HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Trvalkový záhon – na slunci, v polostínu a ve stínu. Získali jsme seznamy jednotlivých květin a luxusních trav

Nejnáročnější je vždy zkombinovat konkrétní druhy trvalek, pak stačí jen sednout do auta, všechny si je nakoupit a pak vysázet. Vypsali jsme vám seznam jednotlivých rostlin, které pospolu vytvoří luxusní trvalkový záhon. A protože trvalky vyžadují jen nízkou údržbu a mají schopnost přizpůsobit se různým podmínkám, jsou ideální volbou pro každou zahradu. Nemluvě o jejich ceně, protože právě ony jsou malou investicí do velkolepých projektů.


Trvalky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Uleli, Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, David J. Stang (Wikipedia CC 4.0)

Trvalky – to je klíč k úspěchu

Trvalky jsou rostliny, které přežívají několik let a každé jaro znovu obrážejí. Na rozdíl od jednoletých rostlin, které žijí pouze jednu sezónu, trvalky zdobí zahradu dlouhodobě. Díky široké škále druhů, které se liší barvami, tvary a velikostmi, lze s trvalkami vytvářet rozmanité zahradní kompozice. Trvalky také přispívají k biodiverzitě, poskytují útočiště a potravu pro hmyz a jsou klíčové pro ekologickou rovnováhu. Jak je ale máme správně nakombinovat do jednoho záhonu? A které se hodí na slunce a které do stínu? Níže jsme vám uvedli tři typy trvalkových záhonů v určitých klimatických podmínkách. Pojďme na to.

Trvalkový záhon na slunci

Pro úspěšnou výsadbu a péči o záhon je klíčové vybrat slunné stanoviště s výživnou a dobře strukturovanou půdou, obohacenou kompostem. Výsadbu provádějte v období od dubna do října. Rostliny je třeba po výsadbě zakrýt organickým mulčem a důkladně zalít. Jarní cibuloviny se poté vysazují na podzim. Péče zahrnuje v prvním roce po výsadbě pravidelnou zálivku a od druhého roku zálivku pouze v případě dlouhotrvajícího sucha. Za rok už bude záhon krásně rozkvetlý a v pátém roce může vyžadovat jemné úpravy.

Jako součást záhonu na slunci můžete např. v menším množství zasadit hvězdnici, třapatku, denivku, šantu, kontryhel nebo čistec a ve větším množství třeba tulipán.

Fotografie všech zmíněných druhů rostlin vhodných do trvalkového záhonu na slunci naleznete tady.

Trvalkový záhon v polostínu

Tento trvalkový mix se hodí na východní a západní stranu na rovinatou část pozemku nebo třeba i před živý plot. Rostlinky vám budou kvést v období od června až do září. Obvykle dosáhnou plného rozvoje během jedné vegetační sezóny po výsadbě, kdy se záhon stává dobře rozvinutým. Po pěti letech záhon mírně upravte: odstraňte staré, uschlé části rostlin a v případě potřeby dosaďte nové jedince na prázdná místa, aby záhon zůstal atraktivní.

V menším množství můžete zasadit rdesno, ozdobnici, sasanku, plaménku a ve větším množství třeba šafrán.

Fotografie všech zmíněných druhů rostlin vhodných do trvalkového záhonu v polostínu naleznete tady.

Trvalkový záhon ve stínu

Trvalky a trávy obvykle potřebují jednu vegetační sezónu, aby se plně rozvinuly a rozkvetly. Po roce od výsadby jsou záhony obecně v plném rozkvětu. V pátém roce po výsadbě je však třeba opět provést drobné úpravy, jako je odstranění starých a vyschlých částí rostlin a doplnění nových jedinců na místa, kde se uvolnil prostor, aby záhon zůstal životaschopný a atraktivní.

V menším množství můžete zasadit čechravu, bezkolenec, krvavec a ve větším množství třeba udatnu, biku, plicník nebo bleduli.

Fotografie všech zmíněných druhů rostlin vhodných do trvalkového záhonu ve stínu naleznete tady.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Leonardo DiCaprio postavil sobě a své mamince dřevostavbu v Malibu

Proč trvalky musí být i na vaší zahradě? Protože...

Vydrží dlouho bez takřka jakékoliv péče. Trvalky mohou prosperovat v zahradě několik let, což snižuje potřebu každoročního vysazování.

Nevyžadují velkou údržbu. Po zakořenění vyžadují trvalky méně péče než jednoleté rostliny. Potřebují méně vody a hnojení a mnohé jsou odolné vůči suchu.

Jsou malou investicí. Vzhledem k tomu, že vám vydrží bezmála pět let, a k minimálním nárokům na péči jsou trvalky cenově výhodnější, neboť není potřeba každý rok kupovat nové.

Jsou různorodé. Trvalky nabízí široké spektrum barev, velikostí a tvarů, což zahrádkářům umožňuje vytvářet poutavé a proměnlivé zahradní scény.

Podporují biodiverzitu. Trvalky přitahují různé druhy opylovačů, jako jsou včely, motýli a jiný hmyz, a poskytují jim životní prostor, což podporuje zdraví lokálního ekosystému.

Jsou víceúčelové. Některé trvalky mohou sloužit nejen jako dekorace, ale také jako bylinky nebo léčivé rostliny přidávající zahradě praktický rozměr.

Vydáno dne:
27.04.2024

Photocredit: Uleli, Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, David J. Stang (Wikipedia CC 4.0)

3

5 tipů, jak si založit bylinkovou zahrádku
Založte si bylinkovou zahrádku, ve které vám poroste koření do kuchyně i léčivé bylinky. Bylinkový záhon je téměř bezúdržbový. Ukážeme vám, jak na to.

Jak vybudovat novou zahradu – postup, fotogalerie, inspirace
Chcete si založit zbrusu novou zeleninovou či okrasnou zahradu svépomocí? Přečtěte si náš článek a vyvarujte se nejčastějších chyb.

Svépomocí vyrobila pro maminku vyvýšený záhon. Podle jejího návodu to zvládnete taky
Vyrobte si vyvýšený záhon na vaši zahradu. Podrobný návod a seznam nezbytného materiálu najdete v našem článku.

Vertikální záhon svépomocí: zahrádka, kterou můžete mít i na balkoně
I na balkoně si můžete vypěstovat zeleninu pro vlastní spotřebu. Poslouží vám k tomu vertikální záhon, který si snadno vyrobíte sami.

Vyvýšený záhon od A do Z – vše od založení až po pěstování domácí zeleniny
Vyvýšené záhony vypadají skvěle a šetří vaše záda při práci na zahradě. Jak založit vyvýšený záhon a co v něm pěstovat, se dozvíte v našem článku.

Vyvýšené záhony – proč je mít na zahradě a kdy jsou naopak ke škodě?
Jsou vyvýšené záhony vhodné právě pro vaši zahradu? Přečtěte si výhody a nevýhody, které s sebou přináší, a posuďte sami.

Zahradní olla – pomocnice, která zaleje vaše záhony za vás. Dělá to už tisíce let
Zahradní olla je jedním z nejefektivnějších způsobů zavlažování zahrad. V čem spočívá její princip a jak je možné si ji pořídit za minimální náklady?

Srovnání cen: vyvýšený záhon kupovaný vs. výroba svépomocí – postup
Nekupujte vyvýšené záhony – za 5400 korun si zvládnete postavit čtyři sami svépomocí.

Druhá půlka února je pro výsev ideální. Některé druhy zeleniny je nutné předpěstovat už teď
Práci na venkovních záhonech necháme ještě chvíli být, ale zaměříme se na výsev a předpěstování zeleniny. Nezapomeňte si stáhnout náš seznam únorových činností, který vám práci usnadní.

Nejlepší odrůdy česneku pro výsadbu na jaře. Zajistí mimořádnou kvalitu a intenzivní chuť
Pokud jste před zimou nestihli do záhonů zasadit česnek, poradíme vám odrůdy, které můžete vysadit i na jaře. K tomu navíc přidáme i podrobný návod na jejich pěstování.