HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Pozorujte divoké soby a pižmoně ze stylové norské pozorovatelny

Tverrfjellhytta, pavilon norského centra divokých sobů, se nachází na nádherném místě na okraji národního parku Dovrefjell. Spočinout v dřevěném interiéru, poslouchat dřevo praskající v designovém krbu a pozorovat divoký svět kolem je opravdu jedinečným zážitkem. Pojďte si s námi stavbu prohlédnout.


Pozorovatelna divokých sobů v Norsku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ketil Jacobsen

Pavilon leží přibližně ve výšce 1250 metrů nad mořem a nabízí úžasný výhled na legendární horu Snohetta. Hlavním účelem budovy, která nabízí prostor asi 75 metrů čtverečních, je poskytnout útočiště školním skupinám a návštěvníkům, kteří míří za poznáním norské krajiny. Vyškolení lektoři se znalostmi okolního prostředí jim zde pak přednášejí o jedinečné divočině i historii náhorní plošiny Dovre. Nahlédněte s námi do pavilonu díky unikátní fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ketil Jacobsen, Roger Brennhagen

Mytické místo vyžaduje výjimečné stavby

Dovrefjell je legendární zejména díky množství divokých zvířat, kterým poskytuje útočiště. Domov zde nacházejí stáda divokých sobů, pižmoni severní nebo třeba polární lišky. Jedná se o jedinečná zvířata, která mají na světě jen několik málo vhodných míst k životu. Na krajině se zde podepsala ale i dlouhá historie plná loveckých výprav, objevitelských cest, těžby i vojenských operací. Dnes se na formování krajiny podílí zejména moderní cestovní ruch.

Krajina je navíc v očích Norů považována za mytickou a oslavují ji mnohé národní legendy, poezie i hudba. Právě tato mytičnost tvoří základní myšlenku celého architektonického projektu pavilonu. Návrh budovy je založen na kontrastu mezi tuhým vnějším pláštěm a měkkým vnitřním jádrem téměř organických tvarů.

Interiér organických tvarů

Dřevěný interiér je umístěn v obdélníkovém rámu ze surové oceli a skla. Vnitřní prostor nabízí tvar skály, nebo chcete-li ledu, a dřevěné prvky zde proto působí jako opracované přírodními silami, například větrem či tekoucí vodou. Vzniká zde chráněné a teplé shromažďovací místo, které ale návštěvníkům nijak nebrání v rozhledu do okolní krajiny.

Hlavní důraz je zde kladen na kvalitu a trvanlivost materiálů, což je nezbytné, aby budova vydržela opravdu drsné místní klima. Jednoduchá forma a použití přírodních stavebních materiálů odkazuje na místní stavební tradice. Na druhopu stranu jsou zde využity i nové technologie, díky nimž byl proces výroby efektivní. Dřevěné jádro bylo vyrobeno pomocí velkokapacitní frézy řízené robotem na základě digitálních 3D modelů.

Tverrfjellhytta je nádherná a robustní budova ctící nejen okolní krajinu, ale také místní stavební tradice. Poskytuje všem příchozím chráněné místo k setkávání a obohacuje jedinečnou krajinu Dovrefjell o další téměř mytický prvek.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
09.03.2021

Photocredit: Ketil Jacobsen

0

Chaty Shelter na ostrově Manshausen

Tyto chaty si nechal postavit norský polárník Børge Ousland na vlastním ostrově Manshausen. Tyto chaty visuté z části do moře mají sloužit jako ubytování pro rybáře, kteří křižují pobřeží v blízkosti Lofot na kajacích.

Norská rozhledna Herdla: vyhlíželi tu bombardéry, teď vítají ptáky

Netradiční dřevěná rozhledna dokreslila poklidnou atmosféru ptačího ráje v Norsku. Prohlédněte si ji ve fotogalerii.

Vyhlídka Granasjoen: působivá kombinace dřeva a betonu se ztrácí v jezerní krajině

Norští architekti si dokázali vkusně pohrát s kombinací dřeva a surového betonu. Vytvořili tím tak krásný vyhlídkový objekt, který nemá v divoké norské krajině obdoby.

Co se starou stodolou? Norští architekti dovnitř vsadili spací útulnu pro lyžaře

Nemusíte stodoly bourat jen proto, že už je nepotřebujete. Můžete je upravit zevnitř. Turisté vám poděkují.

Chata na samotě s výhledem na fjord

Pokud si ceníte vlastní samoty, bude vám tato chata připadat jako malý kousek ráje. Stylová stavba s výhledem na norskou divočinu ale není pro každého...

Neměli peněz nazbyt. Postavili si k bydlení jen třetinu domu

Obyvatelé domu jsou zatím dva a přišlo jim zbytečné, aby bydlení koncipovali jako stavbu s nevyužívanými pokoji navíc. Proto zastavěli jen třetinu zastřešené plochy.

V naprosto unikátní dřevěné jeskyni se můžete ubytovat v řeckých horách

Jeskyně v lidech vždy probouzely pocity útočiště, což se podařilo přenést i do unikátního projektu dřevěné jeskyně. Nahlédněte s námi dovnitř.

Chata se závěsným krbem. Je s podivem, kolik lidí dokáže ubytovat

Dokonale skrytý útulek na břehu jednoho norského fjordu nabízí skvělé útočiště pro horaly a dobrodruhy. Nebudete věřit, kolik jich dokáže ubytovat.

Prohlédněte si netradiční komplex norských chat pro trekaře ležící přímo pod dramatickým ledovcem

Nahlédněte s námi do velkorysých dřevěných interiérů, které lákají k odpočinku i horským výkonům norské trekaře.