HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stane se opláštěné dřevo budoucností?

Firmy v dřevařském a stavebním průmyslu vyvíjejí nové a nové materiály. Snaží se zdokonalovat technologii, zvyšovat nároky a dělají všechno pro to, aby jejich produkty měli co nejlepší vlastnosti. Veškeré kompozitní materiály vznikly za účelem, využít od každého prvku obsaženého v kompozitu ty nejlepší vlastnosti. Tímto článkem chci motivovat k tomu, abychom my všichni co se stýkáme se dřevem, využívali jeho příznivé vlastnosti a ty nevýhodné eliminovali. Je možné dosáhnout vyšší pevnosti, menších průřezů a delší trvanlivosti opláštěním dřeva?

3D model dřevěného krovu

Někteří odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně se domnívají, že v horizontu 20 – 30 let dojde k velkému úbytku dřeva v Evropě, jako hlavního materiálu pro dřevostavby. Důvodem snížení stavu byla 2. světová válka, během které se neobnovovaly porosty. Tento stav by znamenal, že by se úměrně tomu zvýšila jeho cena. Způsobilo by to výrazné šetření se dřevem. Věnovala by se mnohem vyšší pozornost důkladnému ošetřování dřeva.

Domnívám se, že za několik let nebudou mít již majoritní postavení nátěry na dřevo, ale bude se více využívat opláštění plastem, PVC, či jiným nepropustným materiálem. Vztahovalo by se to samozřejmě pouze na konstrukce neplnící estetickou funkci. Poměrně dlouho známým faktem je, a nesčetnými měřeními bylo dokázáno, že čím je nižší vlhkost dřeva, tím má všeobecně vyšší pevnost. Dokonce daná pevnost je vyšší ve všech třech směrech (radiálním, tangenciálním, podélném)

Pokud bychom dřevo konkrétně stavební řezivo, vysušili například na šest procent. Poté bychom ho „obalili“ jakýmsi pláštěm na bázi plastu. Tento plášť by musel být vzduchotěsný a vodotěsný. To by znamenalo vyšší pevnost, menší průřezy a výrazně delší životnost prvků. Jisté je, že by nebylo možné takové prvky vyrábět v malých truhlářských či tesařských dílnách.

Bude Vás zajímat: Střešní latě 30x50 nebo 40x60?

Ovšem už nyní se dá uvažovat o dvou úskalích této technologie. Jedním je to, že vysušit dřevěné hranoly na hranici deseti procent absolutní vlhkosti dokážeme poměrně jednoduše, ale vysušit ho na méně než deset procent, je nejen časově, ale i ekonomicky náročné. Druhý problém se vyskytuje přímo ve dřevě. Konkrétně v mikroskopické stavbě dřeva. Při vysoušení pod deset procent vlhkosti se výrazně zvyšuje množství mikrotrhlin, které neblaze přispívají k statické nestabilitě daného prvku.

Bude Vás zajímat: 6 důvodů pro KVH hranoly

Tato vize není podložená dlouholetou studii, ale je možné, že za několik let se skutečně více vyplatí si krovovou konstrukci nechat opláštit nepropustným materiálem, než jí ošetřovat drahými a neúčinnými nátěry. Pokud by k takové situaci došlo, radikálním způsobem by to ovlivnilo veškeré stavění ze dřeva. Druhou možností je dovážet dřevní surovinu z Ruska, kde mají kapacitní rezervy obrovské. Ovšem domnívám se, že by to pro nás nebylo nejlepším řešením.


Tento článek se účastní studentské soutěže. Ohodnoťte jej, prosím, palcem nahoru nebo dolů, případně mu věnujte své Like. Komentáře k článku můžete autorovi nechat v diskuzi.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
27.12.2011

3

Mohlo by Vás zajímat: