HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

DIY kurníky pro slepice – 25+ inspirace pro chovatele, kteří chtějí domácí vajíčka

Patříte mezi ty, kteří se rozhodli pro vlastní chov slepic? Chcete vědět, co jíte, a záleží vám na kvalitě? Blahopřejeme! Jedno důležité rozhodnutí máte za sebou. Čeká vás ještě další. Jaký kurník pro slepice pořídíte nebo vybudujete? Čím bude prostornější a vybavenější, tím se budou vaše slepice mít lépe a jejich vajíčka budou kvalitnější a zdravější. Jak na to?


kurnik
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Tom Ungerer (Unsplash)

Kurník pro slepice – co je třeba promyslet před samotnou stavbou

1. Kolik slepic budeme chovat?

Budeme stavět kurník pro 10 slepic, pro 5 slepic, nebo nám stačí menší počet? Pozor! Nezapomínejme na to, že jsou slepice zvyklé žít v hejnu, proto by měl být minimální počet tři. Aby měla slepice dost prostoru, doporučuje se minimálně 5 m2 na jednu slepici ve výběhu a 2 m2 v kurníku.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Tom Ungerer (Unsplash), Lin Da, Cindy 🔆, Seek God For Refuge


2. Budeme kurník kupovat, nebo si ho postavíme svépomocí?

Na trhu je spoustu možností, proto se stačí podívat, vybrat, nakoupit a sestavit.

Pokud se rozhodneme pro výroby svépomocí, je dobré se nejprve inspirovat. Pro inspiraci můžete využít fotogalerii 30+ originálních kurníků. Najdete zde kulaté a zateplené kurníky, kurníky ve tvaru domečku, mobilní a pojízdné kurníky na kolečkách a další. Co se týče materiálu, možností je mnoho: plastové, dřevěné, ze starých pneumatik, barelů a mnoho dalšího. 

3. (Ne)zateplený kurník?

Důležité je rozhodnutí, jestli budeme stavět zateplený kurník, nebo nezateplený. Téma zateplených kurníků je dost probírané a není jednoznačný názor, zda zateplovat, nebo ne.

Slepice jsou schopné přežít dost tvrdé podmínky. Pokud zajistíte, že mohou stát na dřevěném, nemrznoucím podkladu a podlaha kurníku bude dobře izolovaná, že budou mít dostatek tekutin a kvalitní vyváženou stravu, odvděčí se vám vajíčky i v zimě. Vhodný podklad zajistí dřevěná deska, bidýlko, stupátka; dostatek čisté vody podpoříte vyhřívanou miskou, aby voda nezamrzla. Dále je důležité dávat slepičkám kvalitní a energeticky hodnotnou stravu (kukuřici, teplé brambory a vločky). Pokud by přece jenom udeřily velké mrazy, můžete do kurníku vložit infralampu pro zlepšení jejich krevního oběhu.

Jak udělat z prasečího chlívku dokonalou venkovskou chalupu

Co nesmí v kurníku pro slepice chybět:

  • Hřady neboli bidýlka – umístěné by měly být půl metru nad zemí s rozestupy kolem 40 cm (zadní hřad by měl být výš, než poslední hřad), každá slepice potřebuje kolem sebe na hřadu prostor 1525 cm a možnost rozhodnout se, na který hřad si sedne (i slepice mezi sebou dodržují hierarchii).
  • Kukaně nebo slaměná hnízda – umisťujeme je do nejvzdálenějšího koutu, aby měly slepice klid a pocit bezpečí.
  • Větrání – kvůli přísunu čerstvého vzduchu se do kurníku umisťují alespoň dva malé otvory (jeden nahoře a druhý u země, vždy oba na stejné straně kurníku, aby nevznikal průvan) zadělané pletivem.
  • Světlo – malé prosklené okno nesmí chybět, aby do kurníku v zimě pronikalo světlo.
  • Teplo – pokud není kurník pod stromy, měly by být jeho stěny zaizolovány třeba polystyrenem, který je ale dobře skryt. Na zimu vložíme do kurníku slámu jako podestýlku.
  • Podklad – aby se nám lépe kurník vyklízel od trusu, můžeme na jeho podlahu nasypat jemný písek, trochu vápenné omítky a dřevěný popel (navíc se díky tomu slepice zbavují parazitů).

Kurník s výběhem

Pro kurník s výběhem potřebujeme více plochy, ale máme jistotu, že nám slepice nezardousí nějaká kuna, kočka nebo dravec. A že nebudete mít slepičí trus po celé ploše zahrady. Pro slepice představuje výběh bezpečný úkryt. Můžete mít pevný výběh nebo posuvný výběh (posouváte podle toho, kde doroste tráva). Pro inspiraci nahlédněte do fotogalerie rozmanitých kurníků a výběhů.

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, myslete na to, že by měl být prostor, kde kurník stojí, mírně zastíněn, aby slepice netrpěly horkem. Vodu na pití je třeba pravidelně (často) měnit za čistou. Přejeme vám mnoho zdaru při budování a dobrou chuť u vašich domácích míchaných vajíček!

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.06.2022

Photocredit: Tom Ungerer (Unsplash)

3

Kompost: Jak jej založit a jak správně kompostovat?

Kompost na zahradu patří. Vytvořte si snadno zeminu plnou živin. Jak kompost založit a jak správně kompostovat?

Ptačí budka a krmítko pro ptáčky: Návod jak na to

Vyrobte si doma ptačí budky nebo krmítko pro ptáky z papíru, PET lahve nebo kokosového ořechu. Máme pro vás návody a inspiraci.

Bouda pro psa: Jak na to?

Bouda pro psa a její velikost záleží na velikosti vašeho pejska. Je důležité, aby se psi v boudě cítil bezpečně ale pohodlně. Ukážeme si, jak na to.

Zimní zahrada: Jak ji postavit a zařídit?

Stýská se vám po letní pohodě na zahradě? Zimní zahrada vám ji vynahradí! Podívejte se, jak zimní zahradu postavit a vybavit.

Chcete si vyzkoušet bydlení v ptačí budce? Víme, kde je a kolik stojí

Sníte o malém luxusním domečku ve větvích? Co takhle si vyzkoušet, jak se v něm bydlí? Poradíme vám, kde ho najdete a na kolik vás přijde v něm strávit dovolenou.

Návod na výrobu ptačí budky: rozměry budky pro různé druhy ptáků a přehled nejčastějších chyb

Vyrobte si ptačí budku podle našeho návodu a přilákejte na vaši zahradu milé a užitečné ptačí obyvatele. Víte, jakých chyb se vyvarovat?

Soukromí na zahradě – živý plot, dělicí stěny a další skvělé vychytávky

Přemýšlíte, jak si udělat soukromý koutek na vaší zahradě? Prohlédněte si zajímavé tipy a vychytávky, jak si takové místo jednoduše vytvořit.

Chodníček do zahrady z lepené nebo oblázkové mozaiky – postup, jak na to

Pusťte se dovýroby originálního chodníčku na zahradu svépomocí. Víte, jak se dělá oblázková mozaika, nebo jak ji nalepit ze střepů? Postup najdete v článku!

Zahradní chodník – rozmanitá inspirace a konec mokrých nohou z ranní rosy

Zahradní chodník jako praktický i estetický doplněk do zahrady! Z jakých materiálů můžeme chodníček vybudovat? Inspirujte se v galerii plné originálních nápadů.

Vyvýšený záhon od A do Z – vše od založení až po pěstování domácí zeleniny

Vyvýšené záhony vypadají skvěle a šetří vaše záda při práci na zahradě. Jak založit vyvýšený záhon a co v něm pěstovat, se dozvíte v našem článku.