HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Sprchový kout: Inspirace a praktické rady pro jeho zařízení

Trendem jsou dnes jednoduché a praktické koupelny, které se snadno udržují. Současně by měly být i elegantní a stylové. Když zařizujete koupelnu a jste rozhodnuti pro sprchový kout, výběr tím nekončí, ale začíná. Podle čeho zvolit sprchový kout? Jak zajistit bezúdržbový sprchový kout? Je lepší s vaničkou, nebo bez vaničky? A na jaké detaily, které ve výsledku tvoří koupelnu, si dát pozor?


Sprchový kout
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Bezúdržbový sprchový kout

Praktičnost spojená s elegancí. Tak lze jednoduše popsat trend, který ovládl moderní koupelny. V nich hrají prim především sprchové kouty, které dobře plní svoji funkci a nevyžadují náročnou údržbu. Z modelů se na předních příčkách drží bezúdržbové sprchové kouty vybavené bezrámovými posuvnými dveřmi, které v interiéru vypadají nenásilně. Materiálům především průzračné sklo nebo nerezové patenty. Samotné sprchové kouty jsou vyráběné zejména z akrylátu, který je odolný a cenově dostupný. Rozmáhá se i dražší porcelán nebo luxusní mramor. 

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, <script data-script-purpose="page_timing"> var farm_timing = {}; farm_timing.pag, rogue-designs

Sprchový kout s vaničkou, nebo bez vaničky?

Při rozhodování, jaký typ sprchového koutu zvolit, je třeba si kromě materiálu a tvaru odpovědět i na otázku, zda dáte přednost tomu s vaničkou, nebo bez. Obě řešení mají své výhody a nevýhody.

Sprchový kout s vaničkou

Klasikou jsou sprchové kouty s vaničkou – ty jsou dostupné v mnoha provedeních, designech a materiálech (například akrylát, smalt, keramika, litý mramor). Tvarově se prodávají nejčastěji ve čtverci, obdélníku nebo čtvrtkruhu. Co se týká velikosti, vyrábí se v základních rozměrech od 80 x 80 cm až po opravdu velké sprchové kouty kolem 160 cm délky. Ke klasice patří především sprchové kouty o rozměrech 90 x 90 cm. Liší se i hloubka vaničky. Nejnižší vaničky jsou kolem tří centimetrů (ty jsou ještě považované za bezbariérové). K dostání jsou ale i vyšší vaničky, do nichž napustíte vodu a můžete je do jisté míry využít jako vanu.

Zatímco nízké vaničky jsou pohodlné především seniorům, kteří tak do sprchy mohou snadno vstoupit, hlubší vaničky u sprch oceňují mladé rodiny s malými dětmi. Vyšší vaničku u sprchy lze snadno proměnit v relativně pohodlnou vanu.  Sprchové vaničky se buď obezdívají, připevňují se k podlaze, nebo se do ní mohou přímo zapustit. Technologie montáže se odvíjí od celkové hloubky vaničky.

Sprchový kout bez vaničky

Sprchové kouty bez vaničky jsou vybavené tzv. žlabem složeného z těla, jež je napojeno na sifon, a z roštu. Rošt se vyrábí většinou z nerezu, v luxusnějším provedení i ze skla. Žlaby, do nichž stéká při sprchování voda, se umisťují do podlahy sprchového koutu. Výhodou žlabu (kromě toho, že je zcela bezbariérový) je i skutečnost, že lépe splývá se sprchou, méně ruší a působí více designově. V určitých ohledech je ale náročnější na instalaci, protože se musí přesně položit a spádovat, aby voda dobře odtékala. Co se týká spádování, je vhodné držet se pravidla dvou centimetrů na jeden metr.

Dveře a těsnění sprchového koutu

Především když bydlíte v bytě, nebo máte sprchu umístěnou v patře rodinného domu, je nutné sprchový kout dobře izolovat, abyste nevytopili sousedy nebo sami sebe. Obecně platí, že nejslabším článkem celého sprchového koutu jsou dveře. Už jsme uvedli, že oblíbené jsou především posuvné dveře. Ty mají jednu velkou výhodu – v koupelně významně šetří místo. Na druhou stranu, jejich údržba je náročnější, hůř se čistí (zejména pojezdové drážky).

Čtěte dále: Posuvné dveře na stěnu: 5 výhod, které vám ulehčí život

Při výběru dveří ke sprchovému koutu myslete na to, že při doražení by měly dokonale těsnit. Zvolte si také kvalitní pojezdy, které nebudou zadrhávat. Kolečka by měla být vyrobena z odolného materiálu, optimální je průměr kolem 2 centimetrů, ložiska zvolte bezúdržbová. Tiché otevírání a zavírání sprchy zajistí systém AntiBlock, což oceníte, pokud je vaše koupelna blízko ložnice nebo dětského pokoje.

Samozřejmě, pojezdové dveře nejsou jediným řešením. Vybírat můžete ještě z dalších alternativ. Zalamovací dveře dobře izolují, ale připraví vás o více místa, protože potřebují větší hloubku sprchového koutu. Zvolit můžete i dveře, které se otevírají směrem od sprchového koutu, ale ty jsou rovněž náročnější na prostor.

Sprchové baterie do sprchového koutu

Komfort při sprchování ovlivňují sprchové baterie. Měly by mít dostatečný průtok vody, ale zároveň být úsporné. Baterie ale není jen o ovládání potrubních rozvodů vody. Představuje do jisté míry designový kousek, který ovlivní vzhled vaší sprchy. V základním rozdělení si můžete zvolit buď baterie nástěnné, nebo podmítkové, které jsou zabudované pod omítkou. Existují ruční i hlavové baterie sprchy, přičemž nejvyšší komfort získáte, když zkombinujete obě řešení. Co se týká materiálu, oblíbený je u baterií například chrom, zlato nebo mosaz. Vybírat si můžete z pákových baterií, které jsou oblíbené kvůli svému jednoduchému ovládání a jež současně šetří vodu. Na výběr máte například i z retro baterií, resp. kohoutků.

Detaily, na kterých ve sprchovém koutu záleží

Jestli zařizujete sprchový kout pro seniory, zvažte maximálně bezbariérové řešení. Při sprchování může pomoci také sedátko do sprchového koutu, které je praktické v mnoha ohledech. Bezpečnost ve sprše pro děti, seniory ale i pro vás zvýší protiskluzové podložky, které snadno instalujete přímo do sprchového koutu. 

P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.02.2017

Photocredit: Shutterstock

4

Rekonstrukce koupelny: Fotogalerie a inspirace

Čeká Vás rekonstrukce koupelny? Než se pustíte do díla, podívejte se zde.

Skleněné posuvné dveře: 4 věci, které musíte vědět, než si je koupíte

Přemýšlíte, že si domů pořídíte skleněné posuvné dveře? Proto si přečtete tento článek, který vám celou problematiku skleněných posuvných dveří přiblíží.

Sprchový box není jen levné řešení. Vaší koupelně vtiskne i eleganci

Sprchové boxy nejsou nutně jen levné řešení. Do vaší koupelny mohou vnést luxus a relaxaci, pokud si vyberete sprchový masážní box či parní sprchový box.

Video: IKEA ukazuje, jak pohodlně žít na 30 m2

Řešíte doma problém s nedostatkem soukromí vlivem malého prostoru? I v malém bytě jde bydlet pohodlně. Pojďte se podívat jak!

Elektrický topný žebřík do koupelny: Jak jej správně vybrat?

Máte v koupelně rádi teplo a příjemné prostředí? Řešíte nepříjemný chlad nebo chcete mít prostě suché ručníky? Zatopte si elektrickým topným žebříkem. Poradíme vám, jak topný žebřík do koupelny vybrat.

Ukliďte dům krok za krokem. Na co nezapomenout?

Čeká vás pořádný úklid? Kde na nás číhá největší špína a odkud s úklidem začít? Poradí tipy a rady nejen našich čistomilných babiček.

Stavíte si dům na stáří? Pak jedině bezpečně, úsporně a bezbariérově!

Bydlení pro seniory: Víte, jak si na stáří postavit pohodlné, bezpečné a bezúdržbové sídlo, které navíc potěší levným provozem? Dáme vám pár rad k nezaplacení.

Sprchový kout, nebo vana – pět postřehů, které pomohou při výběru

Sprchový kout má oproti vaně hned několik výhod. Chcete je znát? V dnešním článku vám představíme 5 důvodů, proč dát přednost sprše před vanou.

Vodovodní umyvadlová baterie – rady pro výběr a inspirace do vaší koupelny

Dokončujete novou nebo rekonstruujete starou koupelnu a chybí vám vodovodní umyvadlová baterie? Nevíte, jaký druh zvolit? Inspirujte se v galerii s originálními typy a nápady.

Jednoduchým zařízením jde ušetřit 30 % energií z odpadních vod

Rekuperace tepla z odpadní vody je levný způsob, kterým snížíte ve vaší domácnosti energie pro ohřev TUV (teplé užitkové vody). Jak vlastně funguje?