HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vyrobte si postel z palet – návod, tipy, inspirace a cena

Pod pojmem palety se člověku často vybaví jen jakási dřevěná podložka pro přepravu nebo skladování věcí. Ale toto už dávno neplatí a palety pro vlastní originální využití si může zvolit kdokoli. Způsobů, jak využít palety, je opravdu mnoho a jediné co nás omezuje, je jen naše vlastní fantazie. V dnešní článku se zaměříme na postele z palet. Pojďme se společně podívat na to, jak si ji správně seskládat, ošetřit i vybrat matraci.


Postel z palet
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Paletová postel

Palety jsou svým původem určené pro transport nebo uskladňování mnohdy velmi těžkých nákladů, jak už bylo řečeno, a proto není překvapivé, že jejich konstrukční vlastnosti jsou velmi příznivé. Nosnost jedné euro palety je až 1 500 kg. Proto se hodí např. i na paletovou postel či sedací soupravu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Zoey FIELDS, Dany Cohen

Postel z palet a její výhody

Postel z palet má spoustu výhod. V první řadě, její pořizovací cena je opravdu velmi příznivá. Vaše peněženka vám poděkuje. Další obrovskou výhodou je její variabilita. Šířka vašeho lůžka může být klidně od 80 do 200 cm, kdy není potřeba přikupovat mnohdy žádný materiál navíc. Se správným poskládáním a natočením palet si dokážete vykouzlit jakýkoliv rozměr lůžka pro běžné rozměry matrací (např. klasickou postel z palet 180 × 200 cm).

Video: Jak vyrobit pohovku z palet

Vhodná do každého interiéru

Nejste úplnými fanoušky industriálního stylu a říkáte si, že mít v moderní domácnosti nějaké palety pro vás bude nejspíš trnem v oku? Nemusí tomu tak být. Porozhlédněte se, v jakých barvách se nese váš domov, a postel tomu barevně přizpůsobte. Pokud jste kreativní, můžete si palety pomalovat různými vzory nebo jinými dekoračními prvky. Na takové barevné úpravy se hodí akrylové barvy, které jsou velmi univerzální a dají se použít na široké množství materiálů. Uvidíte, že po takovéto barevné změně postel zapadne do interiéru a vaše domácnost nebude ničím rušena. Pro mnoho inspirace na postel z palet nahlédněte do naší fotogalerie.

Paletové postele a úložný prostor

Další otázku, kterou si možná kladete, je úložný prostor. Ne každý má to štěstí, že jeho byt či dům disponuje velkým prostorným šatníkem, a proto by efektivně rád využil každý volný centimetr. I paletová postel dokáže nabídnout veliký úložný prostor. Znovu jen záleží na tom, jak šikovně palety poskládáte.

Jak efektivně využít prostor, který se skrývá v paletách

Často se setkáváme s obrázky, kde jsou na sebe dvě palety vodorovně položené ve stejném směru. Pokud ale spodní paletu obrazně řečeno otočíme na záda, vznikne nám poměrně veliký prostor k využití. Do těchto mezer můžete vložit dřevěné bedýnky nebo klidně i kartonové krabice, které lze barevně přizpůsobit k posteli. Jak takové řešení vypadá, objevíte v naší fotogalerii.

Kde sehnat palety na postel – doporučení a cena

Pokud se do výroby paletové postele opravdu pustíte, je dobré se podívat na internet, zda ve vašem okolí není výkup a prodej palet. Na takových místech se dají mnohdy najít i nové nepoužité palety za příznivou cenu (v průměru 200 kč/ks). Dále je potřeba si dát pozor, pokud kupujete palety již použité. Je důležité zjistit, jaké bylo jejich předešlé využití. Pokud se na paletách převážely chemicky ošetřené výrobky, palety těmito přípravky mohly nasáknout a v lepším případě vám kontaminovat dům nepříjemným zápachem. Proto je lepší vybírat spíše palety nové.

Bazén z palet svépomocí za hubičku. Podívejte se, co se ukrývá v jeho stěně

Postel z palet – návod na výrobu

  1. V první řadě určitě je dobré palety obrousit. Z palet trčí třísky, o které nestojíme. Použijte brusku na dřevo, výrazně vám to ušetří čas.
  2. Když máte palety zahlazené, doporučujeme si zvolit dvojice palet, které budou ležet na sobě, a spojit k sobě. Na to můžete použít vrtačku a šrouby, ale jednodušší a stejně efektivní způsob jsou stahovací plastové pásky.
  3. Takto spojené palety si nyní natřete. Buď jenom transparentním lakem nebo akrylovou neprůhlednou barvou. Fantazii se meze nekladou.
  4. Nyní máte palety obroušené, natřené a uložené na svém místě v rozložení, které odpovídá požadovanému rozměru postele. Zbývá už jen výběr matrace.

Výběr matrace pro paletové postele

Poslední třešničkou je zvolení správné matrace. Obecně platí, že na postel s tvrdým podkladem se hodí matrace pružinová nebo s jádrem. Tyto matrace na tvrdém podkladě méně podléhají místní tlakové deformaci. Pokud ale máte pěnovou matraci, nezoufejte, i pro ty existuje vyhovující řešení. Na palety si můžete přikoupit lamelové rošty, které rozloží tlak vyvíjený na pěnovou matraci, a tím prodlouží její životnost.  

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Chcete vědět, o kolik procent se ještě můžou zvýšit ceny energií? Do čeho má smysl investovat z pohledu úspor do technologií na vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.04.2021

Photocredit: Shutterstock

4

Fotogalerie: Co se starými paletami a krabicemi?

Jak vyrobit zahradní truhlík z palety? Tento a další tipy, co se starým dřevem. Čtěte

Video: Malý domek vyrobený z palet

Jak vypadá dům postavený z nevyužitých věcí všeho druhu a dá se v něm opravdu bydlet? Mladý Angličan tvrdí, že ano!

Postel z masivu představuje kvalitu: 7 kroků pro její správný výběr

Vybíráte novou postel? Postel z masivu je určitě správnou volbou. Podívejte se na 7 kroků, které vám pomohou.

Rozkládací postel s úložným prostorem i bez. Jak vybrat tu nejlepší?

Přemýšlíte, zda ušetřit místo v malém prostoru rozkládací postelí s úložným prostorem, nebo sklápěcí postelí? Přečtěte si, jaké výhody i nevýhody obě varianty mají i jaká je jejich aktuální cena.

Manželské postele: Kdo si jak ustele, tak si i lehne

Jak vybrat tu správnou manželskou postel? Stačí znát pár základních parametrů, na které je dobré se při výběru soustředit. Zvolíte manželskou postel z masivu, nebo kovu? Pojďte si s námi vybrat manželskou postel snů.

Loftová postel aneb jak doma stylově ušetřit místo

Inspirujte se v článku s foto návodem, jak si vlastnoručně smontovat loftovou (vyvýšenou) postel ze dřeva. Díky této posteli se budete cítit, jako byste spali na obláčku, a zároveň ušetříte spoustu užitného prostoru v místnosti.

Jak při zařízení prvního bydlení finančně nevykrvácet

Zařízení prvního bydlení je pro mladé lidi často náročným úkolem. Přinášíme ty nejdůležitější rady, jak vše zvládnout a vytvořit příjemné bydlení za málo peněz.

Sedm tipů, jak originálně využít staré haraburdí na vaší zahradě

Dnes zkusíme využít všechny staré nádoby, nefunkční kola, palety a i různé zbytky dřeva, které se vám povalují na zahradě. Toto staré haraburdí ještě může originálně posloužit.

Postavte dětem zahradní domek z palet a zbytků jako tento šikovný tatínek

Postavil synovi dřevěný zahradní domeček a použil na něj pouze zbytky, co našel doma. Prohlédněte si fotogalerii a inspirujte se.

Rodinný dům obložený dřevěnými paletami vyšel na 27 milionů korun

Zahraniční architektura opět předčila naše očekávání. Rodinný dům z černých dřevěných palet o užitné ploše téměř 245 m2 stál v přepočtu více než 27 milionů korun.