HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

← Zpět na předchozí část článku

Jaké úspory bylo dosaženo po prvním roce provozu solárního systému svépomocí? Záznamy, grafy a reálná data

Solární systém byl uveden do provozu koncem září. Od října byla každý den měřena teplota v horní části akumulační nádrže, která se zaznamenávala dvakrát za den (ráno a večer). Při nárůstu teploty byla dopočtena sluneční energie, která byla získána během dne k ohřevu vody. Za první dva měsíce provozu přinesl systém zisk 80 kWh (říjen) a 89 kWh (listopad). V prosinci (30 kWh) a lednu (9 kWh) byly tyto hodnoty nižší, neboť nebyly žádné slunečné dny.

Kompletní grafy s měřením po jednotlivých měsících naleznete v galerii.

Během měsíce února došlo k odstavení tohoto solárního systému a provoz opět naběhl během března, kdy systém vygeneroval 104 kWh. Následující měsíce se pohybovaly v podobném rozmezí od 70 do 100 kWh. Při ročním vyúčtování elektřiny došlo k 25% snížení spotřeby levného nočního proudu a úspoře cca 1000 kWh za zhruba 7 měsíců provozu. Při současných cenách elektřiny by se jednalo o úsporu kolem 9 000 Kč vč. DPH.  

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock , © Drevostavitel.cz, peja, Fashionable Life

Rozpočet na solární systém svépomocí

Nejnákladnějšími položkami celého systému byly OSB desky, hliníkové plechy a polykarbonátové profily 2 × 1,25 m pro vytvoření panelu. Potrubí PEX/AL/PEX vyšlo na 6 200 Kč v celkové délce 180 metrů. Celkové náklady na vyhotovení solárního systému se pohybovaly do 30 000 Kč vč. DPH. Nicméně je třeba dodat, že tato kalkulace vychází z cen z předchozích let a v současné chvíli se můžou ceny lišit.

Přesný soupis všech použitých materiálů včetně cen naleznete v tabulce.

Realizace celého systému včetně připrav trvala ve volném čase zhruba 2 měsíce, nicméně z dlouhodobého hlediska a životnosti systému 25 let se jednalo o dobrou investici.

Napište nám

Vyrobili jste nebo sestavili svépomocí nějaký chytrý systém či zajímavé zařízení, které šetří energii nebo jinak pomáhá doma či na zahradě? Podělte se o své zkušenosti i s ostatními čtenáři. Napište nám do redakce na adresu redakce@drevostavitel.cz, připojte krátký popis, několik fotek a inspirujte skrze Dřevostavitele i další kutily.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Řešíte topení a chcete vyhrát kamna v hodnotě 41 390 Kč? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.09.2022

Photocredit: Shutterstock

18

Solární sprcha na zahradu: Vyrobte si ji doma svépomocí

Léto je neodmyslitelně spojené s osvěžením. Jaké typy solárních sprch jsou u nás dostupné, a jak si můžete svou sprchu na zahradu vyrobit svépomocí.

Dům a solární panely: Sluneční elektrárna nemusí být vidět

Chtěli byste mít na střeše solární elektrárnu, která by nekazila vzhled vašeho domu? V Itálii vynalezli novou technologii, díky které si solárních panelů ani nevšimnete.

Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu

Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!

Pasivní domy – kvalitní okna a dveře jsou základ úspory

Víte, co je důležité při výběru kvalitních oken a dveří pro pasivní domy? Máme pro vás tipy, jak můžete díky několika zásadám efektivně využívat solární zisky a snížit spotřebu pasivního domu až o desítky procent.

Jak nejrychleji ohřát vodu v bazénu – srovnání: tepelné čerpadlo, elektrický a solární ohřev

Využitím nějakého způsobu ohřevu vody v bazénu prodloužíte koupací sezónu o několik týdnů. Jaké jsou možnosti a čím se od sebe liší?

Vyplatí se solární ohřev vody?

Jaké jsou plusy a mínusy solárního ohřevu vody a kdy se vyplatí jeho pořízení?

Přechod na tepelné čerpadlo se manželům tvrdě prodražil

Přechod na tepelné čerpadlo může přinést více škody než užitku. Na co si dát pozor a jak se dá situace řešit?

Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit

Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Podívejte se na návrhy různých systémů a kalkulace možných úspor.

Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit

Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti.

Manželé se třemi dětmi si postavili svépomocí 170 m2 dům v Beskydech

Rodina postavila svépomocí obrovský rodinný dům o zastavěné ploše 170 m2. Přečtěte si rozhovor o tom, jak si počínali.