HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Při výběru trampolíny mnozí rodiče podceňují zásadní bezpečnostní prvky

Trampolína patří už dlouhá léta mezi oblíbené atrakce pro děti, ale i pro dospělé. Dokáže zajistit zábavu a povyražení, ale využít ji můžete také jako pomůcku pro cvičení či hubnutí. Pojďme se podívat na to, jakou trampolínu pro jaký účel pořídit a na jaké faktory se zaměřit při jejím výběru hlavně z hlediska bezpečnosti.


Trampolína
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Karolina Grabowska (Pexels)

Trampolína – podle čeho vybírat

Na trhu najdeme trampolíny různé velikosti, typu, nosnosti i účelu použití. Jak tedy při nákupu zvolit tu správnou? Dřív, než se ke koupi rozhodnete, je potřeba určit, komu má trampolína sloužit – měli byste znát počet lidí, kteří ji budou využívat, i jejich věk. Stejně tak musíte zvážit, kde bude trampolína umístěná a kolik plochy si můžete dovolit takovou atrakcí zabrat. Pokud kupujete trampolínu pro děti, předpokládejte, že kolem ní většinou bude hluk, protože na ní děti budou dovádět. Proto je lepší zvolit pro ni spíše odlehlejší kout zahrady. 

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Karolina Grabowska (Pexels), Yan Krukau (Pexels), u003c33, thekrazycouponlady

Velikost trampolíny volte podle prostoru i počtu dětí

Velikost trampolíny se odvíjí primárně od toho, jestli ji budete umisťovat do interiéru, nebo naopak ven. Do zahrady si obecně můžete dovolit trampolíny větších rozměrů. Záleží ale také na tom, kolik lidí bude venkovní trampolínu využívat. Rozměry se totiž pohybují v rozmezí od desítek po stovky centimetrů v průměru skákací plochy, např. trampolína 3 m nebo trampolína 5 m. Zatímco jednomu dítěti tak bude klidně stačit i malá trampolína, pro víc dětí budete muset zvolit větší rozměry. Inspiraci na různé typy a velikosti trampolín najdete v naší fotogalerii.

Nezapomeňte zvážit nosnost aneb spočítejte si pružiny

Malé trampolíny jsou sice logicky levnější, ale mají také menší nosnost. Velmi často je výrobcem doporučeno, aby na takové trampolíně skákalo pouze jedno dítě. Naopak trampolíny větších rozměrů mají zpravidla i větší nosnost, která se odvíjí od počtu a kvality pružin – např. trampolína o průměru 300 cm by měla mít 64 pružin z kvalitního materiálu. Čím méně pružin trampolína stejné velikosti má, tím výrazněji se snižuje její nosnost. Pružiny se v takovém případě také mnohem rychleji opotřebí.

Jaké pružiny k vaší trampolíně zvolit?

Zaměřte se na kvalitu a povrchovou úpravu pružin, např. pozinkovanné, galvanizované pružiny perfektně odolávají korozi.

Samotné pružiny vybírejte podle průměru trampolíny. Na průměr 96 centimetrů se doporučuje délka pružiny včetně úchytu asi 7,4 centimetrů. Na větší trampolíny, např. 144 centimetrů, použijte pružinu o 1,4 centimetry delší. Dvanácticentimetrová pružina je potom vhodná pro trampolínu o průměru 183 centimetrů.

Pozornost věnujte i bezpečnostním prvkům

Abyste mohli nechat děti na trampolíně skotačit a přitom se nemuseli strachovat o jejich bezpečí, zkontrolujte si už při nákupu, že má vámi vybraná trampolína všechny důležité bezpečnostní prvky:

  • kotevní šrouby, které ukotví trampolínu v zemi, čímž zajišťují její stabilitu; jejich velikost by měla být kolem 40 cm; 
  • ochrana pružin slouží k tomu, aby se noha skákajícího nedostala mezi pružiny; 
  • ochranná síť by měla být vysoká asi dva metry nad skákací plochu a brání dětem, aby omylem nevyskočily mimo trampolínu;
  • zazimování už je na vás – trampolínu na podzim zazimujte, aby se vlivem mrazu neničila a nezhoršila se její bezpečnost. Nejlépe ji schovejte pod střechu, třeba do garáže, sklepa nebo dílny. Pokud je velká, tak ji alespoň překryjte krycí plachtou.

Na výběr máte z mnoha typů trampolín

Při nákupu trampolíny nestačí zvolit její velikost a nosnost. Musíte se také rozhodnout mezi jednotlivými typy.

Dětská trampolína do bytu

I do interiéru bytu můžete dětem pořídit trampolínu, třeba do dětského pokoje. V takovém případě bude samozřejmě menší a od toho se bude odvíjet také její konstrukce. Pozor dejte především na to, aby měla na nohách protiskluzové krytky a zajišťovala tak vašim dětem dostatečnou stabilitu. Pokud trampolína do bytu nemá ochrannou síť, je dobré se zamyslet alespoň nad pomocným madlem, kterého se děti budou moci přidržet.

Venkovní trampolína

Jde o klasickou trampolínu různých průměrů s ochranou sítí, kterou můžete vídat na mnoha zahradách. Tento typ trampolíny je ideální, pokud máte více dětí, které potřebujete venku zabavit. Navíc není připevněná trvale, takže nejen, že ji můžete sklidit na zimu, ale není problém ji například přestěhovat na jiné místo nebo ji prodat, až děti odrostou. Ceny venkovních trampolín pro děti si můžete porovnat zde.

Trampolína do země

Tento typ je vhodný pro ty, kteří nechtějí, aby trampolína ničila pohledový ráz zahrady. Trampolína je zabudovaná do země, takže jediná její část, která by mohla rušit váš výhled, je případná ochranná síť. Vedle ochranné sítě si můžete zvolit ještě další bezpečnostní prvek, kterým je dopadová zóna. Trampolína do země je také pevnější a pro děti lépe dostupná. Jak udělat z trampolíny přirozenou součást zahrady, se můžete podívat v galerii.

Vzduchová trampolína

Na rozdíl od většiny ostatních trampolín, vzduchová trampolína nefunguje na principu pružin, ale jde o plachtový vak, který je napuštěný vzduchem. Zabírá větší plochu, která musí být vyčištěná od všeho ostrého a nesmí pod ní být žádné rozvody (inženýrské sítě). Vzduchovou trampolínu nelze instalovat do svažitého terénu, podklad musí být rovný. 

Zahradní domek pro děti – koupit, nebo postavit svépomocí?

Trampolína bez pružin

Jde v podstatě o klasickou trampolínu s tím rozdílem, že namísto pružin je zde použitý elastický výplet. Je tedy eliminováno riziko uvíznutí nohy mezi pružinami. Opět ji lze pořídit v různých velikostech a průměrech skákací plochy, stejně jako s různými bezpečnostními prvky. 

Trampolína na jumping

Speciální typ trampolíny je určený na sport, který se jmenuje jumping. Jumping trampolíny jsou proto hodně rozšířené v různých fitness a sport centrech, ale není problém si ji pořídit i domů. Jde většinou o trampolíny s malým průměrem, elastickým výpletem místo pružin, a také s pomocným madlem. 

Teď už stačí jen koupit tu správnou trampolínu

Dětská trampolína je atrakcí, která potěší a zabaví i na několik hodin. Dospělí můžou trampolínu zase využít pro sportování. Pokud se o ni alespoň trošku staráte, vydrží vám mnoho let. Skákání, cvičení a hra na trampolíně podporuje fyzickou i psychickou kondici! Pořiďte si tu správnou trampolínu a s úsměvem si zaskákejte! 


Vydáno dne:
18.05.2023

Photocredit: Karolina Grabowska (Pexels)

0

Domy ve stromech nejsou jen pro děti

Mít své vlastní malé obydlí v korunách stromů je snad sen každého dítěte.. Číst více →Zahradní houpačka: Tipy, pro bezpečnou zábavu vašich dětí

Jak a podle čeho vybrat správnou zahradní houpačku? Důležité informace i fotogalerii plnou zahradních houpaček naleznete zde... Číst více →Jak vybrat dětské hřiště na zahradu?

Dětské hřiště na zahradě je sen. Zatímco dospělí hledí především na bezpečnost, děti se chtějí bavit. Jak dětské hřiště vybrat?.. Číst více →Jaké dětské hračky pořídit na zahradu?

Vyberte svému dítěti hračky na zahradu, které ho budou bavit, podnítí jeho fantazii a zabaví ho. Vybírejte z fotogalerie... Číst více →Dětské pískoviště: 5 kritérií, jak vybrat to nejlepší

Pískoviště ke šťastnému dětství patří. Svým dětem ho můžete pořídit na zahradu, malý dvorek i na terasu. Tady je 5 kritérií, jak dětské pískoviště vybrat... Číst více →Zahradní domek pro děti – koupit, nebo postavit svépomocí?

Zahradní domek ocení každé dítě. Je to jenom jeho prostor, do kterého si může pozvat kamarády a spolu se pořádně vyřádit. V dnešním článku se podíváme blíže na to, jak ho pořídit a vyrobit... Číst více →Postavte dětem zahradní domek z palet a zbytků jako tento šikovný tatínek

Postavil synovi dřevěný zahradní domeček a použil na něj pouze zbytky, co našel doma. Prohlédněte si fotogalerii a inspirujte se... Číst více →Venkovní dřevěná učebna vrací děti do přírody a na čerstvý vzduch

Venkovní didaktické učebny vrací děti do přírody. Přečtěte si o unikátních dřevostavbách, které přináší nové možnosti vzdělávání... Číst více →Jak vyrobit skládací učící věž pro děti – návod, rozměry a cena

Přečtěte si návod na výrobu skládací učící věže od našeho čtenáře Matěje a vyrobte svému dítěti tuto praktickou pomůcku do kuchyně levně a svépomocí... Číst více →Exkluzivní dětské hřiště postavil tatínek dětem svépomocí – fotonávod v 9 krocích

Přinášíme vám postup realizace dětského hřiště s houpačkou – krok po kroku. Kutil Jirka se s tímto dětským hřištěm vešel do 25 tisíc... Číst více →