HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Nejzajímavější řezbářské výrobky z různých koutů světa

Řezbářství je starověká metoda opracování dřeva. V dnešní době jsou tyto ručně vyráběné výrobky hodně žádané. Dřevěné vyřezávané výrobky nachází široké uplatnění – ve vybavení domácností, zahrad nebo jako dárkové předměty. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější z celého světa.


Vyřezávaná lavička
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Travis S.

Ruční zpracování dřeva je výsledkem unikátní lidské schopnosti opracovávat tuto surovinu již dlouhá tisíciletí. Mistrů řezbářů bylo v minulosti mnohem více, než je v dnešní době. Ti nejlepší se dodnes podílí na zajímavých projektech po celém světě. Vyřezávané interiéry, sochy nebo také nejrůznější dekorace, to je jen zlomek z mnoha výrobků, které lze touto technikou zpracování dřeva provést. Ve fotogalerii se můžete podívat na ty výrobky, se kterými se v běžném životě setkáváme prakticky denně. Tentokrát je však uvidíte v krásnějším a více uměleckém zpracování.

Dřevěné hračky pro děti

Dřevěné hračky si pamatují spíše naše babičky a dědečkové. Tyto výrobky mají však své kouzlo i dnes. Mezi nejčastěji vyřezávané a následně dohromady skládané hračky patří autíčka, letadla či houpací koníci. Tento typ řezbářských výrobků se často skládá z menších dřevěných dílů, které se spojují do sebe. Opracování dřeva je mnohdy poměrně složité právě s ohledem na malé rozměry jednotlivých částí dřevěných hraček.

Ptačí budky 

I ptačí budka se může stát hotovým uměleckým dílem. Nejen vhodně zvolené materiály, ale i jejich dokonalé uspořádání a provedení detailů mohou vytvořit krásnou budku či krmítko pro ptáčky. Například vyrývaná střecha ve tvaru šindelové krytiny působí velmi originálně. 

Mohlo by vás zajímat: Ptačí budka a krmítko pro ptáčky: Návod jak na to

Dřevěné vyřezávané sochy

Mnoho řezbářů se věnuje zhotovování dřevěných soch. Tomu se obvykle nevěnují jen akademičtí sochaři, ale také běžní řemeslníci, kteří mají dar v podobě svého velkého talentu. Na tvorbu soch se nepoužívá jen ruční nářadí, ale v mnoha případech také motorové pily. Oblíbenými motivy dřevěných soch jsou lesní mužíci, zvířata, lidské portréty nebo náboženské postavy.

Vyřezávané dveře

Dřevěné vyřezávané dveře známe všichni z významných a historických budov. Většinou se jedná o vstupní nebo boční dveře. Tvary, které zde převládají, jsou rostlinné ornamenty či náboženské motivy. Do kategorie vyřezávaných dveří můžeme zařadit také dřevěné orámování stěn (zárubně), které hlavně na zámcích působí mohutným dojmem. 

Nábytek s dřevořezbou

Mezi řezbářské výrobky, které nelze opomenout, se řadí vybavení domu v podobě nábytku. Řezbáři vytváří například zajímavé vyřezávané jídelní sety (židle a stoly), skříně nebo hodně oblíbené jsou konferenční stolky. Ty jsou často v kombinaci masivního vyřezávaného dřeva a skla tvořící odkládací plochu. 

Dřevěné dekorace

Oblíbenými řezbářskými výtvory jsou různé dekorace. Většinou se jedná o menší výrobky z jednoho kusu materiálu. Vázy, misky, krabičky, květináče, drobné sošky či psací pera.

Loďky a čluny

Menší lodě jsou výsledkem dlouhodobé práce řezbářů. I když se v dnešní době některé větší prvky zpracovávají na dřevoobráběcích strojích, dřevořezby nebo okrasné detaily jsou čistě ruční práce. Často se kombinují různé typy dřeva. Výsledkem jsou krásné čluny a loďky, které vybízí ke svezení.

Dřevěné vany jako vrchol řezbářského umění

Dřevěné vany jsou luxusní záležitostí v oblasti koupelnového vybavení. Originální ruční práce při výrobě takové vany je viditelná hned na první pohled. Často se jedná o individuální zakázky, při kterých má zákazník možnost vybrat si druh dřeva, ze kterého bude vana vyrobena. Většinou se jedná o dřevo smrku a ořešáku. Vanu je nutné ale po dobu její životnosti pravidelně udržovat broušením a následným olejováním.

Mohlo by vás zajímat: Video: Výroba dřevěné vany aneb každý kus je originál

Vyřezávané obrazy

Dřevěné obrazy obdobně jako vyřezávané dveře patří mezi vrchol umělecké řezbářské práce. Častým motivem, který se na obrazech objevuje, jsou náboženské postavy, lidské tváře a části lidského těla. Časově jsou takové výrobky velice náročné. Jednodušší alternativou dřevěných obrazů jsou vyrývané kousky dřeva s jednoduchými motivy.

Lavičky všech tvarů

U vyřezávaných laviček, stolků a dalšího venkovního vybavení se uplatní masivní dřevo opracované do zajímavých tvarů. Často se použije celý kuláč, který se seřízne například v jeho polovině, a z něho se pak už vyřezává finální tvar. Velké části se použijí na sedák a opěradlo. Z menších částí je pak možné vyrobit nožičky lavice. Kombinací a tvarů je velké množství a stačí jen dát přesné zadání řezbáři nebo to nechat na jeho fantazii a zkušenostech.

A co vy? Vytvořili jste už někdy nějaký zajímavý řezbářský kousek? Podělte se s námi v diskuzi.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Marek Kuchař

Vydáno dne:
06.11.2019

Photocredit: Travis S.

0

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE