HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dvacetimetrový tiny house je dokonalým lesním útočištěm mladého páru

První bydlení je pro mladé lidi často splněným snem. Ať už si koupí malý byteček o třiceti metrech čtverečných, nebo si zrekonstruují starou chalupu, o kterou už nikdo nestál, je to něco, od čeho se odrazí do dalšího bydlení a co navždy jejich představy o tom, jak by bydlení mělo a nemělo vypadat, ovlivní. Pár v našem článku věděl, že nechce žít v bytě, ale na nic většího neměl prostředky. Rozhodl se tedy postavit tiny house. A i když je opravdu malý, už teď vědí, že ho budou jen těžko opouštět.


Tiny house na břehu jezera sloužil jako místo ke svatbě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jarusha Brown

Dokonalý pozemek i přes stavební omezení

Když mladí snoubenci připravovali svatbu, hledali i místo, kde by spolu po svatbě mohli bydleli. Věděli, že nechtějí bydlet v bytě ve městě a proto hledali nějaký levný pozemek, na kterém by mohli postavit jednoduchý domek. Když se přišli podívat na volný pozemek kousek za městem, věděli hned, že je to to, co hledají. A to i přesto, že pozemek měl velmi přísná stavební omezení. Jediné, co se na pozemku dalo realizovat, byla opravdu velmi minimalistická stavba. Prohlédněte si jak se s touto výzvou poprali v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jarusha Brown

Výhled a klid jako hlavní devízy pozemku

Malý pozemek stojí na vrcholu kopce, který se tyčí na městečkem. Je od městečka dostatečně blízko, aby se do něj dalo jednoduše každý den dojíždět, zároveň ale dostatečně daleko, aby obyvatelé tiny housu měli klid a cítili se mimo civilizaci. Z kopce je vidět celé město a příroda kolem něj. Od města dělí pozemek nejen výška, ale i hustý les.

Jednoduché požadavky nebylo lehké splnit

Pozemek se nachází v oblasti, kde je nová výstavba přísně regulovaná. Pár naštěstí netoužil po velkém domě, takže se s omezením na dvacet metrů čtverečných obytné plochy bez problémů smířil. Od začátku chtěli domek, který zapadne do zalesněné krajiny a dokáže maximálně využít fantastické výhledy do okolí. Ostatní požadavky byly jednoduché: obývací pokoj, kuchyň, krb na dřevo, koupelna, ložnice, terasa, dřevník a venkovní sprcha. Pro architekta nic těžkého, kdyby se to vše nemuselo vejít na velmi malou plochu.

Velká část dne se odehrává venku

Domek byl navržen stejně k bydlení uvnitř jako venku. Kolem domku se táhne obrovská terasa s grilem a venkovní sprchou. O pár metrů níže je ještě jedna menší terasa s dřevěnou vířivkou, ve které se můžete nahřívat v horké vodě a pozorovat hvězdy nebo město pod vámi. Jelikož je domek úplně skrytý v lese a nikde poblíž není ani živáčka, nemusí si obyvatelé dělat starosti se soukromím, když se sprchují nebo odpočívají ve vířivce. Na terasách jsou umístěna křesla a pohodlné židle pro přátele, kteří chodí mladý pár často navštěvovat.

Napřed svatba, potom hned stěhování

Místo se snoubencům líbilo tak moc, že se na něm rozhodli uspořádat ještě před nastěhováním svatbu. Využity byly obě terasy, ze kterých hosté mohli obdivovat neuvěřitelné výhledy. Právě kvůli výhledům byl dům orientován na severovýchod, takže obyvatelé můžou z horního patra přehlédnout celou úžinu až k centru města. Tiny house je vybaven velkými, nadměrnými okny a skleněnými posuvnými dveřmi od podlahy až ke stropu, takže celý prostor vypadá mnohem větší než reálných 10 metrů čtverečných. Okna byla strategicky umístěna po celém domě, včetně malého otvoru ve spodní části schodiště, který umožňuje dostat přirozené světlo do kuchyňského koutu.

Plno dobrých nápadů pro zvětšení prostoru

Malé prostory jsou plné velkých nápadů  od chytrých úložných řešení až po místnosti s neobvyklým tvarem. Záchod je zastrčen pod schody pro úsporu místa a v kuchyni je otevřený regál, který nezabírá tolik vizuálního a fyzického prostoru, jaký by zabíraly horní skříňky. Jednoduché a svěží interiéry využívají bílou barvu a bílé prkenné obložení je orientováno svisle i vodorovně. Kuchyňský kout podél zadní stěny má neutrální paletu černé barvy, která vystupuje proti bílým stěnám. Celý prostor je velmi kompaktní, ale nepůsobí stísněně. Navíc je doplněn venkovními prostory, které obyvatelům tiny housu dávají pocit prostornosti a vzdušnosti. Více než tisíc slov vám ale řeknou přímo ukázky jejich inspirativního řešení ve fotogalerii.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
29.09.2019

Photocredit: Jarusha Brown

3

Tiny House jako fenomén: Chytré bydlení, kde není ani centimetr navíc

Účelné bydlení ve vlastním domku, ale na minimální ploše. I tak by se dal charakterizovat fenomén tiny house. Co všechno se za tímto pojmem skrývá a jak se v malých domcích trvale bydlí?

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě

Postavte si vlastní tiny house na kolečkách. V prvním díle našeho seriálu vás provedeme krok za krokem počáteční fází stavby.

Minidomek pro mladý bezdětný pár, který miluje outdorové sporty

Milujete sport a domů si chodíte především jen odpočinout? Postavte si minidomek jako mladý pár outdoorových sportovců.

Tiny house, jaký jste ještě neviděli

Chtěli byste si pořídit nějaký neobvyklý tiny house na kolečkách? Co třeba se skleníkem a houpačkou jako pár v našem článku?

Tiny house, který rozhodně nikdo nepřehlédne

Krásný tiny house na kolečkách, který přitahuje pozornost každého kolemjdoucího a na cestách je naprosto nepřehlédnutelný.

Rustikální tiny house dává svým obyvatelům svobodu

Majitelka rustikálního tiny house říká, že jim dal nečekanou svobodu. Co si myslíte vy, dokázali byste v něčem tak malém bydlet a necítit se omezeně?

Starší pár si na důchod splnil celoživotní sen: pořídil si mobilní domek

Když si starší pár nechal vyrobit mobilní domek na míru, splnil si tím svůj životní sen: mít svůj tiny house na kolečkách a cestovat s ním po celých Spojených státech.

Prostorná maringotka se stala ideálním bydlením pro dva dobrodruhy

Moderní tiny house na kolečkách vás překvapí svojí prostorností, komfortem a množstvím světla. Ideální bydlení pro dva dobrodruhy.

Černý tiny house na kolečkách je obklopený australskou divočinou

Energeticky samostatný minidomek na kolečkách stojí uprostřed australské divočiny a je tím ideálním místem k dokonalému odpočinku. Prohlédněte si ho v naší bohaté fotogalerii.

Luxusní maringotka jako útočiště před shonem a hlukem každodenního života

Moderní mini domek na kolečkách je minimalistický, přesto luxusně zařízen a pro své majitele je ideálním útočištěm před hlukem a shonem. Nahlédněte do něj s námi.