HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Finské chaty ve volné přírodě: Jaká jsou pravidla pro přespání

Chaty a chalupy ve volné finské přírodě mají jistá pravidla. Ve volné přírodě jsou tam přístřešky pro denní potřebu, nebo i pro přespání, a to zcela zdarma. Nabízejí vše nezbytné pro přežití v divočině. V národních parcích tak můžete strávit i několik dní a není vždy nutné s sebou brát stan. Pokud se chystáte letos na dobrodružný výlet do severských lesů, určtě si nastudujte pravidla pro jejich užívání.


Finská chata
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Se souhlasem Maarit Kyöstilä

Použití chaty je velmi jednoduché, ale je třeba mít určitý respekt k ostatním a dodržovat pravidla, která by měla být samozřejmostí pro každého slušného člověka. V blízkosti srubu bývá dřevník, který je doplňován správou národního parku a vybavení je třeba po použití nechávat na místě. U některých srubů je i kadibudka a recyklace odpadů. Chaty se dělí podle způsobu jejich použití a vybavení. Prohlédněte si jednotlivé typy finských chat k volnému užívání v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Se souhlasem Maarit Kyöstilä, Seija Olkkonen, Tapani Rauhala, Anneli Ovaskainen

Denní chata neboli Day trip Hut

Použití denní chaty

  • Srub je určen pro jednotlivce a případně malé skupiny. V případě, že by chtěla chatu použít větší organizovaná skupina, tak je potřeba získat povolení.
  • Chata je určena pouze pro denní použití jako místo odpočinku, přípravě jídla, zahřátí nebo usušení věcí. V případě výjimečných okolností je možné zde přespat.
  • Chatu může používat více návštěvníků zaráz. Umožněte jim tedy přístup a navzájem se respektujte.
  • V chatce je zakázáno kouřit a možnost přivést domácí zvíře do chatky je potřeba ověřit.
  • Dodržujte pokyny s nakládáním s odpady.
  • Zapište se do knihy návštěv i vše zaznamenejte vše co vám přijde podstatné.
  • Před odchodem doplňte do chatky nové dříví, ukliďte po sobě a zavřete všechny okna a dveře.
  • Každá chata může mít svá vlastní pravidla na použití vybavení, vody, nebo topeniště. Věnujte prosím dostatečnou pozornost pokynům, které se nacházejí přímo v chatě.

Mohlo by vás zjímat: Srubové domy: Fakta a inspirace

Chata s možností přespání neboli Open Wilderness Huts

Pravidla jsou stejná jako u denní chaty až na to, že srub je možné použít pro přespání jednotlivců a malých skupin trvající 1 až 2 noci. Organizované skupiny mají možnost využít tuto chatu pouze pro denní použití. Prohlédněte si různé finské chaty v naší galerii.

Navíc jedním z nepsaných pravidel ve Finských chatách je, že kdo přijde do chaty jako poslední, tak má nárok na nejlepší místo.

Čtěte také: Sruby a jejich budoucnost

Chaty s rezervací (Reservable Wilderness Hut)

Pravidla jsou stejná jako u denní chaty, ale jednotlivci, kteří si rezervovali lůžko v chatě o své místo nemohou přijít.

Chata za poplatek (Rental Wilderness Hut)

Chata může být použita osobou nebo organizací, která si chatu zarezervovala a zaplatila. Ostatní pravidla jsou blíže specifikována v chatě, případně podobná jako u denní chaty.

Vybavení chatek se liší právě podle jejich druhu a stejně tak i pravidla použití. Pokud pojedete do Finska na vlastní pěst, tak se nejčastěji setkáte s denní chatou, nebo s klasickou chatou na přespání. Rezervované chaty nebo chaty na pronájem bývají doporučovány větším organizovaným skupinám.

Přečtěte si zajímavý rozhovor: Dřevostavba inspirovaná Finskem stojí v podhůří Beskyd

Informace o tom, jaké chatky se nacházejí v národním parku se dozvíte v informačním centru daného národního parku, nebo na jejich internetových stránkách.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Lenka Potůčková

Vydáno dne:
13.01.2022

Photocredit: Se souhlasem Maarit Kyöstilä

24

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE