HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tajemství houslí od Stradivaria? Chemií ztýrané dřevo!

Je to rozdíl, který pozná i hudební laik. Pronikavý zvuk houslí, které pocházely z díly italského renesančního mistra Antonia Stradivariho, se vám totiž doslova zařezává do duše. Jaké je to kouzlo, které z obyčejného hudebního nástroje dělá mistrovský artefakt? Až donedávna se to nevědělo. Nyní se ho dozvíte v článku.


housle od stradivaria
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Eric Long (Smithsonian Institution)

Dílo, které nešlo na odbyt

Je v tom pořádný kus ironie: v 17. století nešly housle ze Stradivariho dílny zrovna na dračku. Jejich výrazný tón totiž nelahodil každým uším a na chuť jim tehdy přišlo jen pár hudebně vzdělaných aristokratů. Za celý svůj život jich nevyrobil více než 1200 kusů, a do současnosti jich přežila jen polovina. Každý jeden kus z této série se dnes cení na více než pět milionu dolarů!

I proto mají virtuosové a houslaři eminentní zájem odhalit tajemství zvuku stradivariových houslí. Po dlouhá staletí se jejich „výzkum“ omezoval především na detailní rozbor tvaru nástroje, a pochopitelně také na užitý materiál, ozvučné dřevo. S nečekaně definitivní odpovědí přišel až v roce 2009 maďarský biochemik Joseph Nagyvary, profesor Texaské technologické univerzity.

Slyšíte bolest dřeva

Třiatřicet let zkoumal miniaturní vzorky dřevěných fragmentů, odštěpků z houslí. „Sehnat je bylo téměř nemožné,“ vzpomíná Nagyvary. „Nikdo je nechtěl dát z ruky, čemuž docela rozumím. Vždyť se každý dochovaný exemplář doslova vyvažuje zlatem.“ Tyto piliny pak sežehl v laboratorní peci a popel podrobil důsledné chemické analýze. Jeho výsledek hudební znalce zrovna nepotěšil.

Co tedy dává milionovým houslím onu nezapomenutelnou razanci? Překvapivě, je to velmi agresivní způsob, jakým Stradivari s dřevem zacházel. Jak bylo řečeno, uznávaný renesanční houslař měl problémy s odbytem. A tak se všemožně snažil své naskladněné draze zakoupené ozvučné dřevo zakonzervovat do doby, než se mu obchody konečně rozběhnou.

Toxický recept na zázrak

Žíravé soli železa, fluoridové lázně, chromovací nástřik a takové množství boraxu, že by to zakonzervovalo koně. To byly nejčastější nálezy chemikálií na užitém dřevě. S nejrůznějšími konzervačními látkami, povrchovým mořením a zodolňujícími laky Stradivarius neustále divoce experimentoval. A to se silně odrazilo na jejich zvuku.

Za tímto toxickým koktejlem konzervantů na houslích přitom nestál promyšlený záměr houslaře. Jen zoufalá snaha zabránit tomu, aby se mu do draze zakoupeného dřeva pustili červotoči. „Například zmíněná chemikálie borax se tradičně používala v konzervační praxi už ve starém Egyptě,“ říká Nagyvary. Ano, tušíte správně: mumifikovali se s ní ostatky faraónů. A později se používala i jako ochrana proti hmyzu.

„Nebylo snadné připustit, že geniální houslař Stradivari pracoval se dřevem naprosto brutálně,“ dodává biochemik Nagyvary. „Ale důkazy jsou jasné.“ Zvuku houslí, které vám dnes rozvibrují srdce, to ale na kvalitě a astronomické ceně nic neubírá.

Zajímá vás, co dalšího kromě houslí a dřevostaveb se dá z dřeva dělat? Podívejte se do sekce Inspirace.

Vydáno dne:
06.06.2018

Photocredit: Eric Long (Smithsonian Institution)

2

5 vlastností dřeva, které musíte znát, než nakoupíte trámy na stavbu

O jaké vlastnosti nám dostupných dřevin je vhodné se zajímat a proč? Čtěte.. Číst více →Které dřevo je nejlepší?

Které dřevo je nejtěžší, nejpevnější, nejlehčí nebo nejvíce trvanlivé?.. Číst více →Průhledné dřevo jako alternativa umělých materiálů

Vynález průhledného dřeva může znamenat revoluci v architektuře dřevostavitelství... Číst více →Dendrochronologie: Počítání letokruhů stromu není jen hra pro děti

Máte roubenku, trámy nebo krov a zajímá vás jejich stáří? Dendrochronologie není jen laickou metodou, ale naukou, která pro datování využívá letokruhy stromů... Číst více →Fotogalerie: Staré dřevo není na odpis!

Válí se vám doma staré trámy a nevíte, co s nimi? Rozhodně je nepalte a podívejte, jakou parádu, může ještě staré dřevo udělat... Číst více →Nejkrásnější české betlémy a kde je najít? (Tipy na výlet)

Zapomeňte chvíli na nákupy a zajděte se podívat na vánoční betlém. Žádný betlém ve své vesnici nebo městě nemáte? Dáme vám tipy, kde najdete ty nejhezčí betlémy... Číst více →10 nejpodivnějších využití dřeva ve stavbách

Poznejte deset nejpodivnějších aplikací dřeva ve stavbách, které vám vyrazí dech. Věděli jste, že ze dřeva mohou být mrakodrapy, elektrárny nebo třeba základy?.. Číst více →Paravany do bytu i do zahrady jsou v módě. Jak je vybrat?

Paravany se znovu vrací do interiérů bytů a objevují se i na zahradách. Slouží jako dekorace i funkční bytový doplněk. Jak paravan vybrat? Poradíme vám... Číst více →Pálenka a pivo ze dřeva? V Japonsku se experimentů s alkoholem nebojí

Alkohol ze dřeva, který dozrává v dřevěných sudech. Jaké další tajemství japonští výrobci originálního lihu ještě prozradili?.. Číst více →Kvůli omezení prodeje růžového dřeva mají teď výrobci kytar problém

Regulace prodeje tropického dřeva likviduje světový byznys s hudebninami a ochraně pralesů přitom nepomáhá. Tuna palivového dřeva stojí asi tři tisíce korun, vzácné růžové dřevo z jihoamerických pralesů stokrát tolik! Není divu, že je po něm taková sháňka... Číst více →