HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stavět na černo se v Česku často vyplácí. Úřady jsou proti tomu takřka bezmocné

Rozhodnete-li se pro stavbu či rekonstrukci, ke které je vyžadováno povolení stavebního úřadu, je potřeba splnit celou řadu povinností. Bohužel jejich komplikovanost někdy dosahuje takových mezí, že se mnozí stavebníci raději rozhodnou jít do rizika a stavět na černo, bez povolení. V takovém případě jim od stavebního úřadu hrozí pokuta. Ovšem výše takové pokuty, jak se ukazuje, může být v podstatě jen symbolická.VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Pixabay (CC0)

Stát versus občan

Účelem stavebního úřadu je sloužit občanovi, a to tak, že dohlíží na plnění zákonů. Zákony jsou definovány společností, tedy politiky, které jsme si demokraticky zvolili do parlamentu. Bohužel, jak už tomu tak bývá, se občas vkrade nějaký ten zmetek a občas zákony nestojí za mnoho. Výsledkem je guláš, ve kterém se mnohdy nevyznají ani sami autoři oněch zákonů. Jak se v tom pak má vyznat občan? Těžko. A role úředníka v tomto není o moc jednodušší. Ten však musí zákony jasně dodržovat a dle nich vydat či nevydat povolení k danému plánu stavebníka.

Na čem v praxi nejčastěji ztroskotává získání stavebního povolení

Jdeme stavět na černo, vždyť nám nic nehrozí

Zní to jako začátek příběhu, jenž si říká o špatný konec. Jak tomu ale je v praxi? Pojďme si ji ilustrovat na jednom konkrétním případu, při kterém docházelo k systematickému porušování zákona, tedy stavbám bez povolení, a to opakovaně od stejného subjektu. Jak už to tak v životě bývá, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Místnímu stavebnímu úřadu došla trpělivost a zmíněný subjekt ztrestal za černé stavby nevídanou pokutou ve výši několika milionů korun. Začátek příběhu tedy působí, že spravedlnosti bylo učiněno za dost a odstrašující efekt nastal. Jenže to ještě není konec.

Stačí se odvolat

Zmíněný subjekt s pokutou nesouhlasil, a tak se odvolal k nadřízenému orgánu, kterým je v tomto případě krajský úřad. Ten situaci zhodnotil a došel k závěru, že není možno udělit pokutu takto výrazně se odchylující od běžného standardu pokut za obdobný čin na daném místě. Pokuta v řádu několika milionů tak byla zrušena a úřad byl instruován, aby pokutoval přiměřeně, tedy ve výši obvyklé, v tomto případě kolem 50 tisíc korun za jeden takový přečin. Je však taková částka v kontextu celkových stavebních nákladů dostatečně odstrašující? To už necháme na posouzení čtenáře.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

V některých materiálech byly nalezeny zdraví škodlivé látky. Prodejci vám to samozřejmě neřeknou

Jaké z toho plyne ponaučení?

Situace na poli stavebnictví je komplikovaná. Na jedné straně jsou investoři, kteří zkrátka chtějí stavět na svém a za své a nechtějí, aby jim někdo diktoval, co mají nebo nemají dělat. To je srozumitelný a legitimní požadavek. Na straně druhé stojí úředník, který však musí dohlížet na plnění zákonů. Ve své podstatě to dělá i pro dobro samotného stavebníka, jelikož ten, pokud staví legálně, je kryt v případě jakýchkoli nejasností či občanskoprávních sporů v budoucnu. Někdy se ale situace tak zkomplikuje, že se nelze investorovi divit, pokud mu takzvaně rupnou nervy. Na druhou stranu, jak jsme si ilustrovali na tomto případu, možnosti a pravomoci úřadů jsou opravdu velmi omezené.

Co s tím?

Nezbývá, než tlačit na politiky, žádat je o nápravu na poli stavebního zákona a o úpravu situace tak, aby byla méně komplikovaná pro stavebníky, a ti tak nemuseli podstupovat nepřiměřenou zátěž při snaze realizovat svůj stavební sen. Dále sjednotit pravidla tak, aby opravdu platila pro všechny a nefungovalo to tak, že co jednomu projde, druhému nikoli. A až tohoto všeho bude docíleno, můžeme zpřísnit dozor nad dodržováním těchto pravidel.

Vydáno dne:
28.12.2023

Photocredit: Pixabay (CC0)

5

Stavební povolení: Princip a postup u rodinného domu
Žádost o stavební povolení má své jasně dané postupy a principy, které je nutné splnit, když chceme stavět rodinný dům. Přečtěte si odborný pohled architekta.

Stavební povolení a dotčené orgány státní správy (DOSS): poklad je v dokladu
Obeslat a obeznámit všechny příslušné DOSS (dotčené orgány státní správy), to je docela oříšek. Poradíme vám, jak to zvládnout se ctí a v co nejkratším termínu.

Na čem v praxi nejčastěji ztroskotává získání stavebního povolení
Proces získání stavebního povolení přináší mnoho zajímavých situací. Některé se jeví až nelogicky. Podívejte se s námi na nejčastější důvody, kvůli kterým získání stavební povolení často ztroskotává.

Stavební povolení zkomplikoval územní plán. Jaké jednoduché řešení Jaromírovi pomohlo?
Postavit dům na klíč, nebo si přizvat vlastní řemeslníky? Pan Jaromír zvolil druhou možnost a nelitoval. Přečtěte si více v našem rozhovoru přímo s majitelem.

Stavební povolení snadno a rychle. Chystaná novela přináší zjednodušení i komplikace
S novelou stavebního zákona přijde sjednocení devíti zákonů do jednoho povolení. Tím se má zrychlit a usnadnit vydávání stavebního povolení.

Nový portál pro stavební povolení slibuje úsporu 30 tisíc
Ministerstvo věří, že online stavební povolení půjde vyřizovat již brzy. Odborníci upozorňují na rizika.

Mladému páru se podařilo obejít pravidla a získat stavební povolení. O taktice promluvili v rozhovoru
Slečna Veronika a její přítel se potýkali během návrhu domu s velkou řadou problémů. Jak se jim nakonec podařilo získat stavební povolení?

Nahlásil sousedovu černou stavbu, nyní má sám problém
Sousedské spory jsou tu s námi od nepaměti. Přesněji řečeno od doby, kdy si lidé začali stavět své příbytky ve vzájemné blízkosti.

Pronájem bytu na černo se nemusí vyplatit. Padají i statisícové pokuty
Nemovitost ve formě bytové jednotky, chaty nebo rodinného domu, který není z části využíván, vlastní velké množství lidí.