Zděný dům vs. dřevostavba – porovnání celkové investice
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zděný dům vs. dřevostavba – porovnání celkové investice

Stavba nového domu je pro mnoho lidí jednou z největších životních investic. Prostředky, které investujete do postavení dřevostavby, však nejsou posledním a v mnoha případech ani tím největším výdajem, který musíte uhradit. Počítejte také s výdaji spojenými s užíváním domu. Ty mohou totiž i několikanásobně převýšit cenu na jeho pořízení! Celková investice do nového bydlení se tak může vyšplhat o mnoho výš, než jste očekávali. Jak tento problém vyřeší dřevostavby?


dům z peněz
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: se svolením 100 dřevostaveb

Nejvyššími položkami v nákladech na užívání jsou náklady na vytápění a energetická spotřeba, která je pro provoz domu nezbytná. Právě tyto výdaje Vám redukuje na minimum a dosahuje mnohem lepších výsledků než zděné stavby.

O jeden z důvodů se postarali sami čeští zákonodárci. Dřevostavby jsou lehké konstrukce, a aby mohly být vůbec zkolaudovány, musí podle normy ČSN 730540/2 splňovat přísnější kritéria na ochranu tepla než zděné stavby. Koeficinet prostupu tepla stěnou dřevostavby si spočítejte v naší kalkulačce. Tento rozdíl je odůvodněn tím, že zděné stavby mají větší tepelnou setrvačnost a tudíž akumulují teplo, což konstrukční systém dřevostaveb umožňuje pouze v omezené míře. Dřevostavby tak musí více dbát na tepelnou izolaci a energetickou náročnost budovy a proto většina dřevostaveb splňuje nízkoenergetický standard.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: se svolením 100 dřevostaveb, Jan Homola, Shutterstock

Správná izolace je dlouhodobě výhodná investice nejen u dřevostaveb

Akumulace tepla do stěn zděných staveb má své výhody i nevýhody. Například v létě se zděná stavba déle zahřívá a stěny po určitou dobu vyrovnávají vysoké teploty v exteriéru tím, že chladí interiér. Problém nastává, když vysoké teploty trvají delší dobu a stavba se naopak zahřívá a nestačí přes noc zchladnout. Veškeré akumulované teplo ve stěnách pak ohřívá i interiér a je potřeba dům ochlazovat vzduchotechnikou, čímž náklady na užívání rostou. Tomuto fenoménu se dřevostavby brání vhodně zvoleným typem izolace, která brání přehřívání domu a udržuje stabilní vnitřní teplotu domu, aniž by bylo potřeba použít klimatizaci.

Bude Vás zajímat: Cena dřevostavby a jak ji stanovit?

I v zimě vám dřevostavba šetří náklady, a to díky tzv. tepelné jímavosti stěn, která je u dřevostaveb nižší než u staveb zděných. V praxi to pak znamená, že v dřevostavbě máte větší pocit tepla než ve zděných stavbách a je dokázáno, že teploty pro optimální tepelnou pohodu v místnostech dřevostavby stačí udržovat v průměru o 2°C nižší než ve zděných domech. Z pohledu výdajů – v dřevostavbě jsou nižší náklady na vytápění domu při stejném prostupu tepla jako mají zděné stavby.

  Mohlo by vás také zajímat:

Dřevostavba se vyplatí

Z pohledu úspory nákladů na užívání jsou výhodnější dřevostavby. Zděná stavba se srovnatelnými pořizovacími náklady totiž neposkytuje odpovídající úsporu ve fázi užívání. Díky variabilitě použití různých konstrukčních systémů vám dřevostavby nabízí široký prostor pro optimalizaci tepelných vlastností domu a umožňuje vám udělat z pořízení nového bydlení opravdu výhodnou investici.

Bude Vás zajímat: Dřevostavby do 2 milionů


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Jaroslav Nejedlý

Vydáno dne:
12.05.2022

Photocredit: se svolením 100 dřevostaveb

30

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE