HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Velký rodinný dům na malém pozemku na předměstí

Aktuální dřevostavba není zasazená do přírodní krajiny, jak bývá zvykem např. u srubů nebo roubenek. Volbou architektů se stalo prostředí továren a skladů na předměstí. Rámová konstrukce dřevostavby propojuje vnitřek s vnějším okolím velkými posuvnými okny a jídelním stolem. Čtete správně! Podívejte se, jak takové řešení vypadá, na fotografiích v naší galerii.


Velký rodinný dům na malém skromném pozemku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Yohei Sasakura (se souhlasem)

Rámová konstrukce dřevostavby

Rámová konstrukce je nejvíce využívaným stavebním systémem v oblasti dřevostaveb. Propojení mezi interiérem a exteriérem může hrát u těchto typů staveb estetickou doplňkovou roli.

Přesah střechy je souvislý s venkovní terasou, přičemž tvar samotného domu se na jednom konci zužuje (zpočátku úzká terasa se tedy rozšiřuje). Jak si můžete povšimnout v galerii fotografií, vnitřní dispozice je tvořena trámovými konstrukčními materiály a překližkou.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Yohei Sasakura (se souhlasem)

Exteriér je s interiérem propojený stolem

Uveďme si na pravou míru, že je tohle řešení nevšední. Na druhou stranu se jeví nápad jako velice chytrý krok. Stůl je umístěný ve středu domu a proniká zvenčí dovnitř. Majitelé domu mohou jíst, číst knihy, pracovat nebo jen relaxovat a stále být v kontaktu s přírodou. Nejvíce nás však na jídelním stole „vně“ konstrukce zaujala jistá osobitá originalita.

U stolu je navržená stěna s velkou knihovnou, za kterou je situovaná koupelna s WC. Na levé straně je kuchyně, jídelna a obývací pokoj. V pravém křídle jsou potom tři malé dětské pokoje a ložnice. Co byste řekli na pokojíček široký necelých 2,3 metrů? Jak architekti vyřešili dispozici těchto místností? Odpovědi naleznete v galerii.

Využití dostupné stavební parcely

Dozajista existují i příhodnější pozemky než právě ty na předměstí japonské Osaky. Stavby na bázi dřeva zapadají nejlépe do přírodní krajiny, zvláště pak ty z masivních dřevěných konstrukcí (sruby, roubenky). Vedoucí architekt Norio Yoshinaga uchopil avšak tento projekt jako výzvu a navrhl dřevostavbu ve městě továren, různých skladů a v neposlední řadě rodinných domů.

Zastavěnost pozemku

Zastavěná plocha činí něco málo přes 91 m2 a zahradou stavba vyloženě nevyčnívá. Dá se říci, že žádnou nemá. Okolní prostor je zajištěný podélnou terasou. Přesto stavba vytváří příjemný a útulný domov 5členné rodině.

U nás v ČR zatím takové řešení není možné – nelze zastavět domem celou stavební parcelu. Pozemků však ubývá, takže kdo ví, jak to bude vypadat do budoucna. Nechme se překvapit.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
07.10.2021

Photocredit: Yohei Sasakura (se souhlasem)

2

Dva kamarádi si postavili domy na úzkém pozemku

Jak postavit dům na úzkém pozemku? Dva kamarádi si tam postavili jeden dům hned dvakrát. V rozhovoru nám prozradí, jak se to podařilo a jak se jim bydlí.

Jak vypadá mobilní domek, do kterého se pohodlně vejde rodina s malým dítětem?

Mobilheim, ve kterém bydlí rodina i s dítětem, je tak důmyslně řešený, že má každý z obyvatelů dostatek prostoru i soukromí. A ještě ubytují i návštěvu.

Originální malý dům pro velkou rodinu

Když si velká rodina přeje malý dům, ve kterém bude mít každý člen své soukromí, musí architekt vymyslet něco opravdu výjimečného. Podívejte se s námi dnes na křížový dům.

Mladá rodina bydlí v malém domku uprostřed lesů západně od Prahy

Bára s Jakubem vždy toužili po tom bydlet stranou od lidí v lesích. Svůj sen si splnili – postavili si menší domek v chatové oblasti. Co takový životní styl obnáší a je pro ně dům přestavený z původní chaty dostatečně velký?

Malinká dřevostavba Lucerna prozářila městskou zahrádku. Slouží k setkávání i odpočinku

Prohlédněte si malou dřevostavbu s názvem Lucerna, která prozářila jednu městskou zahrádku. Tento útulný zahradní domek se stal místem k odpočinku nadšeného zahradníka.

Minimalistický dům s dokonalým výhledem na řeku

Nádherný minimalistický dům nad řekou je nejen bydlištěm mladého páru, ale také místem častých návštěv jejich přátel a rodiny.

Velký zázrak v malém bytě – trámy tu rostou jako stromy v lese

Prohlédněte si famózní rekonstrukci starého bytu v centru města, která zachovala duši a charakter původního domova.

Nejoblíbenější patrové domy 5+1, ceny listopad 2022

Přinášíme vám seznam nejoblíbenějších českých moderních patrových domů s dispozicí 5+kk a 5+1. Zjistěte jejich aktuální ceny, nahlédněte do fotogalerie a projděte si různá půdorysná řešení.

Proč je po cedrovém dřevě tak vysoká poptávka? Vyplatí se do něj investovat

Chtěli obložení z načervenalého cedrového dřeva. V průběhu let však zcela změnilo barvu. Proč je i přesto po cedrovém dřevě tak vysoká poptávka?

Přeměnili 90letý dům na vícegenerační bydlení. Tchýni šoupli do garáže

Trápí vás bydlení? Nevíte jak našetřit na dům? A zvážili jste už vícegenerační bydlení?