HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Domek v korunách stromů nadchne milovníky dokonalých výhledů

Lokalita  faktor, který dokáže úplně změnit cenu nemovitosti. Dobrý architekt umí využít potenciál každé lokality a navrhnout dům, který svou polohou a zpracováním do lokality zapadne. Současným trendem je dokonalé splynutí stavby s okolní přírodou, maximalizace výhledů na přírodu v okolí (hory, lesy či jezera) a zákryt před zraky sousedů a urbánního okolí. Všechny tyto trendy naplnil architekt při stavbě malého moderního dřevěného domku v zalesněné krajině poblíž New Yorku. Jak to dokázal? Jednoduše umístil stavbu do korun vzrostlých stromů.


Domek stojí vysoko v korunách stromů
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Martin Dimitrov

Víkendový odpočinek v objetí přírody

Náš treehouse nebo-li dům postavený v korunách stromů se nachází v blízkosti známého města Woodstock, pouhé dvě hodiny cesty autem z New Yorku. Tato oblast slouží právě obyvatelům New Yorku k víkendové rekreaci, mají tady postavené svoje chaty, rekreační domky i obrovské víkendové rezidence. Také majitel našeho domku v korunách stromů žije přes týden v New Yorku a přál si aspoň občas během víkendů a volných dnů utéct do přírody. Jeho představa víkendového bydlení byla poměrně skromná. Nechtěl žádnou velkou rezidenci s bazénem. Naopak si představoval něco jednoduchého: domek, který dokonale splyne s okolím, bude v něm mít pocit, že je součástí přírody, a bude moct v klidu ničím a nikým nerušen celý víkend relaxovat. Zakoupil tedy stavebně poměrně složitý pozemek uprostřed zalesněné oblasti s výhledem na malé jezírko a nádherné pohoří Catskills.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Martin Dimitrov

Dřevěná stavba na kuřích nožkách

Majitel chtěl, aby architekt vytvořil domek, který maximálně splyne s okolním lesem. Přitom si přál zachovat velkolepé výhledy a dům měl být postaven v moderním stylu, s využitím posledních designových trendů. Architekt tedy navrhl velký dřevěný útvar půdorysem připomínající palubu lodi, který vzhledem k terénu vyzvedl na jedné straně na vysoké kovové nohy. Tím vytvořil iluzi, jakoby se domek na jedné straně kopce vznášel ve vzduchu. Stavba se skládá z ocelové konstrukce a celá je obložená recyklovaným cedrovým dřevem z lokálních zdrojů. Cedrové dřevo bylo vybráno, protože svým vzhledem nejlépe splyne s okolními porosty. Aby se pořádně využilo vyzvednuté pozice, na jedné straně stavby je obrovské okno, které nabízí z obývacího pokoje výhled do širokého okolí. Pod touto vyzvednutou částí se nachází prostorná dřevěná terasa s vyhřívanou vanou. Z terasy vedou kamenné schody až k jezírku.

Mohlo by vás zajímat: Domy ve stromech: Rady a inspirace, jak si jej postavit na vlastní zahradě

Úsporný interiér

Interiér domku není nijak rozsáhlý. Poměrně prostorný je pouze obývací pokoj, který díky svým výhledům a krbu na dřevo přímo vybízí k relaxaci. Stačí se usadit na pohodlnou prostornou pohovku a pozorovat okolní přírodu. Z obývacího pokoje se po žebříku dostanete do mezaninové ložnice, která také díky proskleným stěnám nabízí parádní výhledy. V přízemí se nachází ještě kuchyňský ostrůvek s betonovým pracovním pultem. Kuchyň je minimální, skládá se pouze z varné desky, lednice a pár skříněk na nádobí. Za kuchyňskou linkou je uzavřená část domku, která obsahuje dvě koupelny, jednu se sprchovacím koutem a druhou s vanou. Je tam také malá ložnice, která ale majiteli slouží především jako pracovna, pouze v čase návštěv se mění na místo na přespání.

Balkony na obou stranách

Části bočních stěn jsou také prosklené a jsou opatřeny velkými skleněnými dveřmi vedoucími na balkony, které se nacházejí po obou stranách obývacího pokoje. Tím je dojem propojení s přírodou ještě umocněn. Majitel tak má možnost relaxovat za hezkého počasí na několika místech. Prohlédněte si jcelý jeho originální domek v této fotogalerii.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.12.2018

Photocredit: Martin Dimitrov

36

Domy ve stromech nejsou jen pro děti

Mít své vlastní malé obydlí v korunách stromů je snad sen každého dítěte

Video: Splňte si svůj sen - postavte si dům v korunách stromů!

V tomto videu naleznete návod ke stavbě domu ve stromě. Od prvních příprav až po finální prohlídku stavby.

Stezka korunami stromů v Krkonoších (Tip na výlet)

Víte, že je nově otevřená vyhlídková stezka v Krkonoších? Neváhejte a jeďte se podívat na úchvatný výhled na Krkonošský národní park!

Video: Stavba stromového domu v džungli

Podívejte se, jak v absolutní rovnováze s přírodou žijí domorodí obyvatelé džungle, kteří si svá obydlí budují vysoko v korunách stromů.

Domy ve stromech: Rady a inspirace, jak si jej postavit na vlastní zahradě

Dívat se z výšky na svět a mít hvězdy jen pro sebe? Stačí se přestěhovat do tzv. Tree house. Jak vypadají moderní domy v korunách stromů a můžete si jeden postavit u vás na zahradě?

Kam sahají nejvyšší dřevostavby světa? Mají až desítky pater!

Přemýšlíte, jakých výšek mohou dosahovat budovy ze dřeva? Pojďte se podívat na přehled nejvyšších dřevostaveb světa.

Klasické sídliště prošlo fantastickou rekonstrukcí. Jak vypadají jeho byty?

Líbilo by se vám bydlení na sídlišti, kdyby ke každému bytu náležela i zahrada? Nedivíme se. Právě ozeleněné střechy a dřevěná fasáda přístaveb jsou největší lákadla stockholmského sídliště Park.

Domek pro muže, který si plní svoje dětské sny

Mít tajný skrytý domek na stromě, do kterého se dá dostat jen po žebříku, to je sen nejednoho kluka. Jak to ale vypadá, když si takový sen splní dospělý muž?

Malebný domek na útesu láká romantiky

Malebný domek na vysokém útesu, ze kterého můžete pozorovat drsnou přírodu Cornwallu a užívat si chvilky ve dvou. Zní vám to lákavě?

Dřevěnou chatu postavil na přání majitelů ručně místní řemeslník

Dřevěná chatička, kterou postavil ručně místní řemeslník, poskytuje dost prostoru celé rodině. A pro případné návštěvy je tu zařízená maringotka. Zveme vás na návštěvu.