HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chata s masivním komínem je postavena na skále – má dokonalý výhled na fjord

Pokud se vydáte do pustiny, od norského Trondheimu přibližně 150 kilometrů na sever, pohoda rozhodně není to, co byste v cíli cesty čekali. A to je první překvapení, které pro vás chata v Rones má. I když je co do svých rozměrů skromná, stísněnost tu nepocítíte. Nápadité zpracování stavby a chytrý design interiéru, vedený v dřevěném víceúčelovém nábytku, totiž dělá z mála hodně.


Chata s fjordem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Sanden+Hodnekvam Architects

Chata v Rones zaujme svou izolovanou pozicí a také umístěním na příkrém svahu. Má to své opodstatnění. Lidé sem chodí hledat klid, a tak jim samota nevadí. A ono usazení do svahu? To je zase diktováno podmínkami okolního prostředí – jen odtud totiž přehlédnete celou šířku fjordu, který se nachází kousek odtud. Svažitý terén se nutně musel projevit i v návrhu stavby, která tak ze své podstaty není čirou, ale kombinovanou dřevostavbou. Je totiž usazena na betonovém soklu, který ji drží na místě a tvoří oporu celé jedné stěny. Prohlédněte si speciální stavbu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Sanden+Hodnekvam Architects

Je třeba se o něco opřít

Zdejší počasí umí být nekompromisní, a tak strukturální odolnost stavby z exponované návětrné strany oceníte. Jinak si ale zachovává lehkost a eleganci dřevostavby. Což je zdrojem dalšího překvapení: objekt je ve své podstatě dvoutvářný, jeho struktuře dominují dva materiály protichůdných vlastností, a přitom je překvapivě kompaktní. Nezabírá víc místa, než nutně musí. A to je její další klad. Kromě šedivé kontury nad horizont vystupujícího komína a ostré hrany nakloněné střechy je totiž stavba prakticky neviditelná. Jako by tu ani nebyla. 

Aby tu nebylo plno

Tři stěny vymezující objekt v terénu jsou do značné míry prosklené. Respektive, dvě stěny zachovávají plno-prosklený profil širokorámovými okny. I proto působí interiér světlým a vzdušným dojmem. Je to důležité, protože obytný prostor se nachází na pouhých 47 metrech čtverečních, v podstatě velikosti garsonky. A takové místo se může stát velmi rychle přeplněné a přesycené a ztratit své kouzlo jednoduché pohody. Jenže tady k tomu nedochází. Díky unikátně zpracovanému vybavení a vnitřnímu plánu.

K pohodlí nepotřebujete omračující prostor

Přízemí dominuje exponovaný beton, na podlaze hlazený a spárovaný, stěnách i předělu stropů hrubý a bez povrchových úprav. Svrchní úroveň je vystavena z CLT laminovaných bloků trojúhelníkovitého průřezu, které nesou střechu. Příkrý jednostranný sklon střechy evokuje architekturu severských chat a tmavé provedení tento dojem ještě utvrzuje. Vchod dovnitř se nachází z úrovně druhého patra, kde se za malou šatnou nachází koupelna, ložnice a samozřejmě také střídavé schodiště směřující ke kuchyni.

Nábytek na míru? Nezbytnost, když chcete pohodu v malém interiéru

Patro s ložnicí zlidšťují světlé obklady z borovice a smrku, které celkový tíživý pocit z masivu betonové stavby vylehčují. Vzhledem k minimálnímu prostoru byl veškerý nábytek navržen přímo architekty na míru objektu a vyhotovil jej místní truhlář. Hlavním rysem jeho provedení je tlak na zvýšení kapacity úložného prostoru, často formou vestavěných skříní. Cílem této snahy je, že když do chaty dorazíte s batožinou a uložíte ji do vestavěných skříní, zmizí tím i nepořádek. Zůstane jen hezké místo s pěkným výhledem, ve kterém si můžete naplno užít svou dovolenou.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
02.08.2020

Photocredit: Sanden+Hodnekvam Architects

2

Mohlo by Vás zajímat: