HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Přístavba dřevostavby ke stávajícímu rodinnému domu – postup

V dnešní době spousta stavebníků váhá, jestli má začít stavět svůj vysněný dům, nebo jestli počkat nějaký čas, až ceny stavebních materiálů klesnou na přijatelnou úroveň. Další zásadní rozhodnutí bývá, jestli kupovat nový pozemek a stavět novostavbu, nebo jestli přistavět či rozšířit stávající dům. Pan Jiří z Bruntálska se rozhodl pro přístavbu dřevostavby ke stávajícímu zděnému domu.


Přístavba
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jiří Žemlička (se souhlasem)

Založení přístavby 

Přístavba je řešena jako dřevostavba ke stávajícímu rodinnému zděnému domu. Zajímavostí je, že obytná část se nachází až v podkroví. Přízemí je tvořeno nosnou konstrukcí v podobě dřevěných masivních sloupů, které samotnou přístavbu podkroví vynáší asi 3 metry nad terén. Dřevěné sloupy jsou přes ocelové profily kotvené do základových betonových patek. Sloupy jsou vrchní částí spojeny vodorovným hranolem, který je podkladem pro stropní nosníky. Sloupy jsou ve vodorovné rovině stabilizovány pásky, které se umísťují v pravidelných vzdálenostech. Na tuto konstrukci se můžete podívat ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jiří Žemlička (se souhlasem), Jiří Žemlička

Konstrukce stěn a stropů

Vybrané obvodové stěny jsou řešeny skeletovou konstrukcí stavěnou přímo na stavbě samotné. Jedná se o masivní dřevěné sloupy umísťované přímo na stropní nosníky. V rozích je nutné tyto sloupy stabilizovat šikmými vzpěrami, které mohou být podle potřeby z části zafrézovány do nosného sloupku, a vzpěra tak probíhá přes více polí. Zafrézování je možné až po konzultaci ze statikem, který stanoví hloubku, jak moc může být nosný sloupek oslabený, aby byl stále schopný plnit svoji nosnou funkci. Nosné sloupky ve stěně jsou ukončeny navazujícím vodorovným hranolem, který zde slouží také jako pozednice. Stropní nosníky jsou masivních průřezů a jejich osová vzdálenost vychází z realizační dokumentace řešené stavby. Záklop stropu byl proveden pomocí OSB desek. Předtím byla pracovní podlaha dočasně zhotovena z fošen provizorně přikotvených do stropních nosníků.

Mohlo by vás zajímat: Rodinný dům lze pořídit levněji než byt. Odborník radí, jak na to

Fasáda domu

To, co každého zaujme z venkovní strany při pohledu na řešený dům, jsou jednak zmiňované nosné sloupy, které vynáší samotnou nástavbu dřevostavby, ale také dřevěná fasáda. Zde byly použity palubky ze severského smrku, které po natření světlejší lazurou vypadají opravdu dobře. Za palubkami se nachází odvětrávaná vzduchová dutina, která je tvořena vodorovnými latěmi. Ve skladbě fasády následuje další vrstva v podobě černé difúzní folie. Difúzní folie chrání tepelnou izolaci před případným zatečením, ale je schopná propouštět vlhkost z jedné strany na druhou a obráceně. Mezi laťování byly vloženy desky minerální izolace, které tvoří tepelnou vrstvu fasády domu.

Mohlo by vás zajímat: Provětrávaná fasáda – zásady správné montáže

Střecha a krov stavby

Konstrukce krovu tvoří sedlový tvar střechy. Jednotlivé krokve jsou u hřebene do sebe plátovány a stabilizovány jsou pomocí jednostranně osazovaných kleštin. Kleštiny slouží také jako nosná konstrukce pro budoucí přichycení podhledu. Na krokve byl osazen plnoplošný záklop z prken. Část nové nástavby byla provedena jako zděná. Jednalo se převážně o nadezdívkové stěny, které byly následně ztuženy betonovým věncem. Na věnec se osadila pozednice, a navázalo se zde také krovem ve tvaru sedlové střechy. Konstrukci střechy dále vynáší dřevěné překlady umístěné nad obytným prostorem. Ve střeše je realizován také velký vikýř s valbovou střechou, který má fasádu také z palubek severského smrku.

Konstrukční propojení

Z pohledu celé výstavby bylo potřeba řešit funkční propojení dispozice se stávajícím domem, ale také problematiku, jak dřevěné prvky stavby připojit ke zděné části stavby. Jednalo se hlavně o návaznost stávajícího krovu na ten nový a připojení obvodových stěn k nosnému zdivu. Staticky nové krokve nejsou nijak propojeny s krovem stávajícím a střecha je pak sjednocena až od bednění po střešní krytinu. Na závěr stavby pan Jiří dětem postavil ještě se zbytkového materiálu domek s dětským hřištěm (prohlédněte si ho ve fotogalerii). Jedná se o takovou malou kopii dřevostavby, kterou majitel řešil jako nástavbu. 

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
06.09.2022

Photocredit: Jiří Žemlička (se souhlasem)

1

Rekonstrukce dřevostavbou – do staré stodoly vložili jeřábem novou dřevostavbu

Článek o tom, že od ruiny k moderní dřevostavbě vede krátká cesta.

Rekonstrukce zapomenuté maringotky: Kolik stojí a jak na to?

Máte starou maringotku, se kterou nevíte co dál? Toužíte po víkendovém místě v přírodě bez starostí? Načerpejte inspiraci na rekonstrukci maringotky v galerii.

Fotogalerie: Neváhejte s rekonstrukcí. Výsledek bude stát za to!

Přemýšlíte, že předěláte své bydlení, ale nemůžete se rozhoupat? Naše fotogalerie vám ukáže výsledky rekonstrukce, které stojí za to!

Pan Josef o rekonstrukci svépomocí: Když se toho nebudete bát, výsledek bude fantastický

V rozhovoru s panem Josefem se dočtete o tom, proč má tak v oblibě dřevostavby a jaké nástrahy na něj při rekonstrukci jeho chalupy čekaly.

Zrekonstruovala starý bungalov. Postarala se, aby ji nerušili sousedé v těsné blízkosti

Původní bungalov zrekonstruovala pomocí dřevěných prvků a vdechla tak domu druhý život. Obklopuje ho divoká zahrada, která vytváří dokonalé soukromí uprostřed města.

Svépomocí zrekonstruovali starý hausbót a zakotvili s ním na Slapech. Je to ráj, říkají manželé

V rozhovoru nám Linda prozradí, co bylo na rekonstrukci nejtěžší, co obnáší život na vodě a jestli by do toho šli s manželem znovu.

Svépomocí si zrekonstruovali podkroví u rodičů za 250 tisíc. Výsledek je dokonalý

Rodiče jim nabídli pomocnou ruku, a tak mladá rodina s rekonstrukcí podkroví neváhala. Obešli se dokonce bez hypotéky. Nedopatřením ovšem vyhodili klenot celého podkroví.