HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Ložnice bez rušivých elementů – 5 kroků, jak ji správně zařídit

Ložnice je místo, kam se celý den těšíme a ráno ho s těžkým srdcem opouštíme. Prostor pro klid, soukromí a intimitu. Místo nevhodné pro jakékoliv rušivé elementy. A přesto je tam často nevědomky máme. Dodržte těchto 5 pravidel, a pak teprve poznáte, co je to skutečný odpočinek.


Ložnice inspirace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Nick Pateman (Flickr CC 2.0)

1. Prioritní místo pro postel

Postel je středobodem celé ložnice, proto je její správné umístění zcela zásadní. Pokud zrovna stojíte před prázdným pokojem a řešíte rozmístění nábytku, začněte právě postelí, vše ostatní se bude odvíjet od středobodu vašeho klidového a intimního zázemí.

Pokud vám to dispozice a velikost prostoru dovolí, snažte se situovat lůžko tak, aby nestálo pod okny. I nepatrný průvan či chlad od oken vám může narušit klidný spánek. Postel by měla být snadno přístupná z obou bočních stran, proto není vhodné zasunout místo ke spánku do rohu ke zdi. Inspirujte se mnoha krásnými ložnicemi v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Nick Pateman (Flickr CC 2.0), Mia, EtsyUK, Real Simple

2. Přítomnost zrcadel

Zrcadla do ložnice nepatří. Feng Shui tvrdí, že zrcadla v ložnici odráží tok energie, což může mít za následek nekvalitní spánek a narušenou harmonii prostoru. A z hlediska selského rozumu je zrcadlo nevhodné především kvůli odrazu světla.

Mohlo by vás zajímat: Bydlení podle Feng Shui: dokonalá ložnice přináší mnohá potěšení

Pokud svou ložnici vybavíte např. šatní skříní se zrcadlovými posuvnými dveřmi, snažte se ji umístit tak, aby zrcadlová plocha nebyla přímo proti lůžku. Usínat a probouzet se s pohledem do zrcadla není vůbec příjemné a narušujte klid, který před usnutím tolik potřebujeme.

3. Působivé barvy

Fáze výběru barev do domácnosti je při zařizování zcela zásadní. Barvy mají v našem životě důležitou roli. Kromě silného vlivu na naši psychiku umí do jisté míry působit i na náš organismus. Protože je ložnice místem odpočinku, je důležité volit takové barvy, které tuto oázu klidu nenaruší. Takovou nesprávnou volbou by byla např. temperamentní červená nebo energická oranžová.

I drobný prvek v podobě barevného pruhu na stěně nebo dekorativního polštářku v posteli může negativně ovlivnit celý koncept klidové zóny.
Do ložnice jsou vhodné jemné pastelové odstíny barev, všelijaké tóny šedé a modré, chladivé, nerušivé, neutrální.

Mohlo by vás zajímat: Jak na barvy v interiéru, aneb ultramarínovou nebo tyrkysovou?

4. Podobizny dětí pryč

Co do ložnice rozhodně nepatří, jsou fotografie dětí. Děti jsou náš život, naše radost, ale i starost. A právě proto nemají v ložnici, v intimní oáze rodičovského páru, co dělat. Ložnice je místo, kam se dospělí uchylují ke spánku, ale také k jiným příjemným aktivitám a intimním chvilkám. Podobizny nevědomě působí na naše myšlenky i náladu.

Ložnice by měla být místem, kde jsou „ti dva“ zase jen spolu sami. Pro někoho je to možná příliš tvrdé a nepředstavitelné, z hlediska psychologie ale zcela logické a správné.

5. Pomíjivé světlo

I sebemenší náznak světla může v noci rušit klidný spánek. Možná vás přímo neprobudí, ale naruší produkci hormonu melatoninu, který je za kvalitní spánek zodpovědný. Tvorba melatoninu je závislá na střídání dne a noci, tedy časových úseků se světlem a tmou. Pokud se do tmy vkrádá nějaké světlo, produkce hormonu se zpomalí a spánek se naruší.

Takovým narušitelem může být v ložnici i nepatrné světélko, např. ostře svítící dioda na mobilním telefonu, displej digitálního budíku, světlo prosvítající skrze závěsy… Naučte se spát v naprosté tmě a na kvalitě vašeho spaní se to pozitivně odrazí.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.11.2021

Photocredit: Nick Pateman (Flickr CC 2.0)

1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE