HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Navštivte s námi farní centrum sv. Františka v rakouském Welsu

Rakouské město Wels je mimo jiné známo svou více než 20letou tradicí v konání jednoho z největších evropských veletrhů úspor energií a obnovitelných zdrojů Energiesparmesse. Právě proto nikoho asi nepřekvapí, že v Evropě bylo první farní centrum v pasivním standardu postaveno právě zde. Věřící se v nových prostorách poprvé pomodlili 24. prosince 2004, ale zcela dokončen byl komplex v roce 2005.

Konstrukčně se jedná o dřevostavbu z prefabrikovaných panelů obložených fotovoltaickými černými skleněnými panely v místě kaple. Zbytek fary je upraven provětrávanou fasádou. Podívejte se s námi, jak dopadla přestavba kostela, když výběrové řízení vyhráli dva netradiční architekti.


Kostel svatého františka fotografie

Jedná se o unikátní kostel s přilehlou farností Františkánů. Původní dřevěný kostel postavený v roce 1997 s kapacitou 120 lidí se stal brzy nedostatečný. Následné zvětšování kapacity bylo ovšem pojato neobvykle. Byla vypsána architektonická soutěž, kterou vyhráli architekti Max Luger a Franz Maul. Ti zahrnuli stávající objekt do konceptu nového farního centra ve stávající podobě, pouze fasády byly upraveny.

Bude Vás zajímat: Fasádní palubky: Modřín, smrk nebo tropické dřevo?

Farní centrum se skládá ze samotného kostela a administrativní části s původní budovou. Poměrně neobvyklé řešení kostela, skládajícího se ze Sálu slunce, kaple (křtitelnice), sakristie, foyeru a baru, působí jako sopka. Zvenku černá a uvnitř červená. Tato budova je uvnitř členěna velice vynalézavě, např. Sál slunce je možné zvětšit o prostor baru či foyer, a to v různých alternativách.

Sál slunce

Sál slunce slouží mimo účely církve i jako místo konání koncertů, či jiných společenských akcí. Největší dominantou tohoto prostoru je 13 m dlouhé a 4 m široké okno vedoucí i přes strop. Právě ono zajišťuje dostatečné osvětlení, samozřejmostí je i zastínění. Vysouvací plochy sloužící jako ochrana před tepelnými ztrátami v noci, jsou také zdrojem světla. Různé nastavení stínění či zapnutí interiérových světel lze dosáhnout rozličné atmosféry prostoru.Řád Františkánů si zakládá na vztahu k přírodě, ekologii i obnovitelným zdrojům energie, což je vidět ve všech částech fary. Z křtitelnice je skrze prosklenou stěnu vidět na měnící se přírodu venku. Pramen, kterým se křtí, pochází z 16 m hluboké studny přímo pod kostelem. Tato studna plní také bazének obklopující celou jednu stranu kostela.

Bude Vás zajímat: Solární ohřev vody: Vyplatí se?

Celý komplex byl proveden v pasivním standardu. Fotovoltaické panely umístěné na fasádě zajišťují dostatek elektrické energie pro celý komplex. a přebytky jsou odváděny do veřejné sítě. Ohřev teplé vody zajišťují solární kolektory umístěné na střeše a peletkový kotel naopak ve sklepě. Teplo je zajišťováno prostřednictvím podlahového topení (peletkový kotel) a vzduch je teplotně upravován ve výměníku.

Jak dlouho si myslíte, že bude trvat, než se i u nás začnou stavět moderní kostely v pasivním standardu?

Zdroje: www.dioezese-linz.at, www.luger-maul.at


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.02.2013

3

Pasivní domy 1. díl - Od nízkoenergetického k pasivnímu domu

Nízkoenergetické domy mají oproti obvyklým novostavbám mírně zvýšenou tepelnou ochranu.

Výrobní stupně přípravy a prefabrikace dřevostaveb

Rozdílné stupně výroby nebo prefabrikace určují, do jaké míry budou konstrukční...

Stavební systémy dřevostaveb – Rámové konstrukce

Rámové konstrukce jsou nejběžnějším typem stavebního systému dřevostaveb. Jsou tvořeny nosnými dřevěnými prvky (stojkami) a opláštěním.

Dřevěné kanceláře v Sydney: Jak se staví vícepatrové dřevostavby?

Když architektovi při navrhování zahradního skleníku ujede ruka, může vzniknout i kancelářský komplex. Podívejte se.

Video: Dřevěné divadlo navržené pro konferenci TED

Lepší posluchárnu byste jen těžko hledali. Pojďte se podívat, jak vypadá divadlo postavené speciálně pro TED!

Video: Dům ve tvaru písmene „A“, který vám rozšíří obzory

Proč se omezovat jen na klasické tvary domů? Podívejte se na kreativní přístup keramičky a bytové designerky z Los Angeles, která si vytvořila útulný a netradiční domov do tvaru písmene „A“.

Fotogalerie: Dřevěné kostely z celého světa

Dřevěné sakrální stavby mají bohatou a zajímavou historii. Jejich konstrukce může být roubená, rámová nebo i hrázděná. Podívejte se v naší fotogalerii na tradiční dřevěné kostely, které rozhodně nejsou kýč.

Nejstarší křesťanský kostel ve Švédsku stojí pod zemí. Podívejte se

Jak ochránit archeologický nález před drsným podnebím a přitom jej zpřístupnit veřejnosti? Inspirujte se u švédských architektů.

Monolitická vila oblečená do moderní černé barvy

Jednoduchá, elegantní, skromná a zároveň trochu arogantní. To je holandská Villa SG21. Prohlédněte si ji v galerii.

Dům, který se vlní jako řeka

Dům, který se dokonale přizpůsobí terénu a časem úplně splyne s okolní přírodou. To je dům na břehu kanadského jezera Lac Gernier.