Dřevostavby do 2 milionů – menší bungalov na klíč
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevostavby do 2 milionů – menší bungalov na klíč

Dřevostavbu za 1 milion postavit jde, ale zapotíte se u toho. Dřevostavby za 1,5 milionu již nabízí více možností, a to i pokud se necítíte na částečnou stavbu svépomocí a jsou-li vaše finanční možnosti jasně dané.

Pokud však máte pozemek a 2 miliony, které chcete do dřevostavby investovat, pořídíte za tuto cenu už hotový menší domek na klíč. Stále jsou však věci, na které je však potřeba myslet a dát si na ně pozor. Které to jsou, se dozvíte v tomto článku.


Domečky a nápis dřevostavba do 2 milionů
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Přízemní dřevostavby o velikosti bytu

Za 2 miliony korun už vám i kvalitní firma postaví menší přízemní domek na klíč. Počítejte s tím, že tato dřevostavba bude mít spíše užitnou plochu bytu, tedy maximálně okolo 70 m². Dejte si hlavně pozor na to, aby byla dřevostavba za uvedenou cenu vč. 15% DPH a základové desky, protože tyto položky jsou velmi podstatnou částí celé stavby.

TIP: Jednoduchý výpočet velikosti dřevostavby podle její ceny, si můžete snadno ověřit v naší kalkulačce cena dřevostavby.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: 100 dřevostaveb, Jeffrey Waldman

Pokud máte jasný limit 2 miliony, nekupujte dřevostavbu za 1,99 milionu

V případě, že je výše investice do vaší nové dřevostavby jasně limitována částkou 2 miliony, doporučuji vybírat z katalogových cen okolo 1,5–1,7 milionu. I když je uvedená katalogová cena vč. DPH a základové desky, připočítejte minimálně 80–100 tisíc Kč na přípojky. Abyste mohli v domě skutečně začít bydlet, budete v něm potřebovat taky kuchyňskou linku, základní spotřebiče a alespoň minimální nábytek, což vám spolkne dalších 200 tisíc.

TIP: Pokud vám bude v rozpočtu něco zbývat, investujte tyto prostředky raději do lepšího zateplení domu než do prvotřídního vybavení, aneb Na čem se v dřevostavbě nevyplatí šetřit?

Další „drobné“ výdaje se při stavbě rychle sčítají

Další důvod, proč se nepohybovat přesně na maximální hranici 2 milionů, je i spousta dalších výdajů, které jsou se stavbou spojeny, ale o kterých se moc nemluví, jako je například zaměření geodetem, radonový průzkum, odhadce z banky, napojení na inženýrské sítě a nejrůznější další „drobné částky“, které v součtu už tak drobné nejsou. Možná se vám to bude zdát hodně, ale na tyto „drobné“ výdaje si připravte finanční rezervu okolo 100 tisíc. Nemalou částku tvoří také projekt vaší dřevostavby pro účely stavebního povolení.

Čtěte dále: Co musí obsahovat projektová dokumentace?

Uvedená cena dřevostavby je uváděná jako konečná, ale…

Počítejte také s tím, že katalogová cena dřevostavby 2 miliony korun na klíč, která je uvedena jako konečná, většinou konečná není. Připravte se na to, že budete chtít posunout nějakou příčku nebo zmenšit čí zvětšit okno nebo posunout dveře. Všechny tyto změny oproti původnímu projektu jsou samozřejmě zpoplatněny.

Aby toho nebylo málo, tak si stavbu nejspíš prodražíte i vy sami. Nezřídka slýchám od klientů, že přece staví jednou v životě, takže chtějí lepší okna, podlahu nebo více izolace než je uvedeno v rozsahu standardní dodávky dřevostavby na klíč

Bude Vás zajímat: Bungalovy jako dřevostavby: Proč je to výhodné?

Rada na závěr

Pokud je výše vaší investice do nového bydlení v dřevostavbě jasně limitována na 2 miliony korun, dívejte se po dřevostavbách okolo 1,5 mil a s klidem sledujte, jak se většími i menšími krůčky limitu rychle blížíte.

Pomohl vám tento článek? Napište nám do diskuse, co byste chtěli k tématu dřevostavby do 2 milionů dále vědět.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Jakub Svoboda
redaktor Dřevostavitele

Vydáno dne:
17.03.2014

53

Mohlo by Vás zajímat: