HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jednu z největších dřevostaveb na světě najdete ve Švýcarsku. Připomíná housenku

Naprosto unikátní dřevěná konstrukce slavného japonského architekta Shigeru Bana byla loni na podzim dokončena ve švýcarském Bielu. Svou velikostí se řadí mezi jedny z největších dřevěných staveb na světě. Dlouhá je 240 metrů a široká pouhých 35, což mnohé napovídá o jedinečném tvaru připomínajícím housenku. Výška 27 metrů pak dala vzniknout vzdušnému prostoru s rozličným využitím. Pojďme se na stavbu podívat z blízka.


Rozlehlá dřevěná stavba ve Švýcarsku připomíná housenku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Courtesy of Swatch

Téměř pět let trvala výstavba dřevěné konstrukce sloužící dnes jako hlavní sídlo švýcarských společností Swatch a Omega. Budova naprosto se vymykající běžným představám a konvencím o kancelářských prostorách má prý vyjadřovat, že stejně přistupuje firma i k tvorbě hodinek, jejichž návrhy v útrobách budovy vznikají.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Courtesy of Swatch, © Philippe Zinniker, © Shigeru Ban Architects

Jedinečná fasáda

Do dálky se třpytící zaoblená silueta budovy skvěle koresponduje s okolním prostředím. Jejím nejvýznamnějším a nejvýraznějším prvkem je klenutá fasáda o rozloze celých 11.000 m2 připomínající jakousi skořepinu.

Tvořena je celkem 4.600 dřevěnými prvky vyrobenými výhradně ze švýcarského dřeva, s jejichž přesným tvarem a umístěním pomohly pokročilé 3D technologie využité ve fázi plánování. Tyto dřevěné prvky jsou pak vyplněny 2.800 kusy voštinových elementů, a to různě barevnými, ale i transparentními, které dodávají interiéru světlo a exteriéru jedinečný vzhled. Mimo jiné na fasádě najdete celkem devět balkonů o rozloze mezi 10 až 20 m2.

Pro dokonalé prozkoumání stavby je vám k dispozici fotogalerie.

Co skrývá budova uvnitř

Celkem 25.000 m2 podlahové plochy je rozloženo do 5 pater a nabízí dostatek prostoru pro více než 400 moderních coworkingových prostorů. Skleněné balustrády a rozlišné podlahové plochy jednotlivých pater zajišťují uvnitř mezi úrovňový výhled. Krom klasických pracovních prostor se zde nachází i různá společná odpočinková místa, kavárna nebo olivovníky zasahující svou korunou do několika pater.

V suterénu je 170 parkovacích míst pro auta a 182 míst pro kola. Nejvelkorysejší je pak otevřená a průhledná vstupní hala s výhledem do ulice Nicolas G. Hayek a výškou 22 metrů.

Mohlo by vás zajímat: Kam sahají nejvyšší dřevostavby světa? Mají až desítky pater

Udržitelnost na prvním místě

Budova velmi chytře využívá podzemní vody k vytápění a chlazení budovy a díky instalaci fotovoltaiky čerpá energii ze slunečních paprsků. Použito je jen stoprocentně švýcarské, především smrkové, dřevo, a to o celkovém objemu 1.977 m3. Toto množství je prý schopné ve švýcarských lesích znovu dorůst za méně než dvě hodiny. Najdete tu 442 zakřivených solárních prvků a 1.770 m2 fotovoltaiky. V okolí budovy bylo vysázeno celkem 120 nových stromů.

Cité du Temps

Dokonalým doplněním celé budovy je také Cité du Temps – samostatný architektonický prvek sloužící zejména jako muzeum společnosti Swatch a Omega. Nechybí v něm ani konferenční sál a spousta dalších zajímavých architektonických prvků. I tento prostor si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Něco málo o geniálním architektovi

Japonský architekt Shigeru Ban se narodil v Tokiu v roce 1957. V roce 2014 obdržel jedno z nejprestižnějších ocenění v oblasti architektury – Pritzker Prize. Je znám pro unikátní struktury staveb a nekonvenční metody obohacující celosvětové stavitelství.

Se Swatch Group poprvé spolupracoval na centru v Tokiu, které bylo dokončeno v roce 2007. Tehdy se na návrhu podílel spolu s architektem Nicolasem G. Hayekem. V roce 2011 jeho přístup opět vedení firmy Swatch oslovil a dostal prostor pro vytvoření nového sídla. Je znám svým hlubokým respektem ke krajině i budovám v místě stavby, což se mu i u tohoto díla nesmírně povedlo.

Mohlo by vás zajímat: Obrovská dřevostavba bude zdobit letošní olympijské hry v Tokiu


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.02.2020

Photocredit: Courtesy of Swatch

0

Video: Největší test výškové dřevostavby při zemětřesení!

Podívejte se na první výškovou dřevostavbu na světě, která byla testovaná při zemětřesení.

Metropol Parasol: Dominanta španělského města

Chystáte se navštívit Španělsko a jste milovníci dřevěných konstrukci? Pak rozhodně nevynechejte město Sevilla! Metropol Parasol je unikátní dřevěná konstrukce, která se stala kulturním a společenským centrem dění ve městě.

Dřevěná města jsou budoucností

Stavební průmysl se z 36 % podílí na globální produkci uhlíkových emisí. Komplexní změna přístupu k výstavbě budov a nahrazení dosud užívaných stavebních materiálů ekologičtější alternativou.

Evropa má s velkými dřevostavbami velké plány. Za rok jich bude stát už jednadvacet.

Ne skromné domky, ale už pořádné stavby s výškou nad padesát metrů. Jak vypadají ty nejzajímavější projekty evropských dřevostaveb?

Kam sahají nejvyšší dřevostavby světa? Mají až desítky pater!

Přemýšlíte, jakých výšek mohou dosahovat budovy ze dřeva? Pojďte se podívat na přehled nejvyšších dřevostaveb světa.

Thajská Sagrada Família – staví se už čtyřicet let a stále není hotovo

Unikátní řezbářská práce není jen součástí prvků historických staveb, ale také těch novodobých – jako je například Svatyně Pravdy. Kouzlo této stavby můžete odkrýt v našem dnešním článku.

Zkušenosti z českých dřevostaveb: Udělali byste dnes něco jinak?

Zeptali jsme se zkušených stavebníků, co by dnes udělali na svém domě jinak, kdyby znovu stavěli. Přečtěte si cenné informace, jakých chyb se při stavbě domu vyvarovat.

Největší dřevostavbu Evropy s pohnutou minulostí se pravděpodobně nepodaří zachránit

Největší dřevostavba Evropy se rozpadá. A pokud se nenajdou finance na její záchranu, pravděpodobně nepřežije letošní zimu.

Nejvyšší dřevostavba světa má 18 pater a všechny její byty už jsou vyprodané

Představujeme vám aktuálně nejvyšší dřevostavbu světa. Má 18 pater a stojí v Norsku. Co nám o ní prozdradil její autor Rune Abrahamsen?

U Českých Budějovic vyroste sídlo technologické firmy. Bude celé ze dřeva

Moderní technologie a dřevo jdou skvěle dohromady. Důkazem je tato administrativní dřevostavba, která vyroste na jihu Čech.