HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Ložnice bez rušivých elementů – 5 kroků, jak ji správně zařídit

Ložnice je místo, kam se celý den těšíme a ráno ho s těžkým srdcem opouštíme. Prostor pro klid, soukromí a intimitu. Místo nevhodné pro jakékoliv rušivé elementy. A přesto je tam často nevědomky máme. Dodržte těchto 5 pravidel, a pak teprve poznáte, co je to skutečný odpočinek.


Ložnice inspirace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Nick Pateman (Flickr CC 2.0)

1. Prioritní místo pro postel

Postel je středobodem celé ložnice, proto je její správné umístění zcela zásadní. Pokud zrovna stojíte před prázdným pokojem a řešíte rozmístění nábytku, začněte právě postelí, vše ostatní se bude odvíjet od středobodu vašeho klidového a intimního zázemí.

Pokud vám to dispozice a velikost prostoru dovolí, snažte se situovat lůžko tak, aby nestálo pod okny. I nepatrný průvan či chlad od oken vám může narušit klidný spánek. Postel by měla být snadno přístupná z obou bočních stran, proto není vhodné zasunout místo ke spánku do rohu ke zdi. Inspirujte se mnoha krásnými ložnicemi v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Nick Pateman (Flickr CC 2.0), Mia, EtsyUK, Real Simple

2. Přítomnost zrcadel

Zrcadla do ložnice nepatří. Feng Shui tvrdí, že zrcadla v ložnici odráží tok energie, což může mít za následek nekvalitní spánek a narušenou harmonii prostoru. A z hlediska selského rozumu je zrcadlo nevhodné především kvůli odrazu světla.

Mohlo by vás zajímat: Bydlení podle Feng Shui: dokonalá ložnice přináší mnohá potěšení

Pokud svou ložnici vybavíte např. šatní skříní se zrcadlovými posuvnými dveřmi, snažte se ji umístit tak, aby zrcadlová plocha nebyla přímo proti lůžku. Usínat a probouzet se s pohledem do zrcadla není vůbec příjemné a narušujte klid, který před usnutím tolik potřebujeme.

3. Působivé barvy

Fáze výběru barev do domácnosti je při zařizování zcela zásadní. Barvy mají v našem životě důležitou roli. Kromě silného vlivu na naši psychiku umí do jisté míry působit i na náš organismus. Protože je ložnice místem odpočinku, je důležité volit takové barvy, které tuto oázu klidu nenaruší. Takovou nesprávnou volbou by byla např. temperamentní červená nebo energická oranžová.

I drobný prvek v podobě barevného pruhu na stěně nebo dekorativního polštářku v posteli může negativně ovlivnit celý koncept klidové zóny.
Do ložnice jsou vhodné jemné pastelové odstíny barev, všelijaké tóny šedé a modré, chladivé, nerušivé, neutrální.

Mohlo by vás zajímat: Jak na barvy v interiéru, aneb ultramarínovou nebo tyrkysovou?

4. Podobizny dětí pryč

Co do ložnice rozhodně nepatří, jsou fotografie dětí. Děti jsou náš život, naše radost, ale i starost. A právě proto nemají v ložnici, v intimní oáze rodičovského páru, co dělat. Ložnice je místo, kam se dospělí uchylují ke spánku, ale také k jiným příjemným aktivitám a intimním chvilkám. Podobizny nevědomě působí na naše myšlenky i náladu.

Ložnice by měla být místem, kde jsou „ti dva“ zase jen spolu sami. Pro někoho je to možná příliš tvrdé a nepředstavitelné, z hlediska psychologie ale zcela logické a správné.

5. Pomíjivé světlo

I sebemenší náznak světla může v noci rušit klidný spánek. Možná vás přímo neprobudí, ale naruší produkci hormonu melatoninu, který je za kvalitní spánek zodpovědný. Tvorba melatoninu je závislá na střídání dne a noci, tedy časových úseků se světlem a tmou. Pokud se do tmy vkrádá nějaké světlo, produkce hormonu se zpomalí a spánek se naruší.

Takovým narušitelem může být v ložnici i nepatrné světélko, např. ostře svítící dioda na mobilním telefonu, displej digitálního budíku, světlo prosvítající skrze závěsy… Naučte se spát v naprosté tmě a na kvalitě vašeho spaní se to pozitivně odrazí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.11.2021

Photocredit: Nick Pateman (Flickr CC 2.0)

1

Ložnice: Inspirace a fotogalerie pro moderní ložnice

Hledáte inspiraci pro zařízení vaší ložnice? Jaké použít barvy

Postel z masivu představuje kvalitu: 7 kroků pro její správný výběr

Vybíráte novou postel? Postel z masivu je určitě správnou volbou. Podívejte se na 7 kroků, které vám pomohou.

Manželské postele: Kdo si jak ustele, tak si i lehne

Jak vybrat tu správnou manželskou postel? Stačí znát pár základních parametrů, na které je dobré se při výběru soustředit. Zvolíte manželskou postel z masivu, nebo kovu? Pojďte si s námi vybrat manželskou postel snů.

3D epoxidové podlahy do kuchyně i koupelny: originální a trvanlivé řešení, které budí emoce

Procházka po mořském dně, meditace na útesu či spaní v oblacích. 3D podlahy vám zajistí nečekané zážitky. Více v naší galerii.

Vyrobte si postel z palet – návod, tipy, inspirace a cena

Chcete mít krásnou postel za pár korun? Vyrobte si sami doma postel z palet. Jak na to? Pár skvělých tipů a návod pro vás máme v tomto článku.

Loftová postel jako originální inspirace pro malé bydlení

Loftové postele se stávají čím dál častějším prvkem malých bytů s vysokými stropy. Je to originální způsob, jak docílit oddělené ložnice i na malém prostoru. Ideální řešení.

Fantastické ložnice, které mají k těm tradičním daleko – inspirace pro vás

Tradiční nicneříkající ložnice jsou passé. Podívejte se na fotografie, které svým navrženým interiérem mluví za vše. Takovou ložnici vám budou všichni závidět.

Ložnice, které si zamilujete a nebudete je chtít ráno opustit – nápady a inspirace

V galerii na vás čeká přes 50 fotografií opravdu kouzelných ložnic. Kterou si vyberete? Ať už jde o rekonstrukci nebo o nový projekt, nepodceňte její návrh.

Jak navrhnout bohémskou ložnici jako profesionál? Návod v několika bodech

Jedinečné návrhy boho ložnice inspirované samotným bohémským životem pouze v naší bohaté fotogalerii. Ptáte se co je to boho styl? Víme, prozradíme!

Dřevěná loftová postel – návod na její výrobu svépomocí v 10 krocích

Chystáte se na rekonstrukci a bojujete s nedostatkem místa? Zvažte loftovou postel, která dobře vypadá a ušetří vám i mnoho prostoru!