HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Přístřešek postavil Petr úplně sám. „KVH hranoly jsem zavrhl, našel jsem lepší řešení,“ radí tesař z Královéhradecka

Ke krásnému bungalovu patří krásný dřevěný přístřešek. Petr z Královéhradecka jeden takový postavil a v rozhovoru popsal záludnosti, na které je třeba si dávat pozor. Prozradil, jak řešil náročné detaily spojů i odvod vody. Proč doporučuje stavět z BSH hranolů namísto klasických KVH hranolů a na čem lze znatelně ušetřit? V závěru článku také apeloval na ty, kteří by se do stavby svépomocí pouštět rozhodně neměli a měli by si raději objednat zakázku u firmy. Pojďme na to.


Pergola
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Petr Z. (se souhlasem)

Uvedeme vás do situace

Petr chtěl své rodině udělat radost, a tak svépomocí postavil luxusní prosklený přístřešek z pohledových BSH hranolů. Díky tomu, že má zkušenosti z předchozích zaměstnání, kde docházelo ke spojení kovovýroby s dřevovýrobou, mu šla práce pěkně od ruky a za čtyři měsíce (stavby po víkendech) stál přístřešek v plné kráse. Jakožto zkušený kutil popsal níže veškerá úskalí pro začínající stavebníky.

Petře, jaké zkušenosti a dovednosti by podle vás měl mít člověk, aby dokázal postavit takovou stavbu?

Je to určitě o přesnosti a poctivosti. Umět dělat svou práci do detailu a hlavně si umět naplánovat pracovní postupy, přesně si rozkreslit projekt, ideálně v nějakém programu. A samozřejmě je nutnost mít i kvalitní nářadí a stavět z kvalitního materiálu.

Jaký materiál jste konkrétně vy použil na stavbu venkovního přístřešku?

Primárním materiálem byly BSH hranoly. Pak samozřejmě následovala povrchová úprava, jemné zbroušení, zkosení hran a nátěr. Ve finále jsem přidal i kovové kotvení.

Proč jste zvolil BSH hranoly namísto KVH hranolů?

Jedním z důvodů je pohledová kvalita. Ze zkušenosti vím, že KVH hranoly přijdou již z výroby často zkroucené nebo popraskané. Ale hlavní důvod, proč jsem zvolil BSH hranoly, je nosnost. Přístřešek má minimální sklon, tudíž musí mít dostatečnou nosnost, aby odolal například v zimě zátěži sněhu. Zároveň i samotné sklo, které je zde použito, je dost těžké. Obecně tedy BSH hranoly:

  • jsou tvarově stálejší,
  • jsou dostupné v pohledové (Si) i nepohledové (NSi) kvalitě,
  • mají větší pevnost než KVH,
  • vyrábí se na přesnou délku (žádný zbytkový materiál),
  • mají větší dimenze než KVH.

Jaký je rozdíl mezi KVH a BSH hranoly?

KVH hranol je masivní stavební dřevo, které je vyrobeno z jednoho či více kusů dřeva spojených do délky. Naopak BSH hranol je vyrobený lepením několika vrstev dřevěných lamel podélně. Tyto lamely jsou před lepením řádně sušeny, aby se zajistila jejich kvalita a pevnost. Díky složení několika vrstev lamel jsou BSH hranoly pevnější a stabilnější. KVH hranol tedy může být více náchylný k deformacím než BSH v důsledku vnitřních napětí dřeva.

Cenově se BSH a KVH hranoly také liší. Cena BSH hranolu (120 x 200 mm o délce 13 m) je přibližně 5 300 Kč. Ceny KVH hranolů o stejných rozměrech si můžete porovnat zde.

Jaký typ skla jste použil na střechu? A jak vlastně probíhá jeho údržba?

Použil jsem tepelně tvrzené sklo ESG tloušťky 8 mm. Sklo je pochozí, takže údržba se dá řešit ostřikem vapkou a následným setřením. Nebo koupí robota na mytí skla. Celkově se přístřešek ale dost omývá i přirozenou cestou deštěm.

Na co by si měli dávat stavebníci pozor? Co bylo podle vás nejkomplikovanější?

Komplikované bylo například vymyslet zabudování kovového kotvení do dřevěných hranolů. Přístřešek nemá žádné vzpěry v rozích konstrukce, jako to běžně bývá (já jsem je tam mít kvůli vzhledu nechtěl).

Poznámka redakce: Je velmi důležité pohlídat si správnou konstrukční ochranu dřeva a vzdálenost dřevěné konstrukce od terénu. Aby nedošlo k navlhání dřeva, doporučuje se dřevěné prvky umísťovat do výškové úrovně minimálně 300 mm nad terén. Pro více informací o konstrukční ochraně dřeva si přečtěte článek níže.

Konstrukční ochrana dřeva v exteriéru a interiéru

A jak jste tento detail vyřešil?

Vyřešil jsem to pomocí kovového kotvení zafrézovaného a zadlabaného do hranolů jak ve spodní, tak v horní části přístřešku.

Co je potřeba si ještě pohlídat při výrobě?

Je potřeba si vše důkladně rozplánovat, udělat si projekt a vše si na 100 % připravit. Důležité je pohlídat si přesnost při měření a správné rozvržení pracovních postupů.

A kde konkrétně?

Třeba u krokví. Ty jsou usazeny pomocí rybinových spojů a tam je opravdu potřeba dbát na přesné rozměření.

Víte, jaký je rozdíl mezi přístřeškem a pergolou? Ne? Tak to vás bude zajímat článek níže.

Stavba pergoly či přístřešku: Návod jak na povolení a stavbu

Dokázal byste, prosím, popsat postup výroby? Ideálně krok po kroku, aby si podle něj mohli čtenáři projekt také zrealizovat

1. Důkladný projekt, ideálně rozkreslení v programu.
2. Objednání veškerého materiálu.
3. Výkopové práce, zabetonování patek.
4. Po vytvrdnutí betonu se rozměří přesné umístění sloupů.
5. Poté se vyvrtají otvory do betonu a chemickou kotvou se usadí nerezové šroubovice (zaručují pevnost a stabilitu, a především možnost celkového vyrovnání všech sloupů do roviny).
6. V kovovýrobě nechat laserem vypálit kovové plotny.
7. Svaření kovových konzolí.
8. Zafrézování a zadlabání dřevěných sloupů, následné vložení kovových konzolí do připravených otvorů a jejich přivrtání a sešroubování.
9. Nařezání hlavních nosníků a krokví.
10. Vyfrézování rybinových spojů pomocí šablon a horní frézky.
11. Zafrézování a úprava všech nosníků a hranolů podle projektové dokumentace.
12. Kompletní nátěr (5 vrstev).
13. Celková montáž přístřešku a následná montáž skla.

Byl pro vás přístřešek velkou investicí?

Vzhledem k tomu, že jsem již potřebné vybavení v dílně měl, a jelikož jsem se dřevovýrobě věnoval již předtím, tak jsem investoval víceméně pouze do materiálu.

Z hlediska ceny – nevyšlo by levněji, kdyby vám projekt realizovala firma, nebo byste si jej koupil kompletně hotový?

Opět z důvodu toho, že už jsem potřebné vybavení v dílně měl, se mi vyplatilo přístřešek vyrobit sám. Pokud bych si ale měl kvůli tomu vybavit dílnu kvalitním nářadím, tak by se spíše vyplatilo nechat si přístřešek zhotovit od firmy, která se tím zabývá.

V čem je podle vás lepší váš projekt vyrobený svépomocí oproti kupovanému kusu?

U mého projektu jsem si 100% jistý kvalitou spojů a precizností v průběhu celé výroby. A zároveň jsem nenašel nikoho, kdo by mi vyrobil přístřešek z BSH hranolů v takovémto provedení a za přijatelnou cenu.

Na čem lze v průběhu takového projektu ušetřit?

Člověk může zkusit poptat cenu materiálu (dřevo a sklo) u různých prodejců, aby sehnal co nejlepší cenovou nabídku. Ale jinak zde není moc na čem šetřit, aby byla zároveň zajištěna požadovaná kvalita přístřešku.

Kdybyste byl opět na začátku, bylo by něco, co byste udělal jinak?

Asi ne. Stálo mě to poměrně dost času, který jsem strávil promýšlením, rozkreslováním a celkovými přípravami, ale rozhodně to stálo za to a jsem s přístřeškem maximálně spokojen, já i moje rodina.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Bungalov na klíč (63 m2) za dostupnou cenu je navržený přesně pro seniory

Co se podle vás nejvíce povedlo na realizaci?

Jsem hrdý na zakomponování kovových prvků do vnitřků rohů konstrukce a spodků sloupků, které nejsou vidět, ale zaručují 100% stabilitu a pevnost celé konstrukce a bez problémů nahradí klasické vzpěry. Díky tomu dostane přístřešek ještě modernější a elegantnější vzhled, který ještě mnohonásobněji vynikne v kombinaci se skleněnou krytinou.

Co byste vzkázal lidem, kteří zvažují podobný projekt?

Pokud máte zkušenosti s prací se dřevem a kvalitní vybavení, tak do toho jděte, ale dbejte na preciznost a neuspěchejte to. Pokud ne, tak dejte přednost oslovení firmy, která se výrobou přístřešků z BSH hranolů zabývá.

Chystáte se na další podobné projekty?

Ano, výrobě přístřešků z BSH hranolů jsem se rozhodl věnovat na plno a již v rámci letošního jara a léta mě čeká několik projektů.

Velice děkujeme Petrovi za poskytnutý rozhovor pro stavební portál Dřevostavitel a přejeme mu mnoho úspěšných projektů do budoucna.

Vydáno dne:
09.03.2024

Photocredit: Petr Z. (se souhlasem)

19

6 důvodů pro KVH hranoly

Není hranol jako hranol. Co to je KVH a proč byste z něj měli stavět?.. Číst více →Proč na krovy používat KVH hranoly? Jsou opravdu dražší?

Ekonomické srovnání krovu z KVH hranolů a z běžného nevysušeného řeziva.. Číst více →Stavba pergoly či přístřešku: Návod jak na povolení a stavbu

Je potřeba stavební povolení? Jaké zásady u stavby zahradního přístřešku a pergoly dodržovat, si povíme v článku... Číst více →Modřínová terasová prkna – jasná volba při stavbě stylové terasy u domu svépomocí

Moderní a stylová konstrukce modřínové terasy u domu ve svahu byla hotová za 3 měsíce. Petr ji zvládl postavit svépomocí pro svoji kamarádku Eriku. Kolik by stál materiál na takovou terasu při dnešních cenách?.. Číst více →Ivan ušetřil na stavbě venkovního přístřešku. Podělil se s námi o postup pro laiky a dodal i výkresy ke stažení

Šikovný kutil pan Ivan postavil luxusní venkovní přístřešek svépomocí. Rodina tak značně ušetřila... Číst více →Přístřešek na auto postavil tesař sousedovi o 100 tisíc levněji. Podělil se o postup i rozpočet

Na dobré sousedské vztahy se někde už jen nostalgicky vzpomíná. Nikoli však na Plzeňsku, kde je stále normální si vzájemně pomáhat. Tak začíná příběh šikovného kutila Tomáše, který neváhal vyhovět prosbě svého souseda... Číst více →Přístřešek, venkovní sauna a udírna. Starostlivý otec Ivan překvapil svoji rodinu novou zahradou

Přestože pracuje Ivan jako projektový manažer a zkušeností se dřevem příliš neměl, dokázal svépomocí postavit přístřešek, venkovní saunu a udírnu. Stáhněte si výkresy s kótami a prohlédněte si také fotopostup v galerii... Číst více →Rodinný dům 4kk na klíč za 3,6 mil. Součástí je dřevěná terasa a garážový přístřešek

Výběr ideálního bydlení není jednoduchý úkol. Dům musí splnit nejen dispoziční požadavky, ale i specifické nároky budoucích majitelů... Číst více →Dřevěný přístřešek postavený svépomocí vyjde levněji. Srovnali jsme ceny materiálů – březen 2024

Kolik ušetříte na zahradním přístřešku, budete-li si ho stavět svépomocí? Dost na to, abyste za tyto peníze koupili iPhony celé rodině, nové spotřebiče, ojeté auto nebo jeli na krásnou dovolenou... Číst více →KVH hranoly a sibiřský modřín nahradil Lumír levnějším materiálem. „Vypadají stejně a ušetřil jsem statisíce,“ říká

Pan Lumír s partnerkou Taťánou stavěli v době největšího zdražování materiálů, které pamatujeme. I přesto však na výstavbě ušetřili 30 % z celkové částky. Prozradili, jaké materiály nahradili levnějšími variantami... Číst více →