Primárním cílem venkovních učeben bylo dostat děti do přirozenějšího prostředí a na čerstvý vzduch. Je ale skvělé pozorovat nadšení pedagogů, kterým venkovní učebny přináší novou inspiraci a nápady na zlepšování vzdělávacích procesů. Venkovní učebny a herny přinášejí nové podněty pro aktivity, které v klasické třídě nelze realizovat, vybízejí k experimentování, bádání, zkoumání, pozorování a objevování. To vše v bezpečném a chráněném prostoru obklopeném přírodou.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Barbora Matušková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
14.08.2020

Photocredit: René Volfík

0

Mohlo by Vás zajímat: