HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Chata s masivním komínem je postavena na skále – má dokonalý výhled na fjord

Pokud se vydáte do pustiny, od norského Trondheimu přibližně 150 kilometrů na sever, pohoda rozhodně není to, co byste v cíli cesty čekali. A to je první překvapení, které pro vás chata v Rones má. I když je co do svých rozměrů skromná, stísněnost tu nepocítíte. Nápadité zpracování stavby a chytrý design interiéru, vedený v dřevěném víceúčelovém nábytku, totiž dělá z mála hodně.


Chata s fjordem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Sanden+Hodnekvam Architects

Chata v Rones zaujme svou izolovanou pozicí a také umístěním na příkrém svahu. Má to své opodstatnění. Lidé sem chodí hledat klid, a tak jim samota nevadí. A ono usazení do svahu? To je zase diktováno podmínkami okolního prostředí – jen odtud totiž přehlédnete celou šířku fjordu, který se nachází kousek odtud. Svažitý terén se nutně musel projevit i v návrhu stavby, která tak ze své podstaty není čirou, ale kombinovanou dřevostavbou. Je totiž usazena na betonovém soklu, který ji drží na místě a tvoří oporu celé jedné stěny. Prohlédněte si speciální stavbu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Sanden+Hodnekvam Architects

Je třeba se o něco opřít

Zdejší počasí umí být nekompromisní, a tak strukturální odolnost stavby z exponované návětrné strany oceníte. Jinak si ale zachovává lehkost a eleganci dřevostavby. Což je zdrojem dalšího překvapení: objekt je ve své podstatě dvoutvářný, jeho struktuře dominují dva materiály protichůdných vlastností, a přitom je překvapivě kompaktní. Nezabírá víc místa, než nutně musí. A to je její další klad. Kromě šedivé kontury nad horizont vystupujícího komína a ostré hrany nakloněné střechy je totiž stavba prakticky neviditelná. Jako by tu ani nebyla. 

Aby tu nebylo plno

Tři stěny vymezující objekt v terénu jsou do značné míry prosklené. Respektive, dvě stěny zachovávají plno-prosklený profil širokorámovými okny. I proto působí interiér světlým a vzdušným dojmem. Je to důležité, protože obytný prostor se nachází na pouhých 47 metrech čtverečních, v podstatě velikosti garsonky. A takové místo se může stát velmi rychle přeplněné a přesycené a ztratit své kouzlo jednoduché pohody. Jenže tady k tomu nedochází. Díky unikátně zpracovanému vybavení a vnitřnímu plánu.

K pohodlí nepotřebujete omračující prostor

Přízemí dominuje exponovaný beton, na podlaze hlazený a spárovaný, stěnách i předělu stropů hrubý a bez povrchových úprav. Svrchní úroveň je vystavena z CLT laminovaných bloků trojúhelníkovitého průřezu, které nesou střechu. Příkrý jednostranný sklon střechy evokuje architekturu severských chat a tmavé provedení tento dojem ještě utvrzuje. Vchod dovnitř se nachází z úrovně druhého patra, kde se za malou šatnou nachází koupelna, ložnice a samozřejmě také střídavé schodiště směřující ke kuchyni.

Nábytek na míru? Nezbytnost, když chcete pohodu v malém interiéru

Patro s ložnicí zlidšťují světlé obklady z borovice a smrku, které celkový tíživý pocit z masivu betonové stavby vylehčují. Vzhledem k minimálnímu prostoru byl veškerý nábytek navržen přímo architekty na míru objektu a vyhotovil jej místní truhlář. Hlavním rysem jeho provedení je tlak na zvýšení kapacity úložného prostoru, často formou vestavěných skříní. Cílem této snahy je, že když do chaty dorazíte s batožinou a uložíte ji do vestavěných skříní, zmizí tím i nepořádek. Zůstane jen hezké místo s pěkným výhledem, ve kterém si můžete naplno užít svou dovolenou.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Radomír Dohnal

Vydáno dne:
02.08.2020

Photocredit: Sanden+Hodnekvam Architects

2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE