HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Přízemní, nebo patrový? Jak si vybrat správný typ domu a na co si dát pozor

Většina z nás má svoje vysněné bydlení. Pro někoho je to obrovská patrová vila s bazénem, pro jiného soběstačný bungalov ze dřeva. V duchu si představujeme, jak bude domek vypadat a co vše v něm bude. Když ale přijde na věc, je dobré se znovu pořádně nad podobou budoucího obydlí zamyslet. Většina lidí postaví v životě maximálně jeden dům, ve kterém potom žije hodně dlouhou dobu. Dům by tedy měl splňovat požadavky na příjemné bydlení v různých životních etapách.


Patrové domy, nebo bungalovy?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Mikkel Frost (se souhlasem)

První rozhodnutí: bungalov, nebo patrový

Jedním z nejzásadnějších rozhodnutí při stavbě domu je výběr mezi přízemním a patrovým. Není to jednoduché rozhodnutí, protože nelze jednoznačně říct, který je levnější, výhodnější či lepší pro život. Jak patrový, tak přízemní domek má své výhody a nevýhody a záleží na situaci a představách každého budoucího majitele, čemu dá přednost. Abychom vám rozhodování ulehčili, sepsali jsme vše, na co je třeba při výběru dát pozor, do jednoho článku. Spoustu inspirace a krásných patrových domů i bungalovů si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Mikkel Frost (se souhlasem), Marcus Linderoth, Kasper Dudzik, MF+ Arquitetos

1. Velikost a tvar pozemku je zásadní

Přízemní domek je na velikost a tvar pozemku náročnější. Ne nadarmo jsou bungalovy typické pro rovinaté otevřené krajiny, zatímco hornatější oblasti jsou osazeny domky spíše patrovými. Máte-li pozemek v kopci či na nerovném terénu, je pro vás volba patra jasná. Stejně tak v případě, kdy pozemek není příliš velký a po stavbě přízemního domku by už nezbylo nic na zahradu. Samozřejmě přízemní domek může zabrat stejnou zastavěnou plochu jako patrový, ale potom musíte počítat s podstatně menším počtem pokojů. Pokud tedy pozemek teprve hledáte a sníte o bungalovu, myslete na to, aby byl dostatečně velký a rovný.

2. Vyjde levněji bungalov, nebo patrový dům?

Ušetřím, když postavím pouze přízemní dům? To je častá otázka, na kterou ovšem není úplně jednoznačná odpověď. Při stavbě bungalovu nejspíš utratíte více peněz za pozemek. Také základová deska a střecha budou podstatně větší a tedy i dražší. Ušetříte naopak za zdivo, stropy a schodiště. Přízemní domek bude mít větší tepelné ztráty, ale zase nepotřebujete vyhřívat schodiště a chodby v patře.

Mohlo by vás zajímat: Moderní bungalovy – přehled nejoblíbenějších českých projektů

3. Jak je to s velikostí domu?

Samozřejmě záleží jen na velikosti pozemku a výšce konta, jak velký dům si postavíte. Obecně ale platí, že bungalovy nabízejí nižší počet místností než domek patrový. Promyslete tedy dobře, kolik místností potřebujete, aby vám za pár let nechyběly. Do patra se dá vměstnat i pokoj pro hosty či místo na pingpongový stůl. Na druhou stranu je u přízemního domku jednodušší jeden, dva pokoje v budoucnu přistavět.

4. Jedna nebo dvě generace?

Patrové domky jsou ideální v případě, že v nich žije více generací. U bungalovu je složitější ho rozdělit tak, aby každá generace měla své soukromí. Naopak patra takové řešení sama nabízí. Často se setkáváme s tím, že rodiče uvolní horní patro rodině potomka a sami z praktických důvodů obývají přízemí. Přízemní domky vyhovují více rodinám, které jsou semknuté a rádi tráví čas spolu. Hodně rodin, které se rozhodnou pro bungalov či jiný typ přízemního rodinného domku, uvádí semknutost rodiny a otevřenost prostoru jako hlavní výhodu tohoto typu bydlení.

Mohlo by vás zajímat: Moderní dvougenerační bydlení – dvojbungalov ze dřeva

5. Bezbariérový, nebo schody?

Jeden z nejzásadnějších rozdílů je přítomnost schodiště. Bungalov může být plně bezbariérový, popřípadě má dva, tři schody u vchodu. To je jeho největší výhoda a hlavní důvod, proč tento typ volí stále více rodin. Dům bez schodů je praktický ve všech ohledech. Máte malé děti? V bezbariérovém domě nemusíte být neustále ve střehu, jestli nelezou nahoru do schodů. Stárnete a nohy už vám neslouží jako dřív? I tady je bungalov ideální, žádné každodenní chození do schodů, které je nejen namáhavé, ale ve vyšším věku i nebezpečné.

6. Je pro vás propojení s přírodou důležité?

Přízemní domek může být více propojen se svým okolím. Z každého pokoje můžou vést dveře na zahradu a otevření velkých francouzských oken pomůže v teplých dnech propojit interiér s terasou či přímo zahradou.

Zdroj informací: Eva Zupančič

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
27.08.2021

Photocredit: Mikkel Frost (se souhlasem)

3

Dřevostavby do 2 milionů – menší bungalov na klíč

Pokud máte limit 2 miliony, nekupujte dřevostavbu za 1,99 milionu. Proč?

Dřevostavby jako bungalovy: Proč je to výhodné?

Proč je výhodné stavět dřevostavby jako bungalovy? Odpověď v příspěvku

Moderní bungalov na tradiční farmě? Posuďte sami, jak se architektům povedl

Je možné postavit moderní vzdušný bungalov na tradiční farmě v jižní Anglii? Přečtěte si náš článek a posuďte sami, jak se architektům podařilo skloubit staré s novým.

Na stará kolena nový dům – proč se tak rozhodli a jak se jim žije?

Stavět si dům na stáří má obrovskou výhodu. Už totiž víte, co chcete. Znáte sebe i své potřeby. Nechte se inspirovat tímto moderním bungalovem, který si nechal postavit starší pár, Iveta a Michal.

Moderní bungalov připomíná svým uspořádáním starou tradiční farmu

Pokud máte také rádi bungalovy pro jejich praktičnost a jednoduchost, díky které krásně zapadnou do okolní krajiny, nenechte si ujít dnešní článek. Prohlédněte si tři bungalovy v jednom.

Energeticky soběstačný domek dává staršímu páru vytoužený klid a soukromí

Moderní dům, který si veškerou energii vyrobí sám a svým obyvatelům zajistí maximální klid a soukromí. To je splněný sen staršího páru.

Elegantní rybářský domek vrací jeho majitele do dětství

Domek s výhledem na jezero slouží třem generacím jako útočiště ve volných dnech. A v budoucnu z něj bude bydlení na důchod.

Domek, ve kterém se všechno dění točí kolem kuchyně

Design domku ukrytého mezi vzrostlými stromy je jako vystřižený z 50. let minulého století, kdy se vše točilo kolem kuchyně.

Lada s Patrikem to nevzdali a dnes bydlí ve svém vysněném bungalovu

Na návštěvě u Lady a Patrika se budete cítit jako doma. Sympatická majitelka bungalovu nám prozradila, jak se její rodině v dřevostavbě žije.

Rodinný dům se zastavěnou plochou 400 metrů čtverečních si na skromnost nehraje

Prostorný dům s rozlohou zastavěné plochy kolem 400 metrů čtverečních si rozhodně na skromnost nehraje. Slouží k obývání pro rodinu se dvěma dětmi a dvěma psy, kteří často vítají ve svém domě návštěvy. Proč při takové ploše majitelé odmítli postavit patrový dům?