HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Dvacetimetrový tiny house je dokonalým lesním útočištěm mladého páru

První bydlení je pro mladé lidi často splněným snem. Ať už si koupí malý byteček o třiceti metrech čtverečných, nebo si zrekonstruují starou chalupu, o kterou už nikdo nestál, je to něco, od čeho se odrazí do dalšího bydlení a co navždy jejich představy o tom, jak by bydlení mělo a nemělo vypadat, ovlivní. Pár v našem článku věděl, že nechce žít v bytě, ale na nic většího neměl prostředky. Rozhodl se tedy postavit tiny house. A i když je opravdu malý, už teď vědí, že ho budou jen těžko opouštět.


Tiny house na břehu jezera sloužil jako místo ke svatbě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jarusha Brown

Dokonalý pozemek i přes stavební omezení

Mladí kanadští snoubenci Ali a Kris připravovali svatbu a hledali místo, kde by spolu po svatbě bydleli. Věděli, že nechtějí bydlet v bytě ve městě a proto hledali nějaký levný pozemek, na kterém by mohli postavit jednoduchý domek. Když se přišli podívat na pozemek na ostrově blízko Vancouveru, věděli hned, že je to to, co hledají. A to i přesto, že pozemek měl velmi přísná stavební omezení. Nesměla na něm stát stavba s půdorysem větším než deset metrů čtverečných a vyšší než pět metrů. Čili opravdu malý domeček. Prohlédněte si ho včetně jejich romantického novomanželského apartmá.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jarusha Brown

Výhled a klid jako hlavní devízy pozemku

Malý pozemek stojí na vrcholu kopce, který se tyčí na městečkem. Je od městečka dostatečně blízko, aby se do něj dalo jednoduše každý den dojíždět, zároveň ale dostatečně daleko, aby obyvatelé tiny housu měli klid a cítili se mimo civilizaci. Z kopce je vidět celé město a příroda kolem něj. Od města dělí pozemek nejen výška, ale i hustý les.

Jednoduché požadavky nebylo lehké splnit

Pozemek se nachází v oblasti, kde je nová výstavba přísně regulovaná. Pár naštěstí netoužil po velkém domě, takže se s omezením na dvacet metrů čtverečných obytné plochy bez problémů smířil. Kris a Ali od začátku chtěli domek, který zapadne do zalesněné krajiny a dokáže maximálně využít fantastické výhledy do okolí. Ostatní požadavky byly jednoduché: obývací pokoj, kuchyň, krb na dřevo, koupelna, ložnice, terasa, dřevník a venkovní sprcha. Pro architekta nic těžkého, kdyby se to vše nemuselo vejít na velmi malou plochu.

Velká část dne se odehrává venku

Domek byl navržen stejně k bydlení uvnitř jako venku. Kolem domku se táhne obrovská terasa s grilem a venkovní sprchou. O pár metrů níže je ještě jedna menší terasa s dřevěnou vířivkou, ve které se můžete nahřívat v horké vodě a pozorovat hvězdy nebo město pod vámi. Jelikož je domek úplně skrytý v lese a nikde poblíž není ani živáčka, nemusí si obyvatelé dělat starosti se soukromím, když se sprchují nebo odpočívají ve vířivce. Na terasách jsou umístěna křesla a pohodlné židle pro přátele, kteří chodí mladý pár často navštěvovat.

Napřed svatba, potom hned stěhování

Místo se snoubencům líbilo tak moc, že se na něm rozhodli uspořádat ještě před nastěhováním svatbu. Využity byly obě terasy, ze kterých hosté mohli obdivovat neuvěřitelné výhledy. Právě kvůli výhledům byl dům orientován na severovýchod, takže obyvatelé můžou z horního patra přehlédnout celou úžinu až k centru města Vancouver. Tiny house je vybaven velkými, nadměrnými okny a skleněnými posuvnými dveřmi od podlahy až ke stropu, takže celý prostor vypadá mnohem větší než reálných 10 metrů čtverečných. Okna byla strategicky umístěna po celém domě, včetně malého otvoru ve spodní části schodiště, který umožňuje dostat přirozené světlo do kuchyňského koutu.

Plno dobrých nápadů pro zvětšení prostoru

Malé prostory jsou plné velkých nápadů  od chytrých úložných řešení až po místnosti s neobvyklým tvarem. Záchod je zastrčen pod schody pro úsporu místa a v kuchyni je otevřený regál, který nezabírá tolik vizuálního a fyzického prostoru, jaký by zabíraly horní skříňky. Jednoduché a svěží interiéry využívají bílou barvu a bílé prkenné obložení je orientováno svisle i vodorovně. Kuchyňský kout podél zadní stěny má neutrální paletu černé barvy, která vystupuje proti bílým stěnám. Celý prostor je velmi kompaktní, ale nepůsobí stísněně. Navíc je doplněn venkovními prostory, které obyvatelům tiny housu dávají pocit prostornosti a vzdušnosti. Prohlédněte si celý domek v naší fotogalerii.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
29.09.2019

Photocredit: Jarusha Brown

2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE