HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kouzelné sruby a roubenky: Jak je poznat a v čem se liší?

Láska k dřevu a klasickým masivním dřevostavbám přivede mnoho lidí k oboru dřevostaveb, jehož kouzlu později propadnou. Co to ale ty klasické sruby a roubenky vlastně jsou, čím se vyznačují a jak je správně v praxi poznat? Pojďme si společně přiblížit základní fakta a následně se nechat unést těmi nejkrásnějšími v nich v obsáhlé galerii.


Masivní srubová stavba
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Dřevostavba. Záhadné slovo, pod nímž si možná každý laik představí něco jiného. Někdo vidí zasněžený srub v horách, další moderní pasivní dům se všemi technickými vymoženostmi a jiný si představí alternativní lowcost přístřešek. Ačkoliv pravdu mohou mít všichni, dnes se zaměříme na tu první skupinu, která je zřejmě nejpočetnější. Podíváme se společně na zoubek tradičním masivním konstrukcím neboli srubům a roubenkám.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Coolstays, Joel Magory

Srubová stavba

Mezi srubové stavby obecně můžeme zařadit sruby i roubenky. Jedná se o dřevostavby, jejichž obvodové stěny plnící nosnou funkci jsou tvořeny z masivního dřeva. Podobným typem masivních konstrukcí jsou tzv. novodobé masivní systémy, ty lze však na první pohled od těchto klasických srubových staveb jednoduše odlišit.

Srubové stavby patří jednoznačně mezi nejstarší typy dřevostaveb, a proto jejich vzhled často navazuje na regionální tradice. Spotřeba dřeva při jejich výstavbě je poměrně veliká. Pro srubové stavby je typické, že různé konstrukční prvky stavby jsou pohledové. Obvykle se jedná například o rohové spoje, hrany nebo trámy.

Co je tedy srub?

Ačkoliv slovo „srub“ mnoho lidí používá mylně a dokonce i odborníci a výrobní firmy se ne vždy shodují v jeho definici, můžeme najít několik základních rysů, jak takový srub identifikovat. Nejčastěji srub definujeme jako stavební konstrukci vyrobenou z masivní opracované kulatiny o průměru kolem 30–40 cm, jejíž stěny jsou v rozích spojeny sedlovým spojem, přes který přečnívají. Leckdy se však můžeme setkat i s tím, že se mezi sruby řadí i stavby, které nejsou z kulatiny nýbrž  z hraněných klád.

A kdy mluvíme o roubence?

Roubenka má na našem území mnohem větší tradici než sruby. Jedná se o velmi podobnou dřevostavbu, která se však vyrábí z hraněných opracovaných profilů o šířce kolem 20–25 cm a výšce okolo 25–30 cm. Na rozdíl od srubu je pro roubenku charakteristické tzv. roubení, což je roh stěn s typickým rybinovým spojem a bez přesahů.

Architektonicky jsou si oba typy konstrukcí často podobné a používají stejné prvky. V případě srubů se však někdy architekti uchylují i k výraznějším řešením, například plošně proskleným štítům, které se u roubenek zpravidla nevyskytují.

Řemeslná výroba surového srubu

Ani v otázce výroby to u srubů není zcela jednoznačné. Některé firmy se přiklánějí k tomu, že srubem by měla být označována pouze stavba, která je vyráběna ze smrkové kulatiny řemeslně, tedy manuálně s použitím motorové pily a ručního nářadí. Opačný názor tvrdí, že jak sruby, tak roubenky, lze vyrábět řemeslně i průmyslově. V případě řemeslné výroby se stavba běžně nejprve zkušebně sestaví ve výrobní hale, následně je rozebrána a znovu postavena na místě stavby.

Rozměrové změny

Pro srub i roubenku je typické výrazné sedání stavby, které může být kolem 15 cm na podlaží, a proto je potřeba s ním předem počítat. Během výstavby se také často zařazuje technologická přestávka před osazením oken a dveří. Tato doba slouží k tomu, aby stavba částečně vyschla a sedla si.

Roubenka z lepeného dřeva

Roubenku lze kromě masivních trámů vyrábět rovněž z lepeného a předem vysušeného dřeva. Následné opracování na CNC centru je rychlé a přesné. Vše se předem počítačově vymodeluje, naprogramuje a stroj pak vyrobí přesné dílce se všemi detaily. Takovou stavbu je pak možné stavět rovnou na místě stavby. Díky použití sušeného lepeného dřeva také u těchto roubenek nedochází k tak výraznému sedání jako u srubů z kulatiny.

Slušet to může oběma

Ať už vás okouzlily sruby z kuláčů nebo útulné roubenky, podívejte do naší galerie na výběr těch nejlepších tradičních masivních staveb z celého světa.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.12.2018

Photocredit: Shutterstock

12

Mohlo by Vás zajímat: