HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Ložnice bez rušivých elementů – 5 kroků, jak ji správně zařídit

Ložnice je místo, kam se celý den těšíme a ráno ho s těžkým srdcem opouštíme. Prostor pro klid, soukromí a intimitu. Místo nevhodné pro jakékoliv rušivé elementy. A přesto je tam často nevědomky máme. Dodržte těchto 5 pravidel, a pak teprve poznáte, co je to skutečný odpočinek.


Ložnice inspirace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Nick Pateman (Flickr CC 2.0)

1. Prioritní místo pro postel

Postel je středobodem celé ložnice, proto je její správné umístění zcela zásadní. Pokud zrovna stojíte před prázdným pokojem a řešíte rozmístění nábytku, začněte právě postelí, vše ostatní se bude odvíjet od středobodu vašeho klidového a intimního zázemí.

Pokud vám to dispozice a velikost prostoru dovolí, snažte se situovat lůžko tak, aby nestálo pod okny. I nepatrný průvan či chlad od oken vám může narušit klidný spánek. Postel by měla být snadno přístupná z obou bočních stran, proto není vhodné zasunout místo ke spánku do rohu ke zdi. Inspirujte se mnoha krásnými ložnicemi v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Nick Pateman (Flickr CC 2.0), Mia, EtsyUK, NN.CZ

2. Přítomnost zrcadel

Zrcadla do ložnice nepatří. Feng Shui tvrdí, že zrcadla v ložnici odráží tok energie, což může mít za následek nekvalitní spánek a narušenou harmonii prostoru. A z hlediska selského rozumu je zrcadlo nevhodné především kvůli odrazu světla.

Mohlo by vás zajímat: Bydlení podle Feng Shui: dokonalá ložnice přináší mnohá potěšení

Pokud svou ložnici vybavíte např. šatní skříní se zrcadlovými posuvnými dveřmi, snažte se ji umístit tak, aby zrcadlová plocha nebyla přímo proti lůžku. Usínat a probouzet se s pohledem do zrcadla není vůbec příjemné a narušujte klid, který před usnutím tolik potřebujeme.

3. Působivé barvy

Fáze výběru barev do domácnosti je při zařizování zcela zásadní. Barvy mají v našem životě důležitou roli. Kromě silného vlivu na naši psychiku umí do jisté míry působit i na náš organismus. Protože je ložnice místem odpočinku, je důležité volit takové barvy, které tuto oázu klidu nenaruší. Takovou nesprávnou volbou by byla např. temperamentní červená nebo energická oranžová.

I drobný prvek v podobě barevného pruhu na stěně nebo dekorativního polštářku v posteli může negativně ovlivnit celý koncept klidové zóny.
Do ložnice jsou vhodné jemné pastelové odstíny barev, všelijaké tóny šedé a modré, chladivé, nerušivé, neutrální.

Mohlo by vás zajímat: Jak na barvy v interiéru, aneb ultramarínovou nebo tyrkysovou?

4. Podobizny dětí pryč

Co do ložnice rozhodně nepatří, jsou fotografie dětí. Děti jsou náš život, naše radost, ale i starost. A právě proto nemají v ložnici, v intimní oáze rodičovského páru, co dělat. Ložnice je místo, kam se dospělí uchylují ke spánku, ale také k jiným příjemným aktivitám a intimním chvilkám. Podobizny nevědomě působí na naše myšlenky i náladu.

Ložnice by měla být místem, kde jsou „ti dva“ zase jen spolu sami. Pro někoho je to možná příliš tvrdé a nepředstavitelné, z hlediska psychologie ale zcela logické a správné.

5. Pomíjivé světlo

I sebemenší náznak světla může v noci rušit klidný spánek. Možná vás přímo neprobudí, ale naruší produkci hormonu melatoninu, který je za kvalitní spánek zodpovědný. Tvorba melatoninu je závislá na střídání dne a noci, tedy časových úseků se světlem a tmou. Pokud se do tmy vkrádá nějaké světlo, produkce hormonu se zpomalí a spánek se naruší.

Takovým narušitelem může být v ložnici i nepatrné světélko, např. ostře svítící dioda na mobilním telefonu, displej digitálního budíku, světlo prosvítající skrze závěsy… Naučte se spát v naprosté tmě a na kvalitě vašeho spaní se to pozitivně odrazí.

P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Lucie Bejčková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
14.11.2021

Photocredit: Nick Pateman (Flickr CC 2.0)

0

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE