HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Video: Tradiční japonské spoje v moderních 3D animacích

Dokonalé, krásné a spolehlivé – takové jsou japonské tesařské spoje. V tomto videu si je můžete prohlédnout v názorných 3D animacích, které vám možná rozkryjí vaše dlouho nezodpovězené otázky. Jak mohou tyto spoje držet pohromadě a ještě k tomu mít tak vysokou estetickou hodnotu? Čeká na vás 24 tradičních japonských spojů, mezi nimi například i spoje s názvy Kanawa Tsugi, Sumikiri Isuka Tsugi nebo Han-isuka-sao-shachi-tsugi.


Japonská architektura

Japonsko je proslulé svojí tradiční dřevěnou architekturou s charakteristickými konstrukčními spoji. Tyto tesařské spoje jsou nejsložitější na světě. Ptáte se proč? Japonské stavby musely odolávat přírodním vlivům – zemětřesením, vichřicím a častým bouřkám. Na své domy kladli Japonci ještě další nároky: vyžadovali variabilní využití interiérů, dlouhou životnost staveb a možnost snadné rekonstrukce. Silný vliv na vznik japonských spojů má samozřejmě i japonská kultura, která je charakteristická svojí precizností a kladením důrazu na kvalitu. Díky těmto faktorům vzniklo tesařské umění, které přetrvalo po staletí a které nás dodnes uchvacuje svojí unikátností, funkčností a estetickou hodnotou.

V čem spočívá tajemství japonských spojů?

Složité tvary spojů zajišťují maximalizaci styčné plochy spojovaných elementů. Provedení musí být dokonalé, aby na sebe dřevěné prvky doléhaly a držely tak pohromadě pomocí třecí síly. Některé spoje trámů jsou dokonce tak pevné, že se údajně pevnostně vyrovnají homogennímu dřevu.
Tesařské know-how, které se dědilo

Až donedávna bylo v Japonsku zvykem, že se know-how výroby speciálních spojů dřeva dědilo v rodině z generace na generaci. Postupně začalo být toto řemeslo více populární, začalo se o něj zajímat více lidí a tajemství byla postupně rozkrývána. Jeden z nadšenců do japonských spojů dokonce vytvořil jejich 3D modely a animované ilustrace, které si můžete nyní ve videu prohlédnout i vy.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.01.2018

7

Výroba, prefabrikace a příprava dílů pro dřevostavby

Výroba a prefabrikace dřevostaveb se liší podle použitého systému výstavby.U dřevostaveb víc než u kterýchkoliv jiných staveb, je nutno předvýrobní přípravě věnovat velkou pozornost.

Video: Stavba skeletové dřevostavby

Jak se staví skeletová dřevostavba? V Americe je to velmi běžný způsob stavby zvaný Timber Framing.

Video: Tvorba rybinového spoje

Ve videu naleznete návod na tvorbu rybinového spoje krok po kroku.

Video: Dřevěný spoj ve tvaru vycházejícího slunce

Tradiční japonský tesařský spoj, kterému se přezdívá „Sunrise“ neboli Východ slunce. Jeho tvar připomíná sluneční paprsky, ale také je velice složitý. Podívejte se na tento krásný tesařský spoj ve videu.

Dřevěná skládanka Brettstapel: z malých kousků dřeva postaví velké domy

Je možné bezpečně využít nekvalitní dřevo ve stavební praxi? S metodou skládaného dřeva se často doberete lepších výsledků, než při běžné práci s kvalitním dřevem.

Sedmdesát pater ze dřeva. Japonsko odhaluje plán nového mrakodrapu

Dřevěný kolos, jaký svět neviděl. Podívejte se na projekt 350 metrů vysokého dřevěného mrakodrapu.

Jak v Japonsku přistupují k moderním dřevostavbám?

Dřevo je v Japonsku považováno za tradiční stavební materiál. Architekti na projektu domu v Akashi dokazují, že své kouzlo má i dnes.

Moderní dům japonského stylu, který je umístěn v lese

Stavba umístěná v lese pro někoho znamená spojení s přírodou, pro jiného zase klid od civilizace. Pojďte se inspirovat takovou stavbou.

Nejzajímavější řezbářské výrobky z různých koutů světa

Máte rádi výrobky z ručně opracovaného dřeva? Pojďte se inspirovat těmi nejkrásnějšími a nejzajímavějšími řezbářskými výtvory, kterými si můžete zkrášlit domácnost i zahradu.

Malý úkryt pro městskou rodinu na 600 m2 velké parcele

Dřevostavba s ocelovými prvky je umístěná uprostřed zalesněné plochy ve městě Ito v Japonsku. Nenápadný dřevěný únik od reality je však možné realizovat i u nás.