HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Přízemní, nebo patrový? Jak si vybrat správný typ domu a na co si dát pozor

Většina z nás má svoje vysněné bydlení. Pro někoho je to obrovská patrová vila s bazénem, pro jiného soběstačný bungalov ze dřeva. V duchu si představujeme, jak bude domek vypadat a co vše v něm bude. Když ale přijde na věc, je dobré se znovu pořádně nad podobou budoucího obydlí zamyslet. Většina lidí postaví v životě maximálně jeden dům, ve kterém potom žije hodně dlouhou dobu. Dům by tedy měl splňovat požadavky na příjemné bydlení v různých životních etapách.


Patrové domy, nebo bungalovy?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Mikkel Frost (se souhlasem)

První rozhodnutí: bungalov, nebo patrový

Jedním z nejzásadnějších rozhodnutí při stavbě domu je výběr mezi přízemním a patrovým. Není to jednoduché rozhodnutí, protože nelze jednoznačně říct, který je levnější, výhodnější či lepší pro život. Jak patrový, tak přízemní domek má své výhody a nevýhody a záleží na situaci a představách každého budoucího majitele, čemu dá přednost. Abychom vám rozhodování ulehčili, sepsali jsme vše, na co je třeba při výběru dát pozor, do jednoho článku. Spoustu inspirace a krásných patrových domů i bungalovů si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Mikkel Frost (se souhlasem), Marcus Linderoth, Kasper Dudzik, MF+ Arquitetos

1. Velikost a tvar pozemku je zásadní

Přízemní domek je na velikost a tvar pozemku náročnější. Ne nadarmo jsou bungalovy typické pro rovinaté otevřené krajiny, zatímco hornatější oblasti jsou osazeny domky spíše patrovými. Máte-li pozemek v kopci či na nerovném terénu, je pro vás volba patra jasná. Stejně tak v případě, kdy pozemek není příliš velký a po stavbě přízemního domku by už nezbylo nic na zahradu. Samozřejmě přízemní domek může zabrat stejnou zastavěnou plochu jako patrový, ale potom musíte počítat s podstatně menším počtem pokojů. Pokud tedy pozemek teprve hledáte a sníte o bungalovu, myslete na to, aby byl dostatečně velký a rovný.

2. Vyjde levněji bungalov, nebo patrový dům?

Ušetřím, když postavím pouze přízemní dům? To je častá otázka, na kterou ovšem není úplně jednoznačná odpověď. Při stavbě bungalovu nejspíš utratíte více peněz za pozemek. Také základová deska a střecha budou podstatně větší a tedy i dražší. Ušetříte naopak za zdivo, stropy a schodiště. Přízemní domek bude mít větší tepelné ztráty, ale zase nepotřebujete vyhřívat schodiště a chodby v patře.

3. Jak je to s velikostí domu?

Samozřejmě záleží jen na velikosti pozemku a výšce konta, jak velký dům si postavíte. Obecně ale platí, že bungalovy nabízejí nižší počet místností než domek patrový. Promyslete tedy dobře, kolik místností potřebujete, aby vám za pár let nechyběly. Do patra se dá vměstnat i pokoj pro hosty či místo na pingpongový stůl. Na druhou stranu je u přízemního domku jednodušší jeden, dva pokoje v budoucnu přistavět.

4. Jedna nebo dvě generace?

Patrové domky jsou ideální v případě, že v nich žije více generací. U bungalovu je složitější ho rozdělit tak, aby každá generace měla své soukromí. Naopak patra takové řešení sama nabízí. Často se setkáváme s tím, že rodiče uvolní horní patro rodině potomka a sami z praktických důvodů obývají přízemí. Přízemní domky vyhovují více rodinám, které jsou semknuté a rádi tráví čas spolu. Hodně rodin, které se rozhodnou pro bungalov či jiný typ přízemního rodinného domku, uvádí semknutost rodiny a otevřenost prostoru jako hlavní výhodu tohoto typu bydlení.

Mohlo by vás zajímat: Moderní dvougenerační bydlení – dvojbungalov ze dřeva

5. Bezbariérový, nebo schody?

Jeden z nejzásadnějších rozdílů je přítomnost schodiště. Bungalov může být plně bezbariérový, popřípadě má dva, tři schody u vchodu. To je jeho největší výhoda a hlavní důvod, proč tento typ volí stále více rodin. Dům bez schodů je praktický ve všech ohledech. Máte malé děti? V bezbariérovém domě nemusíte být neustále ve střehu, jestli nelezou nahoru do schodů. Stárnete a nohy už vám neslouží jako dřív? I tady je bungalov ideální, žádné každodenní chození do schodů, které je nejen namáhavé, ale ve vyšším věku i nebezpečné.

6. Je pro vás propojení s přírodou důležité?

Přízemní domek může být více propojen se svým okolím. Z každého pokoje můžou vést dveře na zahradu a otevření velkých francouzských oken pomůže v teplých dnech propojit interiér s terasou či přímo zahradou.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
27.08.2021

Photocredit: Mikkel Frost (se souhlasem)

2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE